Ön Tampon Koruma Demiri Muayeneden Geçer Mi?

Ön Tampon Koruma Demiri Muayeneden Geçer Mi?
Ön Tampon Koruma Demiri Muayeneden Geçer Mi?

Araç Ön Tampon Koruma Demiri Nedir? Araçları önden gelebilecek hasarlanmalara karşı korumak amacıyla tampona eklenen ön demir, paslanmaz çelik malzemeden üretilir ve krom ile kaplanır. Ön tampon demirleri aracın cinsine ve boyutlarına göre farklı üretilmiş olup, montajı ve tekrar sökülmesi kolaydır. Plastik ön tampon, aracın maruz kaldığı darbeyi yumuşatmaya ve gövdeye ulaşmasını önlemeye yarar. Özellikle 50 km'ye kadar olan hızlarda darbeyi emebilir. Buna ek olarak ön tampona eklenen koruma demiri, çarpmalarda enerji sönümlendirirek çarpma enerjisinin kasaya olan etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Ön tampon koruma demiri oldukça ucuz bir parçadır. 50-100 TL gibi bir fiyata temin edilebilir ancak araca olan katkısı bir kaza anında hayati olabilir. Araç kaza bile geçirse ön tamponun koruyucu etkisi nedeniyle araca herhangi bir hasar gelmesini önleyebilir, aracın satışı sırasında fiyatını azaltmaz.

Koruma Demiri Muayeneden Geçer Mi?

Araç sahiplerinin akıllarına gelen sorulardan biri ön tampon koruma demiri muayeneden geçer mi? sorusudur. Türkiye'de araç muayeneleri belirli periyotlar halinde, Tüvtürk'ün muayene istasyonlarında Tüvtürk tarafından yapılmaktadır. Tüvtürk araçlarda ağır kusur olarak belirtilen durumlar arasında ön tampon koruma demirlerinden bahsetmektedir.

Hasar sınıfına giren araçlar; Yolcu taşıma amacıyla kullanılan ve sürücü koltuğu dışında 8’den fazla koltuğu bulunan motorlu taşıtlar, yük taşıma amacıyla kullanılan ve en yüksek müsaade edilebilir ağırlığı 3500 kg’dan çok olan motorlu taşıtlar, taksiler ve ambulanslar, normal şartlarda karayolunda yük taşıma amacıyla kullanılan ve en yüksek müsaade edilebilir ağırlığı 3500 kg’dan az olan, en az dört tekerlekli tarım ve orman traktörleri haricindeki motorlu ve motorsuz taşıtlar, yolcu taşımak için kullanılan, en az dört tekerlekli ve sürücü koltuğu haricinde 8’den az koltuğu olan motorlu taşıtlar, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletlerdir. Bu araçlarda ön tampon demiri hasarlıysa, araca olan mesafesi çok uzaksa, onaysızsa veya onaysız şekilde monte edilmişse, yukarıda sayılan araçlar için ağır hasarlı kabul edilmektedir.

Ruhsat alındıktan sonra araca eklenen her aksesuarın onaylanması gerektiği unutulmamalıdır. Araç muayeneye alınmadan önce ön tampon koruma demirinin çıkartılması gerekir. Yanda bulunan koruma demirleri için böyle bir gereklilik bulunmazken ön tampon için gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica