Sanat Güneşimiz Kimdir?

Sanat Güneşimiz Kimdir?
Sanat Güneşimiz Kimdir?

 

Genel kültür sayacağımız Türk musikisinin en değerli isimlerinden biri olan, Türk müziğinde çığır açmış, efsane olmuş adeta bir güneş gibi doğarak Türk müziğine can vermiş ve Sanat Güneşi lakabını alan kişi Zeki Müren’dir. Zeki Müren Türk müziğinin en saygı duyulması gereken çok değerli bir sesidir. Zeki Müren 6 Aralık 1931 de Bursa da dünyaya gözlerini açmıştır. İstanbul Boğaziçi Üniversitesini bitiren Zeki Müren o zamandan ne derece zeki ve nam salacak biri olacağını kanıtlamıştır. İlk müzik hayatına Bursa da solfej dersleri ile başlamıştır.

SANAT GÜNEŞİ ZEKİ MÜREN!

SANAT GÜNEŞİ BURSADAN AÇTI

Müzik yaşantısına Bursa da başlayan sanat güneşi 18 yaşından itibaren müzik hayatına aldığı dersler ve geliştirdiği repertuvarı ile devam etti. 1950 yılında sanat güneşi kendini öyle bir kanıtladı ki görenler gelecekte müziğe yön vereceğini o yıllarda tahmin etmeye başladılar. O yılda TRT'nin yapmış olduğu yarışmadan birinci çıkan Müren ilk radyo canlı yayını ile ilk konserini de orada vermiştir. Zeki Müren'in sesinin dinleyici kitleleri tarafından çok beğenilmesinden sonra 15 yıl boyunca radyodan konserler vermeye devam etmiştir. Yaptığı müzikler ile artık kabuğuna sığamayan Zeki Müren bunların yanı sıra filmlerde de başrol oynamıştır. Orada da beğenilen performanslar göstermiştir. Zeki Müren TRT ile o kadar özdeşleşmiştir ki 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Zeki Müren giydiği renkli kıyafetler ile sesi gibi görünüşü ile de fark yaratmayı başarmıştır. Zeki Müren için evi konumuna gelen Maxim Gazinosunda tam 11 yıl aralıksız şarkı söyledi.

Sağlık sorunları artan Zeki Müren sinema ve müzik hayatına son vermek zorunda kaldı. İnsanlar Zeki Müren'in müziği bırakmasına uzun bir süre alışamadılar. Zeki Müren artan rahatsızlıkları yüzünden 6 yıl uzak kaldığı müziğe ve hayranlarına 24 Eylül 1996 da kendisi için düzenlenen törende hayata gözlerini yumdu.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica