Meme Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi
Meme Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında gelen göğüs kanserinin bir diğer adı da meme kanseridir. Her iki kanser adı da tıp literatüründe kullanılmamaktadır. Yaygın adı ise meme kanseri olarak lanse edilmekte ve büyük oranda kadınlarda görünmektedir. Kadınların göğüs bölgesinde süt bezlerinin işlevsiz ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasından meydana gelmektedir. Aynı zamanda göğüs bölgesinde işlevsel bir amaç taşıyan çeşitli kanallar da sür bezleri gibi artış gözlemlenmektedir. Metastaz halinde yayılan kanserli hücreler göğüs kanserinin ana nedenini ve taşıyıcısını oluşturmaktadır. Dünyada da ülkemizde de kadınlar toplamında en fazla görülen kanser türü olma özelliğini korumaktadır. Yaygın olarak kadın hastalarda görünse de kimi durumlarda da erkeklerin meme kanseri olduğu gözlemlenmiştir. Ancak çoğunluğa gelindiğinde her meme kanserinin %95 oranında kadınlarda oluştuğu saptanmıştır.

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs Kanserinin Nedenleri

Hanımların çeşitli kitaplar ve tıp incelemeleri alanında sıklıkla sorduğu soruların başında meme kanseri nedir? nedenleri gibi sorular haklı olarak yer almaktadır. Meme kanserinin ise bilinebilir ölçüde birçok sağlık ve kronik nedene bağlı olarak gelişme gösterdiği ve son evrelerine kadar ilerlediği kayıt altına alınmıştır. Oldukça zor ve meşakkatli bir hastalık olduğundan dolayı tetikleyicileri de birçok faktöre bağlı olarak ivme kazanabilmektedir. Göğüs kanserinin nedenlerini bilmek önlem almak ve erken teşhis aşamaları için hayati bir önem taşımaktadır. Çeşitli doktorların ve kanser uzmanlarının ortak bir görüşle dile getirdiği üzere meme kanserinin en büyük nedeni östrojen hormonunun vücut enzimleri tarafından fazlaca üretilmesi ve vücudun geneline eşit olarak yayılmamasıdır.

Östrojen hormonunun birinci neden olduğu bu kanser türü tam olarak bu nedenden dolayı kadınlarda çok daha fazla tespit edilmiştir. Bu tamamen hücresel ve kadınsal nedenlerden dolayı erken yaşta regl gören kadınlarda bu kansere yakalanma riski kat be kat artmaktadır. Normalden erken bir yaşta adet görmeye başlamak vücudun içinde daha fazla östrojen bir başka deyişle kadınlık hormonunun pompalanmasına neden olmakta; bu da göğüs kanserinin ilk ve en büyük nedenlerinden birini teşkil etmektedir. Erken yaşta regl kadar geç yaşta menopoza girmek de doğrudan bu özel kadınlık hormonu ile ilgili olduğu için bir diğer göğüs kanseri nedeni olarak gösterilmekte ve ispatlarıyla kanıtlanmaktadır. Özellikle 50 ve sonrası ya da 60 yaşından itibaren menopoza geç olarak girmiş hanımlarda östrojen hormonuna fazlaca maruz kalmak meme kanserinin oluşması için gerekli zemini oluşturmakta ve süt bezlerinin kontrolsüz bir şekilde artmasına sebebiyet vermektedir.

Boy ve kilo oranları da meme kanserinde önemli bir kıstas olarak lanse edilmektedir. Buna göre meme kanseri olan kadınlarda genelde uzun boylu oldukları saptanmıştır. Nedeni kronik olarak bilinmese de uzun boylu kadınlarda birçok kanserin ihtimali ve belirtileri daha fazla gözlemlenmiş ve meme kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi teşhislerin çoğunluğu 1.70 boy ortalamasının üstündeki kadınlarda ortaya çıkarılmıştır. Uzun boy gibi vücutta fazla biriken kilolar da bu büyük rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Vücutta oluşan fazla yağlanma östrojen hormonunun fazla yayılımı için gerekçedir. Bu gerekçe ile birlikte göğüs kanseri de hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit seviyede tezahür etmektedir. Çeşitli kalp hastalıklarının bir numaralı nedeni olduğu gibi aynı zamanda yumurtalık kanseri ve göğüs kanseri de fazlaca kullanılan doğum kontrol haplarının bir sonucu olabilmektedir. Miktarı tam olarak belirtilse de uzun yıllara dayalı olarak tüketilen bu haplar neticesinde göğüs kanseri oluşumu ve yayılımı tespit edilmiştir.

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kanserinin belirtileri oldukça geniştir. Bununla birlikte sinsi bir yayılma gücü vardır. Ancak yine de özellikle meme başında kendini gösteren sertleşme neticesinde doğrudan hastaların ilk aşamasında kendi kendilerine tespit ettiği belirtileri vardır. Bazı zamanlarda meme başında pürüzlü oluşumların baş göstermesi de en büyük belirtiler arasında gösterilmektedir.

Göğüs Kanserinin Belirtileri Resimli

Göğüs kanserinin belirtileri incelendiğinde biçimsel farklılıklar da belirtiler arasından kendini kolayca göstermektedir. Meme başında sertleşme, akıntı ve göğüs bölgesinin geneline yayılmış olan kızarıklık gibi belirtiler göğüs kanserinin resimli olarak belirtileridir.

Göğüs Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Göğüs kanserinin sebepleri arasında erken yaşta regl, geç girilen menopoz, uzun boy, aşırı kilo gibi faktörel etkiler gösterilebilir. Bununla birlikte bazı durumlarda genetik olarak anneden çocuklarına da geçebilmektedir. Aynı zamanda uzun yıllara yayılı olarak doğum kontrol ve benzeri haplar kullanmak da östrojen artışını tetiklediği için göğüs kanserinin sebebi olabilmektedir.

Memede Kanser Ağrı Yapar Mı?

Çeşitli kadınsal hastalıklarla birlikte memede ağrı şikayeti duyulmaktadır. Bu regl sancısına bağlı olarak gelişen ağrı olabileceği gibi meme kanserinin de belirtisi olabilmektedir. Ağrılar şiddetli ve periyodik olarak devam ettiği takdirde bir uzmana görünmekte fayda mevcuttur.

Göğüs Kanserinin Yaşam Süresi

Meme kanserinin yaşam süresi tamamen kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Tıp dilinde böylesi hassas rahatsızlıklar için kesin bir dil ile konuşmak bilimsel olmaktan uzak demektir. Ancak belli başlı tahmin ve tespit oranları ile ifade edilir. Buna göre çeşitli uluslararası hastanelerin ortaklaşa yaptığı çalışmalar neticesinde en az 5 yıllık bir yaşam süresi biçilmektedir. Bu tamamen tahmini ve belli başlı tıbbi dayanaklara bağlı olarak geliştirilen ortalama bir rakamdır. Bununla birlikte bu 5 yıllık süre de sadece teşhis konulduktan sonra olan süreyi kapsar.

Göğüs Kanserinin Evreleri

Göğüs kanserinin evreleri toplam 4 evrede toplanmaktadır. Birinci evre en zararsız ve iyileştirilebilir olanıdır. Bu evrede tümör 2 santimetreden daha küçüktür ve zararsız olarak addedilir. İkinci evrede göğüs kanserinin koltuk altı bezlerine yayılma riski taşır. Bununla birlikte 2. evrede tümör de 5 santimetreye kadar büyümektedir. 3. evrede göğüs kanseri ile getirdiği risk ile birlikte büyümüştür. Bu noktada sadece koltuk altı bezlerine değil aynı zamanda meme başına, boyundaki lenf tulumlarına ve göğüs kaslarını oluşturan duvarlara sıçramaktadır. Tümör yayıldığı kadar büyüme özelliği göstermektedir. 4. ve son evre ise en zor ve en riskli evreyi oluşturmaktadır. Artık kanserli hücreler sadece göğüste değil belli başlı oranda başka organlara da sirayet etmektedir. Tümör ise 10 santimetreye kadar büyüme gösterir.

Göğüs Kanseri Öldürür Mü?

Sağlık kanallarında ve çeşitli ünitelerde en fazla sorulan soruların başında göğüs kanseri öldürür mü suali gelmektedir. Ancak son yirmi yıla oranla göğüs kanserinin erken teşhis ve gelişen teknolojik tıbbi gereçler ile birlikte öldürme riskinin %50 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Göğüs kanseri son derece riskli ve tehlikeli bir hastalıktır. Çok fazla görülmesi de bu tehlikeyi kat be kat arttırmaktadır. Ancak gerek tedavi aşamalarında getirilen yenilikler gerekse ne kadar sinsi bir rahatsızlık olsa da erken teşhis yolunda atılan adımlar göğüs kanserinin iyileştirilme süreçlerine direkt olarak olumlu katkılar sunmaktadır.

Kanserli Memenin Resmi

Kanserli memenin resimleri incelendiğinde özellikle hanımların dikkat etmesi gereken belli başlı ön belirtiler mevcuttur. Bu resimler çeşitli kliniklerde ve sağlık kurumlarının kataloglarında çoğaltılarak temsili olarak gösterilmektedir. Buna göre ele gelen kitle, kadınların muayeneye gitmeleri için gerekli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda hanımlar kitleyi iyi niyetli addedip kendi kendilerine geçmesini beklemektedir. Bu oldukça yanlış ve hatalı bir bakış açısıdır. Zira, meme kanserinde erken teşhis iyileştirme süreçlerinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Kanserli Memenin Görüntüsü

Çeşitli hücrelerin mutasyona uğraması sonucu meydana gelen göğüs kanserinde görüntü olarak da belli başlı belirtiler mevcuttur. Bunlardan ilki koltuk altı ve göğüs bölgesinin tamamını kapsamaktadır. Göğüste şişlik ya da aşağı doğru kayma gibi kişiden kişiye değişen hücresel bozuklukları dış görüntünün kendisini oluşturmaktadır.

Kanserli Memenin Dış Görüntüsü

Kanserli memenin dış görüntüsü kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi hastalarda belirtilerin hepsi dış görünüşte de kendini hissettirirken kimi hastalarda bu belirtiler en aza indirgenmiş durumda tezahür eder. Ancak en bariz şekilde görülen dış görüntü farklılığı cilt değişiklikleri. Ciltte meydana gelen solmalar, renk değişimleri ve buna benzer cilt hastalıklarının keşfedilmesi ve hemen randevu alınması meme kanserine karşı korunma yolları ve tedavisi açısından erken teşhis ve iyileşme ihtimalini arttırmaktadır.

Kanser Fotoğrafları

Sağlığa dair doğru bir bilinçlenme rehberi için kanser fotoğrafları incelenmeli ve aradaki farklar temsili olarak gözlemlenmelidir. Buna göre meme başındaki çukurlaşma bu fotoğraflarda dikkatleri çeken en bariz farktır. Aynı zamanda meme başındaki çekilmeler ve içeri kaçan çukurlaşmalar da kanser fotoğrafları incelendiğinde hanımların dikkatle incelemeleri ve herhangi bir şey fark ettiklerinde uzman kontrolüne başvurmaları için yeterli gerekçeler olarak görülmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica