Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribinin Belirtileri, Nedenleri ve Korunma yolları Nelerdir?

Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribinin Belirtileri, Nedenleri ve Korunma yolları Nelerdir?
Kuş Gribi Nedir? Kuş Gribinin Belirtileri, Nedenleri ve Korunma yolları Nelerdir?

Yaklaşık 20 sene önceye kadar Kuş Gribi olarak bilinen hastalık yalnız hayvanlarda (genellikle ev kuşlarında) görülen bir hastalık türü iken, 1997 senesinden itibaren insanlarda da görülen bir ölümcül hastalığa çevrildi.

Kuş Gribi Nedir?

1997 senesinde Çin’de ev kuşları arasında salgın hastalık yayılmağa başladı. Kısa sürede bu hastalığın belirtileri kendini insanlarda da göstermeğe başladı. Tarihte ilk kuş gribi ile ilgili bilgileri daha 1878 senesinde İtalyan veteriner vermiştir. Kuş gribinin en tehlikeli virüsü olarak bilinen H5N1 insanlara bulaşabilir. Kuş gribi virüsü İnfluenza adlanıyor. Bu virüs Orthomyxoviridae virüs ailesine ait. Bazen kuş gribi hastalığını H5N1 olarak da isimlendiriyorlar. Dünya Sağlık Birlikleri bu hastalığın daha farklı virüslere dönüşebileceğini düşünüyor. Bu nedenle hastalığın salgın hale gelmemesi için sıkı yöntemler kullanılıyor. Kuş gribi görülen ev hayvanları öldürülerek yakılıyor. Hasta hayvanlarla temasta olan kişiler ise tıbbi gözetim altına alınıyor.

Kuş Gribinin Nedenleri Nelerdir?

Kuş gribi hava solunum yolu ile hayvanlardan (genellikle kuşlardan) insana bulaşır. Şimdiye kadar insandan insana kuş gribi hastalığının bulaştığı görülmemiştir. Fakat bilim insanlarının ileride virüsün değişeceği ve insandan insana bulaşabilme özelliğinin ortaya çıkacağı konusunda endişeleri var. Sağlam kişilerin hasta veya ölü kuşlara teması onların kuş gribine yakalanmasına neden olur. Ölmüş kuşların yaklaşık yarısı sadece hastalık taşıyıcısı oluyor.

Kuş Gribinin Belirtileri Nelerdir?

İnsan organizmasına geçen H5N1 virüsü iki haftaya kadar organizmanı ele geçirmeğe başlar. Bu süre kendini 3 gün içerisinde de gösterebilir. İlk 3 günde hastalığın farklı belirtileri ortaya çıkar. Peki, bu belirtileri ayırt etmek mümkün mü? Hastalığın keskin belirtileri nelerdir? Organizmaya giren H5N1 virüsü kısa sürede yüksek ateş ve kaslarda ağrılarla kendini belli eder. Normal bilinen gribe benzer durumlar ortaya çıkar. Bunların sırasında burun akmaları, ateş, titreme, burun ve diş eti kanamaları, kusma, karın bölgesinde şiddetli ağrılar, mide bulantısı, nefes darlığı gibi belirtiler yer almakta. Hastalık hızla şiddetlenmeğe başlar.

Kuş Gribinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kuş gribi şimdilik hasta hayvanlardan insana bulaştığı için bu hastalıktan korunmak adına hasta kuşlarla teması kesmek ve kuş eti ürünleri tüketmemek tavsiye olunur. Özellikle çocukların kuşlarla temasını ortadan kaldırmak gerekiyor. İster av kuşları, isterse de ev kuşları bu hastalığın taşıyıcısı olabilir. Ölü kuşlara kesinlikle yakın durmamalı ve onlara dokunmamalısınız. Peki, kuş eti yiyebilir miyiz? Aldığınız kuş eti ve yumurtalarını kullanmadan önce sıcak suda yıkamanız gerekir. Açık satılan kuş eti ürünlerini kesinlikle almayınız. Alınan et ve et ürünlerini diğer yiyeceklerle aynı yerde tutmayınız. Kuşlarla çalışan kişilerin (kuş eti ve et ürünleri üreten fabrika çalışanları, tavuk yumurtaları ile direkt temasta olan kişiler) kuş gribine karşı aşı olunmaları onları bu hastalıktan koruyabilir.

Kuş Gribinin Tedavisi Nedir?

İstatistiklere göre Kuş gribine yakalanan kişilerin 70% bu hastalık nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan derhal sonra doktora görünen hastalara acil tedavi uygulanır. Önlem amaçlı farklı aşılar vurulabilir. Ateş düşürücü ilaçlar kullanılmağa başlar. Kuş gribi normal evde tedavi ile iyileşen bir hastalık değildir. Ciddi sonuçlara yol açabilir. Tedavi yalnız uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Kuş Gribi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalığın şüphesi olan kişilerin ilk önce acil doktoruna görünmesi gerekir. Hastalık kısa sürede şiddetlenmeğe başladığından yüksek ateş ve nefes darlığı sorunu da derhal kendini gösterir. Hasta kuşların özel ekip tarafından temizlenmesi, ardından bastırılması gerekiyor. Kesinlikle hastalıktan ölmüş kuş etini tüketmeyin.

Mahallenizde veya kendi bahçenizde olan ev kuşlarının sağlam ve aşılı olduğuna emin misiniz? Çocuklarınıza kuş gribi ile ilgili yeterli bilgiyi verdiniz mi? Bu hastalık ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle mutlaka önlem alınız.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica