Taha Akgül Kimdir? Nerelidir? Hayatı

Taha Akgül Kimdir? Nerelidir? Hayatı
Taha Akgül Kimdir? Nerelidir? Hayatı

Taha Akgül, Türk milli güreşçidir. Milli güreşçimiz 22 Kasım 1990 doğumlu olup, Annesi Gülbahar Akgül ve babası Recep Akgül’dür. Ankara ASKİ Spor Kulübü sporcusudur. 2012 tarihinde 40.kez yapılan Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası`nda Türkiye’ye altın madalya kazandırmıştır. Bu başarısı ile tanınan Taha Akgül, Sivaslı olup şuan 27 yaşındadır.

Taha Akgülün Yetenekleri

Milli sporcumuz Taha Akgül, Rio 2016`nın en önemli isimlerinden biri olarak spor  tarihine geçmiştir. Erkekler 125 kilo stilde çıkarken Taha Akgül, rakiplerini kolayca eleyerek zorlanmadan şampiyonluğu getirmiştir. Londra kentinde, 2012 yılında gerçekleşen şampiyonada çeyrek finalde kaybeden milli güreşçi, büyük bir hüsran yaşamıştır. 2014-2015 sezonunda Taşkent ve Las Vegas`tan gelen dünya şampiyonlukları da milli güreşçimizi Rio öncesinde adını duyurmayı başarmıştır. Bu sebeple 2016 Rio olimpiyatlarında rakiplerinin gözünü korkutmayı başarmıştır.

Taha Akgülün Öğrenim Hayatı

Taha Akgül`ün öğrenim hayatı da başarıları yanı sıra dikkat çeken bir konudur. 18 yaşını bitirmesiyle beraber güreşçi olma ümidini kesen ve Sivas`tan İzmir'e gitmeye karar veren Taha, memur olmanın yollarını aramaya başladı.

Taha Akgülün Altın Koleksiyonu

Taha Akgül, kariyerinde tamı tamına sadece 1 tane bronz madalya kazanmıştır. Taha Akgül’ün 2012’den bu yana tam 9 madalya kazandığı biliniyor. 5. Türkiye’nin Rio Olimpiyatlarındaki gururu güreş branşı oldu. Toplamda 8 madalya kazanan Türkiye, beşini güreş sayesinde elde etti

Taha Akgülün Madalya Koleksiyonu

  • Avrupa Şampiyonası: 3 Altın Madalya (2012- 2013-2014)
  • Dünya Şampiyonası: 2 Altın Madalya (2014-2015), 1 Bronz Madalya (2013)
  • Avrupa Oyunları: 1 Altın Madalya (2015)
  • Olimpiyatlar: 1 Altın Madalya (2016)

Aynı zamanda bu başarıları ile Türklerin gururu olmayı da başarmış bir sporcudur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica