Yatak Odası Dekorasyonunda Önemli Detaylar Nelerdir?

Yatak Odası Dekorasyonunda Önemli Detaylar Nelerdir?
Yatak Odası Dekorasyonunda Önemli Detaylar Nelerdir?

Ferah ve iç açan yatak odaları güne dinç başlamanız ve pozitif kalmanız için son derece önemlidir. Rahat ve gösterişli halılar her yatak odasına kolayca uyum sağlar. Sabahları uyandığınızda sert bir zemine basmak hoş olmayabilir, bu yüzden yatak odalarının dekorasyonunda zemin önemlidir. Yalnız halıların toz tuttuklarını, düzenli temizlik istediklerini ve ahşap zeminler kadar dayanıklı olmadıklarını da akıldan çıkarmamak gerekir.

Ahşap zeminlerin görüntüsünü seviyorsanız ve daha az bakım gerektirdiği için tercih etmek istiyorsanız, üzerine çeşitli desenlerde minik kilimler koyabilirsiniz. Bu sayede odanın görüntüsü yumuşayacaktır. Yaşadığınız yer çok sıcak bir bölgede bulunuyorsa odanızın zeminine fayans kaplaması yapabilirsiniz, böylece odanız serin kalacaktır.

Aksesuarlar

Yumuşak döşemeler yatak odalarına tarz, konfor ve renk katarlar. Kaşmir örtüler sıcak ve lüks bir ortam izlenimi verir. Çarpıcı tablolar odaya sofistike bir hava verirler. Örgü sepetler ise yerden tasarruf etmenizi sağlarken diğer eşyalarla güzel bir uyum yakalarlar.Bir boynası kullanmak mekanı daha geniş ve ferah gösterecektir. Komodin üzerlerinde gece lambası koyacak yer yoksa sarkıt bir avize tercih edebilirsiniz.

Makyaj malzemeleriniz için büyük tuvalet masaları yerine duvara monte edilmiş raflardan yararlanabilirsiniz. Böylece yatak odanıza farklı bir estetik gelecek, aynı zamanda yerden de tasarruf etmiş olacaksınız.

Renk

Leylak, huzur verir ve sakinleştirir ve feminen yatak odalarına çok yakışır. Beyaz renk zen tipi bir ambiyans yaratır. Beyaz renk ile birlikte kullanacağınız dokulu örtüler, nakışlı yatak örtüleri ve yastık kılıfları odaya derinlik ve sıcaklık katacaktır.

Yatak odanız küçükse büyük ve çok kapılı dolaplar yerine sürgülü kapılı dolapları tercih edebilirsiniz. Büyük, kalın ve tüm camı kaplayan perde modelleri tercih edebilirsiniz. Mekanınız daha ferah görünsün istiyorsanız bunun yerine ipli perdeler kullanabilirsiniz.

Önerilerimizi dikkate aldığınızda "yatak odası dekorasyonunda önemli detaylar nelerdir?" sorusuna cevaplar bulmuş olacaksınız.

Yatak Odası Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Gün içerisinde herkes belirli bir enerji harcar ve bu enerji harcaması sonucunda uykuya ihtiyaç duyar. Uyku insanlar için fizyolojik bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanması ve vücudun dinlendirilmesi gerekmektedir. İnsanların birçoğu belirli dönemlerde uyku sorunu çekmektedirler. Uykuya dalmada güçlük, yeterli uyku alındığı halde uykuya doyamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yatak seçimi uyku kalitesi ve vücut sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Gün içerisinde en çok dinlenmeye ihtiyaç duyan bölgeler sırt, omurga ve bel bölgesidir. Bu yüzden yatak tercihi kaliteden yana olmalıdır.

Yatak Değişimi

Yatak rahatlığı ve konforu bireyseldir. Herkesin kendine özgü bir yatak tercihi bulunmaktadır. İnsanların bazıları sert yatak tercih ederken bazıları yumuşak yatak tercih ederler. Uzmanlara göre ise ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Yatak seçiminde en önemli nokta kişinin bel ve omurlarını destekleyen yatakları tercih etmektir. Ne kadar kaliteli bir yatak olursa olsun eski bir yatak herkesin uyku kalitesini düşürmektedir. Eski bir yatak odasında uyanan kişiler uyandıklarında bel ağrısından ve uyku alamamadan şikayet etmektedirler. Bu nedenle yatak odasının dekorasyon stili belirli aralıklarla değişime ihtiyaç duymaktadır. Bu değişim kişinin vücut sağlığı ve uyku kalitesi için önem arz etmektedir.

Yatak Odası Değişim Sıklığı

İnsan ömrünün üçte birinin uyuyarak geçtiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düşünüldüğü zaman yatak odasına ayrılan süre ömürde büyük bir zamanı kaplamaktadır. Yatak odası değişim süresi yatağın kalitesine ve kullanım durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir yatağın kullanılabileceği süre en fazla 10 yıldır. Uzmanlara göre yatak odasının 3-4 senede bir değiştirilmesi gereklidir. Ülkemizde yatak odası değiştirilme süresi 8-10 yıl olarak belirlenmiştir. Uzmanlar yatakta geçirilen sürenin fazla olması nedeniyle 10 yılda bir yatak odası değiştirmenin uygun olmadığını düşünmektedirler.

Yatak Odasına Nasıl Dolap Seçilir?

Günün yorgunluğunun atlatıldığı, huzurlu vakitlerin geçirildiği, günün en özel zamanların değerlendirildiği yer olan yatak odasında yer alan her eşyanın ayrı bir önemi vardır. Yatak odası dekorasyonunda kişisel beğeni ve tercihlerinize göre çeşitli mobilyalar kullanabilirsiniz. Yatak odasında kullanılacak farklı eşyalar vardır. Yatak odası dolapları, yatak odası dekorasyonun olmazsa olmazlarındandır. Sadece dekorasyon için değil yatak odasını düzenleyen en önemli eşyalardan biridir.

Yatak Odası Dolaplarında Tercih Edilmesi Gereken Hususlar

Yatak odası dolapları yatak odasının boyutlarına göre tercih edilmeli. Eğer yatak odanızın büyüklüğü müsaitse kendi zevkinize ve istediğiniz ölçüye göre yatak odası dolabı yaptırabilirsiniz. Dolap satın alırken muhakkak yatak odanızın alanına öncelik vermeniz gerekir. Yatak odanızın alanına göre seçtiğiniz dolapta dikkat edilen sonraki adım yatak odası dolabınızın işlevselliğidir. Zevkinize göre gösterişli dolaplar seçebilirsiniz. Bu dolapların en büyük dezavantajı dolap içi kullanılan alanın oldukça küçük olmasıdır.

Bir sonraki adım dekorasyon anlamında tercih edilecek yatak odası dolaplarının yatak odasında tüm eşyalarla birlikte uyum içinde olması gerekiyor. Gerekli uyum yakalandıktan sonra dolap için kullanılan malzemeye dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanılan malzeme dolabınızın dayanıklılık süresini belirler. Bazı malzemelerin kullanıldığı dolaplar ister istemez uzun yıllar dayanmıyor. Ahşap mobilyada kullanılan en dayanıklı ürün olarak MDF mobilya tercih ediliyor. Tüm bunlardan sora geriye sadece, uygun renk ve stil dolapları seçmek kalıyor.

Yatak Odası Dolap Modelleri

Yatak odası yatak modellerinde genelde 4 farklı dolap modeli karşımıza çıkar. Bunlar; klasik kapılı, sürgülü ve 3 ya da 4 kapılı dolap modelleridir. Geniş depolama imkânı sunan ve daha fazla tercih edilen model 4 kapılı modellerdir. Dar yatak odalarında tercih edilen modeller sürgülü kapılı olan modellerdir. Yatak odanızın alanına dolap modeli seçilmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica