Siğil Nasıl Geçer, Siğile Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler

Siğil Nasıl Geçer, Siğile Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler
Siğil Nasıl Geçer, Siğile Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler

Siğiller, cilt hastalıkları içerisinde sıklıkla görülen ve görüntüsü itibariyle de can sıkıcı olan bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde cilt enfeksiyonu olarak geçen ve tedavisi olan bir hastalıktır. Siğil rahatsızlığı olan kişinin kişisel eşyalarını kullanıldığı sürece bu rahatsızlık bulaşıcıdır. Elinde ise elini tutmanız ayağında ise terlik ya da ayakkabısını giymeniz bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Görüntüsü kimi zaman mercimek büyüklüğünde kimi zaman bir nohut büyüklüğünde olan bir hastalıktır. Kabarıklığın içerisinde siyah siyah küçük delikler vardır. Genellikle toplu olarak değil yaygın bir şekilde vücudunuzun belirli yerlerine yerleşir.

Siğil Nedir, Nasıl Oluşur?

Siğil nedir nasıl geçer bulaşıcı mıdır? bu sorularınız sizi endişeye sokmasına izin vermeyin. Ciddi bir hastalık grubuna girmeyen tedavisini çoğu zaman kendi kendine yapan bir hastalıktır. Görüntüsünden rahatsız olmadığınız sürece ya da müdahale etmediğiniz sürece kendiliğinden rahatlıkla geçebilir.

Damarlardaki kanın pıhtılaşması sonucu siyahlaşarak deri üstünde oluşan sert, pürüzlü, genellikle küçük çıkıntılı ve virüslü enfeksiyonlardır. Parmaklarda, el üstü ve avuç içinde, ayaklarda bazen genital bölgelerde görülen siğiller katılaşan su kabarcıkları gibidirler. Deri üzerindeki yara ve çatlaklardan içeriye, dokunma yolu ile hızla bulaşan bir virüstür. Cinsel ilişki yoluyla, ciltte yoğun kuruluk durumlarında oluşan yara ve çatlaklardan dolayı da bulaşarak arttığı gözlemlenmiştir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ciddi rahatsızlıklar geçirmiş kişilerde yaş aralığı fark etmeksizin görülebilir. On çeşit siğil türü vardır.

Siğilin tedavisi nasıldır ve tedavi süresinde ağrı çeker misiniz?

Siğilin tedavisinde üç farklı yöntem uygulanabilir. Öncelikle siğilin yeni oluştuğunu gören hekiminizin merhem tedavisini önerir. Düzenli kullandığınız sürece 1-3 ay arasında siğiliniz ortadan kaybolabilir. Bunun dışında yakma yöntemi de başarılı sonuç verir. Bu tedavi sırasında yakmaya bağlı olarak küçük küçük sızılar hissedebilirsiniz. Korkacağınız kadar büyük ağrılar tabiki de çekmezsiniz. Diğer işlem ise kolay ve acısız olan dondurma işlemidir. Buz püskürtmesi yapılarak siğilin kabuk bağlaması sağlanır. Kabuk bağlayan siğil zamanla küçülme yapıp ortadan kaybolur.

Siğiller tedavi edildikten sonra tekrar oluşabilir mi?

Siğiller vücuduna bağlı enfeksiyondan oluşabildiği gibi temas yoluyla da bulaşır. Dolayısıyla daha önceden bir siğil tedavisi geçmişiniz varsa siğil rahatsızlığı olan kişilerle yakın temastan çekinmelisiniz. Aksi takdirde siğillerin tekrar oluşumuna olanak vermiş olursunuz. Kişisel bakım ve hijyeninize dikkat ettiğiniz sürece bu gibi cilt rahatsızlıklarının oluşmasını engellemiş olursunuz.

Siğiller

Bir siğil, insan papillomavirüsü (HPV) adı verilen bazı virüs türlerinin neden olduğu deri büyümesidir. HPV cildin en üst tabakasını enfekte eder, genellikle cildin hassas bir bölgesinde vücuda girer. Virüs cildin üst katmanının hızla büyümesine neden olur ve böylece siğiller oluşur. Çoğu siğil aylar veya yıllar sonra kendi kendisine kaybolurlar. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde büyüyebilir ve farklı türleri vardır. Örneğin, yaygın siğiller çoğunlukla ellerde oluşur, ancak her yerde büyüyebilirler. Plantar siğiller ayakların tabanında görülür.

Siğiller nasıl yayılır?

Siğiller kolayca bir insan papillomavirus ile temas edildiğinde yayılabilir. Siğillere dokunup vücudunuzun başka bir bölümüne dokunarak kendinize tekrar bulaştırabilirsiniz. Yani vücut siğil oluştuğunda o siğile karşı tekrar çıkmaması için bir direnç göstermez. Havlu, tıraş bıçağı veya diğer kişisel eşyaları paylaşarak başka bir kişiye de bulaştırabilirsiniz. HPV ile temasa geçtiğinizde, henüz siz siğili fark etmeden önce cildin altında yavaş yavaş büyümesi aylar sürebilir.

HPV ile temasa geçtiğinizde bir siğil bulaşımı olası değildir.

Semptomlar neler?

Siğiller çok çeşitli şekil ve boyutlarda oluşabilir. Bir siğilin yüzeyinde kaba bir yumru olabilir veya düz ve pürüzsüz de olabilir. Hem yaygın hem de plantar siğillerinde, kan damarları siğilin merkezini gösterecek şekilde koyu renkli noktalar gibi görünebilir.

Siğiller genellikle ağrısızdır. Ancak, parmak ya da ayağın altında oluşum gösteren siğillere basınç uyguladığınız zaman ağrı veya acı hissedebilirsiniz.

Siğiller nasıl teşhis edilir?

Bir doktor genellikle cilt üzerine sadece bakarak bir siğil olup olmadığını anlayabilir. Doktorunuz siğilin bir örneğini alıp mikroskopta inceleyebilir. Bu incelemeye cilt biyopsisi adı verilir. Bu, büyüme yeterince hızlı değilse yani bir siğil olduğu açık değilse yapılabilir. Aynı zamanda ciltteki büyüme merkezi çevreleyen deriden daha koyu, ciltte düzensiz bir yama, kanamalar veya daha büyük ve hızlı büyüyen bir yumru var ise anlaşılabilir.

Siğil Türleri

  • Yaygın siğiller, deri üst tabakasında oluşan, zararsız ve genellikle kendiliğinden geçen türlerdir. El içi, dışı ve parmaklarda oluşur.
  • Ayak tabanı siğilleri, gruplar halinde veya birer birer çıkan, nasır tipli fakat deri içine gömülen siğillerdir. Bu siğiller ağrıya sebep olacaktır. Asilisik yara bantlarıyla haftalarca tedavi edilir. Geçmezse lokal anestezi ile alınırlar.
  • Düz siğiller, saç ve yüz çevresinde diğerlerinden daha minik, düz ve yumuşak olan siğillerdir. Çoğunlukla kendi kendilerine yok olsalar da A vitamini içeren kremler kullanılabilir.
  • Etek siğilleri ise kadınların genital bölgelerinde oluşur. Pembe, kabarık gibi ve yumuşaktırlar. Kansere sebebiyet verdiği ve cinsel yolla kısa sürede bulaşacağı için tedavi edilmesi şart olan siğillerdir. Anestezi bantları, küçük sivri kaşıklar ile temizlenip, dağlanmaları gerekmektedir.
  • İpliksi siğiller, dudak çevresi ve göz kapaklarında oluşur.
  • Göbekli siğil, toplu kullanım alanlarından kısa sürede yayılarak bulaşan siğillerdir. Küçük salgınlara neden olurlar. Mesela yüzme havuzu, ortak kullanılan duşlar gibi ıslak alanlarda sürtünme işlemi ile yayılarak ciltte oluşur. Rengi sarı ve uçuk pembe arasında değişken, tam ortasında düğüm görülen kabarcık şeklinde siğillerdir. Vücudun boyun kısmında, yüzde, kolların alt kısımları ve gövde de oluşabilir.

Siğil Çeşitleri

Siğil; vücudumuzun derisinde genellikle mikrop kapmayla, nasıra benzeyen kabarık iz ve yaralardır. Siğil çeşitleri genellikle el üstünde, içinde çıkar ve cildin renginde olur. Siğillerin büyüklüğü çıktığı bölgeye göre değişmektedir. Peki, kaç çeşit siğil bulunmaktadır buyurun birlikte inceleyelim.

Yaygın Siğiller: En çok çıkan siğil çeşididir. Elin içinde, üzerinde, parmaklar ve arasında sıkça görülmektedir. Tırnak yiyen kişilerde çok görülmektedir. Bu hastaların genelini çocuklar oluşturmaktadır.

Etek Siğiller: Yetişkin kişilerde sık sık görülür. Kadınların genital bölgesinde olabilmektedir ve cinsel ilişki sırasında partnere geçebilir. Tedavi kesinlikle uygulanmalıdır bu tür kötü huylu siğiller kanser başlangıcına sebep olabilmektedir.

Ayak Tabanı Siğilleri: Vücut ağırlığının tamamını taşıyan ayaklarda çıkan bu tür siğiller sırayla olduğu gibi bir anda da çıkabilmektedir. Daha çok nasır içinde görülür. Şiddetli ağrıya ve kaşıntıya sebep olabilir.

Düz Siğiller: Vücudumuzun sıradan bir yerinde çıkabilir özel bir alanı bulunmamaktadır. Bu tür yumuşak ve küçüktür. Ayrıca kabarık da olsa düz görünümlüdür. Genellikle saç ve yüz kısımlarında görülmektedir.

İpliksi Siğiller: Göz kapağı ve dudak gibi yumuşak sayılabilecek ten bölgelerinde çıkmaktadır.

Siğil Çeşitlerinin Bulaşma Yolları

Siğil çeşitleri genellikle kişiden kişiye geçtiği saptanmıştır. Direkt olarak temas en çok sebep olan yoldur. Korunmak gerekmektedir ve siğili olan kişilerle fiziki temastan kaçınılmalıdır. Temas ile doğrudan geçme ihtimali küçük bile olsa yine de dikkat edilmelidir. Ayrıca siğil hemen oluşmaya bilir. Kuluçka süresi olan siğillerin oluşma ve kendini gösterme zamanı günler, haftalar hatta ayları bulabilmektedir. Ayakta ve el de çıkan siğillerin bulaşması az yaşanır bir durum iken etek siğillerin kişiden kişiye geçme ihtimalinin çok yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Vajina, rahim ağzı gibi iç kısımlarda olan bu türler cinsel ilişki sırasında geçmektedir.

Siğil Türleri Ve Tedavi Yolları

Konuya giriş yapmadan önce her bir soruyu ayrı başlık altında inceleyelim. Öncelikle siğil hakkında kısa bir açıklamanın ardında türleri ve tedavi yollarına giriş yapacağız.

Siğiller derinin küçük ve sert bölümlerinde belirirler. Deride beliren pürtüklü ve zararsız küçük urlardır. Örneğin ayak parmağı derisinde. Siğiller yaygın bir viral enfeksiyondur. Siğiller deri ile aynı renkte olduğundan pek belli olmazlar. En yaygın ve bilindik türleri sert ve buruşuk olanlardır. Fakat bu türler genelde ayak parmakları ve alt deride bulunur. Bunun yanı sora yumuşak ve düz olan türleri de vardır. İçlerinde siyah nokta bulundururlar. Fark edilmesi zor değildir. Bu tür siğiller deride olması sebebiyle vücudun ağırlığı nedeniyle de çok fazla acı verebilirler.

Siğillerin yangı yolu ile oluştuğunu belirtmiştik. Öyleyse yangı genellikle hangi ortamlarda bulaşır? Enfeksiyon sıcak ve nemli ortamlarda virüsün gelişimine olanak sağlar ve bu nedenden dolayı kalabalık ortamlarda (yüzme havuzu, soyunma odaları, spor salonları, duşlar) temas yolu ile bulaşır. Pekâlâ, siğiller nasıl önlenir?

Siğiller Nasıl Önlenir?

Yukarıda siğillerin yangı sebebiyle oluştuğunu söylemiştik. Pekâlâ, siğilleri nasıl önleyeceğiz? Türlerin de bahsettiğimiz siğiller kalabalık sıcak ve nemli ortamlarda oluşur ve yayılırlar. Öyleyse nemli sıcak ve kalabalık mekânlarda çıplak ayakla yürümemeye dikkat ederek ve ayağı kuru tutan terlikler kullanarak bu sorun adına önlemler alabilirsiniz. Havuz terliklerinin yanı sıra ayakkabılar da giyebilirsiniz. Siğil oluşumu önlemleri için özellikle yazın alışveriş listenize bir de havuz terliklerinizi eklemenizi öneririm. Buna ek olarak özel tasarımlı ter emen çoraplar da mevcuttur. Bunlarda da edinebilirsiniz. Ter emen çorap giymek siğil oluşumunun önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Terleme sonucu da enfeksiyona uğrayıp oluşan siğiller adına önlem almak da oldukça gereklidir. Peki, önlem alma konusunda detaylı bir açıklama yaptıktan sonra son bir açıklamayla yazıyı sonlandıralım. Siğil oluşumu gerçekleştiyse ne yapmalı?

Siğiller oluştuğunda hastaneye gidilmesi gereken acil bir durum söz konusu değildir. Eğer siğil oluşmuşsa evde kolayca ve güvenli bir yol ile tedavi edilebilir.

Siğil Tedavisi

Küçük, pürüzlü, sert, kabarmış su kabarcıklarına siğil denmektedir. Genelde siyaha yakın koyu bir renk, damarlardaki kanın pıhtılaşmasından dolayı koyu bir renk almaktadır. Vücutta genellikle el ve el parmaklarında, ayaklarda meydana gelir, birkaç durumda vücudun diğer noktalarında da gözlemlenir genital bölgede oluşan siğiller gibi.

İnsan Papillon virüsü türün bir virüs sebep olmadadır. Kısaca bu virüse HPV denmektedir. Virüsün 65 ten fazla tür bulundurur. Siğilin ise 10 tane farklı türü vardır. Siğiller bulaşıcıdır ve temas halinde bulaşmaktadır. Derideki yaralardan çatlaklardan kolaylıkla virüs giriş yapabilir. Bağışık sisteminin düşük olan kişiler bu virüsü daha çabuk kapmaktadırlar. Siğillerin bazıları tedavi edilmesi gerekebilir kozmetik olarak rahatsızlık verebilir, bazı siğiller ise kendiliğinden kaybolur. Siğiller genelde zararsız olarak görülmektedir.

Elinde siğil olan birisiyle tokalaşmada, dokumada bulaşabilir, özellikle parmak arasında bulunan siğillerin bulaşma ihtimali yüksektir. Siğili kişinin ellediği bir eşyaya dokunmakta virüsü kapmak için yeterlidir. HPV virüsü taşıyan kişilerin kullanmış olduğu eşyaları kullanmamak gerekmektedir, havlu, çarşaf, yastık, yüzme havuzu, soyunma odaları gibi ortak noktalarda virüsü bulaştırabilir. Cinsel ilişki sırasında hızlıca bulaşabilir. Düzensiz beslenme bağışık sisteminin yavaş çalışması da virüsü kolayca bulaşmasını sağlamaktadır. Kuruyan ciltlerde oluşan çatlaklar, egzama nedeniyle oluşan yaralardan virüs çok çabuk sızabilir. Açık yaralardan aynı şekilde virüs kapılabilir bu yüzden elinizde oluşan bir hafif yarayı mutlaka sarmak gerekmektedir. Tırnak etlerini kopartmak yerine içeriye doğru ittirmek sizi siğilden koruyacaktır.

Siğil Tedavisi için kullanılan ilaçlar genelde öncelikle siğilin üzerine damlatılarak küçülmesini sağlar ardından ise soyulur birkaç kat deri atarak kaybolurlar. Bazı lazer teknikleri de siğili yok etmede etkili yöntemler arasındadır. Bazı alternatif yöntemler olarak bitkisel ilaçlarda kullanılabilir doktor kontrolü altında olmak kaydıyla.

Siğil Tedavi Yolları

Siğiller, bir virüsün yerleşmesi sonucu cildin üst tabakasında ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Siğiller genellikle cilt renginde, nasırımsı, sert ve kabarık bir yapıya sahiptir. Siğil, bulaşıcı bir hastalıktır ve ciltte oluşan kesik ya da yaralanmalar sonucu siğile yol açan virüsü kapma olasılığı yükselir.

4’e ayrılır; yaygın siğiller, ayak tabanı siğilleri, düz siğiller ve etek siğilleri.

Yaygın siğiller

Tırnak yiyen kişilerde yaygın olan bu siğil çeşidi çocuklarda da fazla görülür. Elde, parmaklarda ve tırnaklarda çok fazla görülür.

Ayak tabanı siğilleri

Ayak tabanında oluşan bu siğiller açık kahverenginde veya ten renginde görülür. Ayak tabanında aşırı ağrıya sebep olabilirler.

Düz siğiller

Yumuşak, minik ve düz şekle sahiptirler. Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir.

Etek siğilleri

Kansere sebep olan etek siğilleri tedavi gerektirir. Kadınlarda genital bölge çevresinde görülür. Cinsel ilişki sırasında bulaşma riski vardır.

Siğiller genellikle kendiliğinden iyileşir. Siğil tedavisi için birçok yöntem mevcuttur. Siğil tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem salisilik asit kullanımıdır. Bu tedavinin amacı HPV virüsünü etkisiz hale getirmektir.

Etkili deri soyma ilaçları (salisik asit)

Reçeteli olarak satılan bu ilaçlar siğilin üzerine sürülür. Soğuk buzlu şok ile beraber uygulandığında tedavinin daha etkili olduğu bilinmektedir.

Donma işlemi ile tedavi (kriyoterapi)

Nitrojen sıvı içeren bir uygulama ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi doktor muayenelerinde veya odalarında yapılır. Donma işlemi ile tedavi bağışıklık sistemini güçlendirir ve siğilin altındaki oluşumları tahrip eder. Haftalar boyunca süren bu tedavi yan etki olarak ağrı yapabilmektedir.

Diğer bazı asitler

Bikloroasetik asit ya da trikloroasetik asit yardımı ile uygulanan tedavi yöntemidir. Yan etkisi yanma, batma ve sızlanmadır.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi yönteminde ince kan damarları yakılarak tedavi gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemi sonucu vücutta yara izleri kalabilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica