Nes Oyunlarının Açılımı Ne Olabilir?

Nes Oyunlarının Açılımı Ne Olabilir?
Nes Oyunlarının Açılımı Ne Olabilir?

NES kısaltması esasında ülkemizde atari olarak dillerimize dolanmış olan, kasetle çalışan konsollar için kullanılmaktadır. NES kısaltmasının açılımı Nintendo Entertainment System (Nintendo Eğlence Sistemi) şeklindedir.

Bir jenerasyon için efsane bir ürün olan bu konsollar şimdi ise sadece bir genel kültür öğesi olarak zihinlerde yer alıyor diyebiliriz. Oysaki bu konsol için piyasaya sürülmüş olan Super Mario Bros, Contra, Donkey Kong, Zelda gibi önemli yapımlar günümüz oyunculuğunun geldiği nokta için önemli bir mihenk taşıdır diyebiliriz.

Üretim Macerası

Konsolun üretilme macerasına gelecek olursak seksenli yılların başında arcade makineler üreten ve iyi satış rakamları yakalayan Nintendo, bu başarının ardından oyunları insanların evlerine taşımak istedi ve NES konsolu için ilk adım atılmış oldu. Ortaya konan ilk projede konsolun klavye ve fare ile kullanılan bir bilgisayar şeklinde olması düşünüldü. Ama şirket yöneticileri bunun teknoloji ile yeni tanışanları zorlayabileceğini düşünerek daha basit yapıda bir konsol tasarımına yöneldiler. Konsolun kod adı öncelikle GameCom (Oyun Bilgisayarı) olarak belirlense de çalışanlardan birinin eşinin önerisi ile Famicom (Aile Bilgisayarı) ismi kabul gördü. Konsolun oyuncu kumandaları için her ne kadar analog kontroller düşünülse de daha sonra bu fikirden vazgeçilmiştir. Ayrıca oyunculara oyunların kaset olarak tabir edilen kartuşlar şeklinde satılması planlandı. Tasarımcılar konsolun üzerine eğlenceli olabileceğini düşündükleri bir kartuş çıkarma tuşu eklemeyi ihmal etmediler.

Konsolun Piyasaya Sürülüşü

Nintendo Entertainment System, Nintendo şirketi tarafından 1983 yılında Japonya'da piyasaya sürüldü. 1984 yılında oldukça iyi satış rakamları yakalayarak ivme kazandı ve dünya çapında kabul görmeye başladı. Kuzey Amerika'da 1985, Avrupa'da 1986 yıllarında piyasaya sürülmüştür. 8-bit ev konsolu şeklinde tasarlanan ürün menşei olan Japonya'da ise Family Computer (Aile Bilgisayarı) ismi ile piyasaya çıkmıştır. Güney Kore'de ise Hyundai Comboy olarak bilinir. Konsolun bir sonraki modeli ise Super Nintendo Entertainment System (SNES) isimli konsoldur.

 

Kişisel Blog yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz...


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica