Önceden Soyulmuş Fazla Sarımsak Nasıl Bozulmadan Muhafaza Edilir?

Önceden Soyulmuş Fazla Sarımsak Nasıl Bozulmadan Muhafaza Edilir?
Önceden Soyulmuş Fazla Sarımsak Nasıl Bozulmadan Muhafaza Edilir?

Bugün, sarımsak mutfaklarımızın en önemli besinlerinden biri haline gelmiştir. Birçok hastalığa şifa olması nedeniyle yeri sadece yoğurdun içi olmaktan çıkmış salatalar, turşular ve yemekler haline gelmiştir. Her ne kadar sağlıklı diye birçok yerde kullansak da soyarkenki zorluğu ve kokusu hala bizi fazlasıyla rahatsız etmektedir. Ancak bu makaleyi okuduktan sonra evdeki bütün sarımsakları bir oturuşta soymak ve kullanmak istediğimiz bütün yiyecek çeşitlerinde üşenmeden kullanmak isteyeceksiniz. Çünkü size soyulmuş sarımsaklar nasıl muhafaza edilirin yolunu anlatacağız. Bu yöntemleri uygularken dikkat etmeniz gereken tek şey uzun süre muhafaza etmek istediğiniz sarımsakların taze, sert ve güzel olması. Yöntemler de bizden.

1-Sarımsakları Dondurucuya Koyup Dondurmak

Sarımsakları soyduktan sonra ister küçük küçük doğrayıp istersek rendeleyip buzdolabı poşetlerine koymak ve dondurucuya sürmek. Bu kadar basit. İstediğiniz zaman dondurulan sarımsakları çıkarıp rendeleyerek kullanabilirsiniz.

2-Sarımsakları İçinde Sirke Bulunan Kavanozda Muhafaza Etmek

Soymuş olduğunuz sarımsakları, cam bir kavanoza koyup üzerine sirke dökmek. Daha sonra da cam kavanozun ağzını güzelce kapatıp buzdolabına koymak. İstediğiniz zaman kavanozu açıp bir kaşık yardımıyla sarımsaklardan alıp kullanabilirsiniz.

3-Sarımsakları Zeytinyağının İçinde Muhafaza Etmek

Yine soymuş olduğunuz sarımsakları aynen cam kavanoz içinde bu sefer sirke yerine zeytinyağı ya da sıvı yağ kullanarak muhafaza edebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta bakteri oluşumunu engellemek, gıda zehirlenmesine meydan vermemek için kavanozu dondurucuda muhafaza etmek. Hatta daha sonra sarımsakları çıkardığınızda kavanoz içindeki sarımsak aromasını içerisine çeken yağı, istediğiniz yemekte ya da salatada kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yemek ya da salataya daha fazla lezzet katacağına emin olabilirsiniz.

4-Sarımsağı Tuz İle Muhafaza Etmek

Bir başka sarımsak saklama yöntemi de soyulmuş sarımsakların içine tuz ilave ederek yine bir cam kavanoza ya da cam saklama kabına koyup buzdolabında muhafaza etmek. Artık istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Sarımsakla üşenmeden sağlığınıza sağlık katmaya hazır mısınız? Şimdiden sarımsaklı yediğiniz her yemek için afiyet olsun, şifa olsun.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica