Nezle Hastalığı Nedir? Nezle nasıl geçer? Tedavi önerileri

Nezle Hastalığı Nedir? Nezle nasıl geçer? Tedavi önerileri
Nezle Hastalığı Nedir? Nezle nasıl geçer? Tedavi önerileri

Günlük yaşamda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelen nezle hastalığı, bulaşıcı olma özelliğinin yanı sıra, rahatsız edici birçok duruma da sebebiyet verebilir. Virüslere bağlı olarak gelişen bu hastalık sonucu, vücudun halsiz ve bitkin düştüğü görülür. Bu da, bireylerin yaşam kalitelerinin düşmesine neden olabilir. Nezlenin oluşum nedeni bir çok etkene bağlı tutulsa da, temelde hijyen yoksunluğunun bu hastalığa daha çok sebebiyet verdiği söylenebilir.

Nezle Hastalığı Nedir?

Virüslerin sebep olduğu boğaz ve burun iltihaplanmaları nezle hastalığına yol açar. Bu virüslerin çeşidi 100'e yakındır. Bu nedenle, nezlenin bilinen bir aşısı yoktur. Gribe göre, daha az yan etkileri bulunan nezlenin, diğer hastalıklara göre nispeten daha tehlikesiz olduğu söylenebilir. Nezle, başta boğaz ve burun olmak üzere, gözleri, kulakları, sinüsleri olumsuz etkileyebilir. İnsan vücudunun, nezleye sebep olan virüslere karşı koruma sağlayamadığı görülür.

Nezlenin Nedenleri Nelerdir?

Nezle hastalığının oluşmasına neden olan birçok virüs çeşidi vardır. Bu virüslerden en yaygın olanı rinovirüslerdir ve oldukça bulaşıcı özelliklerdedir. Nezleye sebep olan virüs, gözlerden, ağızdan ve burundan giriş yapar. Havada bulunan damlacıklar yoluyla da bulaşabilir. Aynı zamanda nezle olan bir kişinin öksürmesi ya da hapşırması ile, yakın temasta bulunan kişinin bu hastalığa yakalanma riski artar. Bunların dışında, tokalaşma, aynı havluyu veya telefonu kullanma, aynı kaptan yemek yeme gibi durumlarda bu hastalığın bulaşmasını ya da oluşmasını tetikler.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezle hastalığına neden olan virüsün vücuda girmesi ile, 1-3 gün içerisinde belirti semptomları oluşur. Genelde 7 ile 10 gün arasında bu belirtilerin iyileştikleri gözlenirken, bazı belirtilerin iyileşme süresi üç haftayı geçebilir. Gözlenen en temel nezle belirtileri; Öksürme, boğaz ağrısı, hapşırma, hafif bitkinlik, baş ağrısı, boğazda kuruluk, boğuk ses, hafif ateş, gözlerde sulanma, burun akması ve burunda tıkanıklık şeklindedir. Bu belirtilerin dışında nadir olsa görülen; Kas ağrıları, titreme ve ürperti, ileri derece bitkinlik, halsizlik, iştahsızlık, gözlerde kızarma ve yanma gibi durumlarda oluşabilir.

Nezleden Korunma Yolları Nelerdir?

Nezle hastalığından korunmanın, tamamen kişisel bir olgu olduğunun unutulmaması gerekir. Özellikle ellerin düzenli olarak temiz yıkanması, ortak kullanım alanlarının sık sık temizlenmesi, kişisel eşyaların paylaştırılmaması, soğuğa maruz kalınmaması gibi önlemler nezle hastalığına karşı koruma sağlar. Bunların dışında, her gün meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, başkalarının eşyalarını kullanmamak ve alkol/sigara kullanmamak da koruyucu önlemler arasında yer alıyor.

Nezle nasıl geçer? Nezle Tedavisi

Nezle hastalığının tamamen önlenmesi için geliştirilen bir aşı bulunmuyor. Nezle hastalığı, kişinin tek başına da tedavi edebileceği bir hastalıktır. Ancak gerektiğinde bir uzman doktordan destek almak fayda sağlayacaktır. Nezlenin tedavisi için ateş düşürücü soğuk bantlar kullanılabilir. Nezle hastalığında yatak tedavisine gerek duyulmaz.

Nezle hastası olan kişilerin, her şeyden önce, bol sıvı ve C vitamini açısından zengin meyve/sebze tüketmeleri gerekir. Hastalık sırasında, alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle tavuk çorbasının, vücuttaki tüm virüsleri temizlediği ve oluşan iltihaplanmaları giderdiği bilinir.

Sonuç ve Okura Sorular

Her nekadar tedavisi basit ve belirtileri ağır olmasa da, nezle hastalğının bir hastalık çeşidi olduğu unutulmamalıdır. Hijyenin, birçok hastalığın önüne geçtiği düşünülerek, her zaman temizliğe önem verilmesi Nezle hastalığının önüne set çeker.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica