Yüksek Mahkemeler Hangileridir?

Yüksek Mahkemeler Hangileridir?
Yüksek Mahkemeler Hangileridir?

Yüksek yargı kavramı hukuku ilgilendiren bir kavram olsa da günlük hayatta sıkça duyduğumuz bir genel kültür konusu haline gelmiştir zira hukuk hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır.

Türkiyedeki Yüksek Mahkemeler Hangileridir?

Yüksek mahkemelerden bahsetmeden önce Türk Hukuk siteminde yargı kollarını bilmek gerekmektedir. Yargı kolu ile yüksek mahkeme kavramları ve tanımları birbirlerinin içine geçmiş bulunmaktadır. Yargı kolu birçok hukukçunun kabul ettiği tanımla 'kararları aynı yüksek mahkemede temyiz edilen yargı organının bölümlere ayrılmış halidir.' Türk hukuk sisteminde yargı kolu; Anayasa Yargısı, Adli Yargı, İdari yargı, Uyuşmazlık Yargısı ve Hesap Yargısı olmak üzere beşe ayrılmaktadır. Son anayasa değişikliğinden sonra ise Askeri Ceza ve Askeri İdare Yargısı kaldırılmıştır.

Ülkemizde Yüksek Mahkemeler Hangileridir?

Anayasa Yargısı

Kanun maddelerinin anayasa ile uyumlu olup olmadığını inceleyen yargı koludur. Bu yargı kolunun tek mahkemesi Anayasa Mahkemesi'dir.

Adli Yargı

Adli yargı oldukça geniş bir görev alanına sahiptir. Özetle diğer yargı kollarının görevi olmayan konuları karara bağlar. Adli yargı İlk derece mahkemeleri, istinaf mahkemeleri(Bölge Adliye Mahkemeleri) ve üst dereceli mahkeme(Yargıtay) olmak üzere derecelendirilmiştir.

İdari Yargı

İdarenin idari işlerinden doğan uyuşmazlıkları çözen mahkemedir. İdari Yargı da İlk derece mahkemeleri ve istinaf mahkemeleri(Bölge İdare Mahkemeleri) üst derece mahkemesi(Danıştay) olarak derecelendirilmiştir.

Hesap Yargısı

Anayasa hesap yargısını içeren maddelerinde Sayıştay'ı düzenlemiştir. Anayasada bahsedilen bütçeli dairelerin harcamalarını ve gelirlerini denetleyen yüksek mahkeme Sayıştay'dır.

Uyuşmazlık Yargısı

Yukarıda da gördüğümüz gibi ülkemiz birçok yargı koluna ayrılmıştır. Bu yargı kolları arasındaki kimi uyuşmazlıklarının çözümü uyuşmazlık yargısının yegâne mahkemesi olan Uyuşmazlık Mahkemesi'nde çözülmektedir.

Gördüğümüz gibi Türk yargısında bulunan yüksek mahkemeler; Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay ve Uyuşmazlık Mahkemesidir. İlk derece mahkemelerinden sonra gelen istinaf mahkemeleri ise yüksek mahkeme değildirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica