Over (Yumurtalık) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Over (Yumurtalık) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi
Over (Yumurtalık) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Günümüzde en sık karşılaşılan kanser türlerinden biri olan over yani yumurtalık kanseri, erken tanı ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu kanserin tedavi yöntemlerinde hastaların yaşı, kanserin ilerleme durumu ve kanser hücrelerinin özellikleri dikkate alınmaktadır.

Over Yumurtalık Kanseri

Sağlıklı bir yumurtalık, normal düzeyde çoğalan anormali belirtisi göstermeyen hücrelerden oluşur. Yumurtalık kanseri olan hastalarda, yumurtalıklar üzerinde anormali olarak tanımlanan hücre artışları ve buna bağlı olarak gelişen kötü huylu tümörler görülmektedir. Ancak kadınların yumurtalıkları üzerinde görülen her tümörün ve kistin yumurtalık kanseri olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü kadın hastalıklarında yumurtalıklarda gözlemlenen birçok iyi huylu kitleler de bulunmaktadır. Bu iyi huylu kitleler, basit operasyonlar ile alınarak ya da ilaçla tedavi edilerek hastalar kısa zamanda sağlığına kavuşturulabilir. Bir kitlenin kanser olduğuna karar verebilmek için kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan bazı tetkiklere ihtiyaç duyulmaktadır.

Over Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalıkların doğal yapısını pek çok farklı hücre oluşturmaktadır. Bu hücrelerin en fazla sayıda olanı da epitelyum hücrelerdir. Çünkü yumurtalıkların ana yapısı epitelyum hücrelerden oluşmaktadır. Yumurtalık kanserlerinin büyük bir oranı, epitelyum hücreler üzerinde tespit edilmektedir. Bunlar, genellikle menopoz sonrasında görülen kanserlerdir. Fakat bu hastalık daha genç yaşlardaki kadınlarda da görülebilmektedir. Genç yaşlarda görülen yumurtalık kanserlerinin ise, embriyonik tümörlerden oluştuğu bilinmektedir. Yani bu kanserin oluşumu, yaşa göre bazı farklılıklar göstermektedir. Dolayısıyla tedavi sırasında da hastanın yaşı önemli bir unsurdur.

Yumurtalık kanseri hakkında over (yumurtalık) kanseri nedir? nedenleri nelerdir? biçiminde birçok soru yöneltilmektedir. Bu kanserin nedenleri arasında genetik faktörler önemli bir rol oynamaktadır. Ailede bu kanseri yaşamış olan kimseler varsa, dikkatli olunmalı ve genel kontroller kesinlikle aksatılmamalıdır. Bu kanserin bir diğer nedeni ise, kullanılan bazı ilaçlardır. Özellikle yumurta sayısını arttırıcı ilaçları uzun süreli olarak kullananlarda risk biraz daha yükselir. Aynı zamanda doğum kontrol haplarının da uzun bir zaman kullanılması, yumurtalık kanseri riskini arttırmaktadır. Doğum yapmış olan kadınlar, yumurtalık kanserine yakalanmama açısından daha şanslıdır. Çünkü bu kanser türü, hiç doğum yapmamış olan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Over Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanserleri genellikle cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Bu cerrahi müdahalede uygulanacak olan işlemin niteliği hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır. Eğer ilk aşamada ise ve tümör henüz çok küçükse, bu durumda yalnızca tümörün alınması ve ardından kemoterapi tedavisi ile devam edilmesi söz konusu olabilir. Ancak hastalık ilerlemişse, yumurtalık üzerinde çok sayıda tümör varsa ve hatta iki yumurtalık da bu durumdaysa, bu safhada her iki yumurtalığın ve rahmin alınması gerekecektir. Çünkü bu tür kanserler çok hızlı ilerleyebilir ve kısa bir zaman içerisinde vücuttaki diğer organlara da geçebilir. Cerrahi müdahale sırasında rahim ve yumurtalıklar ile birlikte vücutta kansere yakalanma ihtimali olan bütün dokular kontrol edilir. Ameliyat sonrasında hastalığın yayılma durumuna göre uygun dozlarda kemoterapiye başlanır.

Yumurtalık Kanseri Bacak Ağrısı

Yumurtalık kanseri olan hastalarda bacak ağrısı şikayeti görülebilir. Bu ağrı yalnızca bacakta değil kalçaya doğru yayılan bir ağrı olarak da kendisini hissettirmektedir. Çoğu zaman hastaların yakındığı bu ağrı, genellikle düzensiz olarak devam eden adet kanamalarına eşlik eder. Bu adet kanamalarında alt karın bölgesinden başlayan bir ağrı, kalça ve bacaklara doğru yayılabilir. Her hastada görülmeyen bu ağrılar, aslında hastalığa dair önemli işaretlerdir. Bu tür ağrılar hissedilmesi mutlaka bir yumurtalık kanseri anlamına gelmez. Hastanın kanser problemi olmayıp, bel fıtığı, kemik erimesi, daha önceden alınan darp veya travmalar sonucunda gelişen ağrıları da olabilir. Ancak sebebi her ne olursa olsun, bu tür ağrılar hissedildiğinde mutlaka bir uzman kontrolüne başvurmak iyi olacaktır.

Yumurtalık Kanseri Neden Olur?

Yumurtalık kanserinin kesin bir nedeni bulunmamakla birlikte bu hastalığın altında günümüzde genel olarak bütün kanser türlerini tetikleyen birçok sebep yatmaktadır. Bunların başında aşırı ilaç kullanımı gelmektedir. Özellikle gereksiz yere içilen ağrı kesici ve antibiyotikler insan vücudunda son derece olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bunun dışında özellikle yumurtalık kanserinin tetiklediği düşünülen kısırlık tedavisi ilaçları ve doğum kontrol haplarının çok uzun süreli kullanılması, doktor kontrolünden bağımsız olarak bu tür ilaçların kullanımına devam edilmesi gibi sebepler yumurtalık kanserini tetikleyebilir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme alışkanlıkları, hormonlu gıdalar tüketmek, fast food türü yiyeceklerle sürekli olarak beslenmek gibi sebepleri de göz ardı etmemek gerekir.

Yumurtalık Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalık kanserinin anlaşılabilmesi için bir kadın doğum doktorunun kontrolüne ihtiyaç bulunmaktadır. Bütün tetkiklerden önce doktor tarafından elle veya ultrason yolu ile muayene sağlanarak, yumurtalıklar üzerindeki kitlelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Ardından bu kitlelerin kanser olup olmadığının anlaşılması için ilk güvenilir yöntem, bir kan tahlili alınmasıdır. Kötü huylu tümörler kan tahlillerinde kendilerini belli ederler. HE4 olarak adlandırılan Human Epididimis Protein 4 maddesi, kötü özelliklere sahip olan tümörlerde yükselmektedir. Eğer bu madde kanda yüksek çıkıyorsa, bunun ardından tekrar başka kontrollere de ihtiyaç duyulacaktır. Bu safhada gerekli ise, doktor tarafından patolojik kontrollere de başvurulabilir.

Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri çok sinsi ilerleyen bir kanser türüdür. Hastalığın belirtileri ilk aşamalarda yok denecek kadar azdır. Hatta bazı hastalarda hiçbir belirti görülmemektedir. Bu durum, hastalığın sinsi ve hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. Belirtiler ancak ilerleyen aşamalarda ortaya çıkmaktadır. Bu aşamalardaki belirtiler son derece şiddetli olarak kendisini gösterebilir. Kesilmeyen adet kanaması ve bu kanama ile birlikte hissedilen yoğun ağrılar, en sık görülen şikayettir. Ayrıca adet düzensizliği, adet kanamasının 21 günden daha kısa aralıklarla gerçekleşmesi, kanama miktarındaki aşırılık önemli belirtilerdir. Bazen de adet kanamasının uzun aralıklar ile oluşması söz konusudur. Bu durum menopoz çağındaki kadınlarda menopoz belirtileri ile karıştırılabilir. Bu hastalığın belirtileri, korunma yolları ve tedavisi hakkında uzman doktorlardan bilgi alınarak, daha bilinçli yaklaşılması önerilmektedir.

Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Yumurtalık kanseri erken dönemde ciddi herhangi bir belirti vermemesine karşın, ufak belirtiler ile kendisini hissettirebilir. Hastanın karın bölgesinin sürekli olarak genişlemesi, yemeklerden sonra şişkinlik ve hazımsızlık hissi, yemek yiyememe ve sofraya oturduktan hemen sonra doygunluk hissetmek, ara ara hissedilen ve şiddetli olmayan karın ağrıları, pelvis ağrıları yumurtalık kanserine işaret ediyor olabilir. Ancak bu belirtiler, bunları yaşayan herkesin, yumurtalık kanseri olduğu anlamına gelmemektedir. Bunlar hemen herkeste görülebilen ve bu sebeple sıradan olarak tanımlanan, önemsenmeyen şikayetlerdir. Bu şikayetler sürekli olarak tekrar ediyorsa, bu durumda doktora başvurmakta yarar vardır. Hastalığın başarı ile tedavi edilebilmesi için erken tanı koyulması hayati önem taşımaktadır.

Yumurtalık Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhisi için bir kadın doğum uzmanına başvurmak yeterli olacaktır. Kadın doğum uzmanları ultrasonik muayene, elle muayene, kan tahlilleri, MR çekimleri ve patoloik kontroller ile bu hastalığı kolaylıkla teşhis edebilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Var mı?

Yumurtalık kanseri erken dönemde teşhis edildiğinde mutlak surette tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinin kolaylığı için kanserin diğer organlara sıçramamış olması önemlidir. Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi ve vücudu destekleyecek bazı ilaçların verilmesi ile hastalar başarılı bir tedavi süreci geçirebilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Olanlar

Yumurtalık kanseri olan kimseler, her şeyden önce morallerini yüksek tutmalıdır. Bu hastalık günümüzde uygulanan tedaviler ile birlikte yüksek bir moralle kolayca atlatılabiliyor. Tedavi aşamasında doktorun uyarılarını dikkate almak, dengeli ve iyi beslenmek, tedavileri aksatmamak hastaların yapması gereken en önemli eylemlerdir.

Periton Metastazı Yapmış Over Yumurtalık Kanseri

Periton, karın içindeki bütün organları çevreleyen zarın ismidir. Over kanserleri bazen periton zarına sıçrayarak hastalığın seyrini ağırlaştırabilir. Periton metastazında cerrahi müdahale ile karın içindeki kanserli bölgeler temizlenerek kemoterapi ve radyoterapi ile hastalığın tedavisine devam edilmektedir.

Yumurtalık Kanserinde Ölüm Oranı

Yumurtalık kanserleri, jinekolojik kanserler arasında en ciddiye alınması gereken kanser türüdür. Hastalığın sinsi bir şekilde ilerlemesi, bu sırada karın içindeki diğer organlara metastaz yapma ihtimali dolayısıyla yumurtalık kanserinde ölüm oranı hayli yüksektir. Hastalığın erken aşamada yakalanması ile bu ölüm oranları düşürülmektedir. Erken teşhis için her kadının mutlaka üç veya altı aylık aralıklarla kadın doğum uzmanı kontrolüne gitmeleri yararlı olacaktır.

Yumurtalık Kanseri Ultrasonda Belli Olur mu?

Ultrasonla yumurtalıklar üzerinde bazı kitlelerin bulunduğunu tespit etmek mümkündür. Ancak bu kitlelerin kanser olduğunu ultrason ile söylemek zordur. Bu açıdan diğer tetkiklere de ihtiyaç duyulmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica