Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Kesin Çözüm
Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Sırt ağrısı çok yaygındır ve normalde birkaç hafta veya ay içinde düzelir. Bu ağrı çeşidi omurilik boyunca herhangi bir yerde hissedilebilmesine rağmen özellikle boyundan kalçalara kadar yayılabilmektedir. Çoğu durumda ağrı ciddi bir şeyden kaynaklanmaz ve genellikle zamanla daha iyi olur. Rahatlatmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır ancak bazen ağrı uzun sürebilir veya geri gelmeye devam edebilir böyle bir durumla karşılaşıladığında doktora gidilmesi şiddetle önerilir.

Sırtın üst kısmında (omurganın göğüs bölgesinde, boyun altındadır ve kaburgaların uzunluğu boyunca) çoğunlukla kötü oturma veya ayakta duruşun sonucudur veya spor yapmaktan veya egzersiz yapmaktan kaynaklanan küçük travmaya bağlıdır. Kas türleri genellikle dinlenme veya diğer ev tedavilerine iyi yanıt verir ve birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir. 

Sırt ağrısı nasıl rahatlatılır?

Aşağıdaki ipuçları sırt ağrınızı azaltmanıza ve iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca aktif kalın ve günlük faaliyetlerinize devam etmeyi deneyin uzun süre dinlenmek ağrıyı kötüleştireceğinden bu yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Sırt için gerginleştirici denenebilir. Yürüyüş, yüzme, yoga ve pilates gibi diğer etkinlikler de yararlı olabilir. Antienflamatuar gibi ağrı kesiciler almak yerine ilk önce doktorunuza danışın ve ilacı alıp bir eczacıya sormayı da ihmal etmeyin.

Kısa vadeli rahatlama için sıcak veya soğuk sıkıştırma yastıklarını kullanabilirsiniz. Eczaneden bunu satın alabilirsiniz ya da bir sıcak su şişesi ve bir beze sarılmış dondurulmuş paket bel ve sırttaki yükü dağıtmaya yardımcı olacaktır.

Zor olsa da, iyimser olmanız ve acı çekmenize rağmen pozitif düşünebilmeyi başaran insanlar daha çabuk iyileşme eğilimi gösterdiği için ağrınızın daha iyi olması gerektiğini kabul ederseniz size fayda sağlayabilecektir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Sırt ağrısı genellikle birkaç hafta veya ay içinde kendiliğinden iyileşir ve bir doktor veya başka bir sağlık uzmanı görmeniz gerekmeyebilir.

  • Ancak aşağıdaki durumlarda yardım almak tedbir açısından iyi olacaktır.
  • Ağrı birkaç hafta içinde iyileşmeye başlamıyor ise,
  • Acı gündelik faaliyetlerinizi yapmanızı engelliyor ise,
  • Ağrı çok şiddetli ya da zamanla kötüye gidiyor ise, doktorunuza danışabilirsiniz. Daha fazla yardım için sizi uzman bir doktora veya fizyoterapiste yönlendirebilirler.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt bölgesi vücudumuzun destekli ve düzgün durmasını sağlayan iskelet ve kas sistemlerinden oluşan bir bölümüdür. Her yaşta insanlarda sırtla ilgili sorunlar biranda ortaya çıkabiliyor. Böyle bir sorunlar karşılaştığımızda kendi kendimize çözmeye çalışmamalı; mutlaka bir uzman tarafından bilgi alınması gerekir. Çünkü böyle durumlar çok acı verici ve ağrılı bir sürecin habercisi olabilir. Peki, sırttaki ağrılar neden ve nasıl oluşuyor? Sırt ağrısı nedenleri nelerdir?

Ani hareketler: Hepimizin başına gelmiş olan bir anda ani hareketler yapmak sırt bölgesi için çok büyük tehlike arz eder. Bir anda kasların kasılmasını ya da iskelet sisteminin zarar görmesine neden olabilir.

Yanlış pozisyon: Sürekli ve saatlerce insanlar bilgisayar başında oyunlar oynar ya da saatlerce aynı pozisyonda televizyon seyreder yahut işimiz gereği masa başında mecburi olarak oturmak zorunda kalırız. Farkında bile değilizdir ne yaptığımızın. Böyle durumlarda sırt ağrıları bir süre sonra baş göstermeye başlar. Böyle durumlarda sırtımızı hep dik bir pozisyonda tutmalıyız. Hatta yaslanacağımız alan varsa mutlaka sırtımızı dayamalıyız.

Soğuk: Soğukta kalmak, yağmurda kalmak yahut pencere açık uyuyakalmak sırtımızdaki kasların tutulmasına, sırt ağrılarına sebep olacaktır. Böyle bir durumda sıcak bir duş almak kaslarımızı rahatlatabilir.

Spor: Biz güçlüyüz, her şeyi kaldıracak güce sahibiz. Vücudu ham olan insanların (spor yapmayan) gereğinden fazla ağır eşyalar taşıması sırt kaslarımıza yükleneceğinden ağır sonuçlar doğurabilir. Hatta kalıcı hasarlara bile yol açabilir. Bu nedenledir ki bol bol spor yapmak insanın iskelet ve kas sistemine çok faydası vardır.

Kilo: Gereğinden fazla kilo alan insanlarda da bu durumun oluşması olağandır. Tabi ki iskelet ve kaslarımız bizi dik tutar. Bizi ayakta tutabilecek denli güçlüdür. Ama kilo aldıkça iskelet ve kaslar zorlanmaya başlar. Zorlandıkça bir müddet sonra ağrılar nüksetmeye başlar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica