Uzun Vadede Zayıflayanlar

Uzun Vadede Zayıflayanlar
Uzun Vadede Zayıflayanlar

Zayıflama kimi insanlar için çok kolay kimi insanlar için ise başlı başına zorlu bir iş olmuştur. İnsan metabolizması besinleri vücuda alma, sindirme ve boşaltma mekanizmaları ile uyum içinde çalışmaktadır. Vücuda alınan besinler önce ağızda çiğnenerek parçalanmakta ve midede sindirimi kolay olması için hazır hale getirilmektedir. Sindirim ve boşaltım sistemleri kilo problemi açısından ikincil önceliklidir.

Besin Seçiminin Önemi

Zayıflamanın en temel noktası ise besinlerin vücuda alınması sürecinde meydana gelmektedir. Yenilen besinlerin kalitesi, karbonhidrat ağırlıklı olması, hazır ve ambalajlanmış gıda olması, fastfood olarak tabir edilen hızlı tüketim gıdaları olması besin kalitesini belirlemektedir. Doğada serbest dolaşan canlılara bakıldığında kilolu ya da obez bir hayvan görülmemektedir. Vücuda ihtiyacı kadar ve doğru besinleri almak kilo probleminde atılacak ilk adımları oluşturur. Bu yüzden zayıflamanın ilk adımı besin seçimidir. İkinci adımı ise yaşam kalitesi oluşturmaktadır. Hareketsiz, kapalı yaşam süren insanların daha çok kilo aldıkları ve kalp damar hastalıklarına yakalanma olasılıklarının fazla olduğu görülmektedir.

Psikolojik Etkiler Açısından Beslenme

Uzun vadede kilo verenlerin dikkat ettikleri en temel ögelerin yukarıda açıklanan doğru beslenme ve hareketli yaşam tarzı olduğu ortaya konulmuştur. Sebze ağırlıklı beslenmek, protein içeren besin seçimi yapmak, spor yapmak gibi alışkanlıklar yaşamın bir parçası haline getirildiğinde doğada bulunan tüm canlılar gibi standart ölçülere gelmek kaçınılmaz olacaktır. İnsan doğasına aykırı olan, yapay besinlerin tüketilmesi ve hareketsizlik ise psikolojik açıdan da depresif ve içe kapalı bir ruh haline yol açmaktadır. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapan insanların depresyona yakalanma olasılıklarının çok düşük seviyede olduğu gözlenmektedir. Yaşam standartlarının iyileştirilmesi uzun vadede kilo verenlerin yaptığı başlıca seçimdir. Kilo vermek sağlıklı olduğu ölçüde verimli olur. Kontrolsüz verilen kilonun kısa süre içinde geri alınması ise sıklıkla beklenen bir durumdur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica