Saç Neden Elektriklenir? Saçların Elektriklenmemesi İçin ne yapmalı?

Saç Neden Elektriklenir? Saçların Elektriklenmemesi İçin ne yapmalı?
Saç Neden Elektriklenir? Saçların Elektriklenmemesi İçin ne yapmalı?

Saçlar neden elektriklenir? Önce bu sorunun yanıtının bulunması gereklidir. Saçlar vücutta bulunan elektriğin topraklanamaması dolayısıyla oluşmaktadır. Bir yerlere dokunduğunuzda bir şekilde elektriğe çarpılmış gibi hissediyorsanız, kendinizi topraklamanız gerekmektedir. Vücutta bulunan elektrik özellikle saçlarda kendini göstermektedir. Saçlar havada uçuşup sora da birbirine yapılmaktadır. Özellikle de bu sorun ince telli saçlarda daha da rahatsız edici olarak yorumlanmaktadır. Saçların ve aslında genel olarak vücudun elektriklenmesi çok sağlıksız bir durumdur. Tüm vücudun ve saçların elektriklenmemesi için kişinin kendin topraklaması gerekmektedir. Bunun için;

Saçların Elektriklenmemesi İçin

 • Her gün akşamları duş yapmak
 • Toprağa her gün en az 30 dakika basmak
 • Plastik tabanlı ayakkabılar giymemek
 • Olumlu düşündürecek aktivitelerde bulunmak
 • Denizde yüzmek

sayılabilmektedir.

Denizde Yüzmek neden Elektriği Alır?

Denizde yüzmek negatif enerjiyi nötralize etmektedir. Büyüler için de tuzlu sudan geçmek önerilmektedir. Çünkü büyü denen şey de bir enerjidir. Kısacası kişinin genel anlamda tüm olumsuz enerjilerden arınması, vücudunu topraklaması, saçların elektriklenmemesi için, yaz ve kış deniz suyuna girmesi tavsiye edilmektedir. Bazı merkezlerde bunun için deniz suyu iç mekâna taşınmaktadır. Vücut ısısına göre ısıtılan deniz suyuna isteyenler kışın da girebilmektedirler.

Saçların elektriklenmesini önleyen bir takım bakımlar da bulunmaktadır. Bunlar çeşitli bitkiler ya da yağlarla yapılabilmektedir. Özellikle piyasaya saçlardaki elektriğin alınması için argan yağı sürülmüştür. Bu ürün de çok tutulmuştur. Gerçekten de argan yağı saçtaki elektriklenmesi ve de kırık görüntüsünü almaktadır. Kırıkları beslemekte ve de kötü görünümünü saçı o anda yumuşatarak engellemektedir.

Saçlar Beslendikçe Kalınlaşır mı?

Saçın yapısı doğuştan gelen bir kaderdir. Eğer saçınız inceyse siz ince telli saçlarınızla yaşamak zorundasınızdır. Kesinlikle saçı kalınlaştırdığını söyleyenler, ürünlerini satmak için doğru olmayan beyanlarda bulunmaktadırlar. Saçlar her zaman kendi kimliğiyle var olmaktadırlar. Ancak saçların sağlıklı görünmesi için bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Fakat bu uygulamalar saçın yapısını kesinlikle değiştirmemektedirler.

Saçların elektriklenmemesi için özellikle ince telli saçlar arayış içine girmektedirler. Çünkü zaten az görünen saç elektriklendiğinde tamamen az görülmektedir. Bunun olmaması için ince telli saçlara özel maskeler uygulanmaktadır.

Saçların Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Saçların elektriklenmesi nasıl önlenir? Saçlar elektrikleniyorsa;

 • Tüm vücutta elektrik birikmesi yaşanıyor olabilir
 • Açlar hatalı tarak ya da fırçalarla taranıyor olabilir
 • Regl dönemi öncesi olabilir
 • Saçlarda kimyasallar bu etkiyi yaratabilir
 • Fazla elektrikli işlemler uygulanmış olabilir
 • Saçlarınız ince telli olabilir

Bu seçeneklerden hangisi ya da hangileri saçınızı elektrikliyor, bunu ancak siz bilebilirsiniz. Bu şekilde elektriklenme sorunundan da kaçabilirsiniz. Ayrıca saçtaki elektriklenmeyi önleyen bakımlardan da faydalanmak mümkündür. Burada saçın tipine göre bakım yapılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Çünkü zaten kuru saça yağ arındırıcı bir maskenin yapılması saçın dökülmesine dahi nede olabilmektedir Bundan sebep saçın yapısını dikkate alarak kür ya da maske uygulaması yapılmasına önem verilmesi gerekmektedir. Bir sorundan kaçarken daha büyük bir sorun meydana getirmemek adına bu önemlidir.

Saç Elektriklenmesine İyi Gelen Bakım

Malzemeler

 • 1 su bardağı evde yapılmış yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı zencefil tozu
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

Uygulama

Bu karışım çok iyi bir şekilde çırpılmalıdır. Ve temiz saça sürülmelidir. 1 saat bu şekilde bekleyen saç, sadece suyla yıkanmalıdır. Sonra saçlar havlı içinde kurumaya bırakılmalıdır. Bunun için gerekli sürede 30 dakikadır. Sonrasında eşek sütü sabunuyla saçlar yıkanmalıdır. Bu bakım haftada en az 1 defa yapılmalıdır. Böylelikle saçlar daha az elektriklenecektir.

Saçların elektriklenmesi nasıl önlenir sorusunun başka bir yanıtı da stresten uzak durmaktır. Çünkü stres kişide negatif enerji oluşturmaktadır. Bu enerji de açığa çıkmayıp her zaman beklemektedir. Bir şekilde bu enerji kafatası bölümünde birikmektedir. Bundan dolayı da saçlarda ince ya da kalın telli fark etmeksizin elektriklenme yaşanmaktadır.

Zeytinyağı Mucizesi!

Saçların elektriklenmesi nasıl önlenir sorusunda zeytinyağından da faydalanmak gerekmektedir. Saçlar taranırken ele 1 damla kadar zeytinyağı dökülmelidir. Bu şekilde taranacak olan saçlar kesinlikle elektriklenmeyeceklerdir. Eğer az gelirse 1 damla daha yağ alınabilir. Saçın yoğunluğu ve teklin kalınlığına göre bu miktar değiştirilmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica