Kurdeşen Ürtiker Nedir? Kurdeşen neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nedir?

Kurdeşen Ürtiker Nedir? Kurdeşen neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nedir?
Kurdeşen Ürtiker Nedir? Kurdeşen neden olur? Belirtileri ve Tedavisi nedir?

Kurdeşen hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Vücudun her bölgesinde görülebilen, kızarıklık ve kaşıntı ile kendisini belli eden bir cilt hastalığıdır. Genel de, kurdeşen hastalığı sebebi ile ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklık 24 saat içerisinde geçmektedir. Fakat bölgede kaybolan belirti farklı bölgelerde de kendini gösterebilmektedir. Kısa sürede geçse de, bazen günler yâda haftalarda sürebilmektedir.6 hafta ve üzeri sürmesi durumunda kronik kurdeşen olarak adlandırılmaktadır. Ve bu durumda mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmeli ve nedenleri araştırılmalıdır. Belirli bir yüzeyde ufak olarak görülebilirken bazı durumlarda daha büyük yüzeylerde bir tabak büyüklüğünde dahi olmaktadır. Sizde kurdeşen hakkında detaylı bilgi edinmek ister misiniz?

Kurdeşen Hastalığı Nedir?

Birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilen, güneş ısısı, gıda alerjileri gibi ortaya çıkan, kısa yâda uzun zamanlı vücutta kızarıklık ve kaşıntı olarak görülen bir cilt hastalığıdır. Özellikle gece saatlerinde ortaya çıkan ve şiddeti daha fazla olarak görülen bir hastalıktır. Belirli bir bölgede değil tüm vücutta görülebilmektedir.

Kurdeşen Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kurdeşen hastalığı alerjik nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Aşılar, böcek ısırıkları, hayvanlar, kozmetik bakım ürünleri, polenler, tüketilen gıdalar ve güneş ısısı kaynaklı oluşabilmekte ve bu nedenler kurdeşen hastalığını tetikleyebilmektedir. Kurdeşen hastalığının belirtilerini öğrenmek ister misiniz?

Kurdeşen Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen hastalığının belirtileri, farklı hastalıkların belirtileri arasında da yer almaktadır. Fakat kurdeşen hastalığının genel anlamda belirtileri arasında, vücutta cilt üzerinde farklı bölgelerde şiddetli kaşıntılar, kızarıklıklar, hatta ağrı hissi, dökülmeler gibi belirtileri en yaygın bilinenler arasında yer almaktadır. Kısa süreli genelde 24 saat içerisinde geçen belirtiler olmaktadır.6 hafta üzeri sürmesi durumunda, kronikleşmiş olduğu bilinmeli ve bu durumda mutlaka bir doktora başvurulması ve sebepleri aranmalıdır. Diğer bir belirtisi ise, gündüz vakitlerine oranla, gece daha yoğun ve rahatsız edici şekilde ortaya çıkmaktadır.

Kurdeşen Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kurdeşen hastalığından korunmak için, bildiğiniz bir alerji yapan durumunuz var ise, gıda, güneş yâda bakım ürünlerine karşı hiç bir suret ile kullanmamalı yâda tüketmemelisiniz. Bunlardan hangisine alerjiniz var olduğunu bilmiyor iseniz, testler yaptırarak öğrenebilir ve uzak durabilirsiniz. Böylece kurdeşen hastalığından korunabilirsiniz. Stresten uzak durmanız, dengeli ve düzenli beslenmeniz, cşlt temizliğinize dikkat etmeniz ve aşırı sıcak havalarda gün aşırı duş almanızda korunma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Kurdeşen Hastalığının Tedavisi Nedir?

Kurdeşen hastalığı genelde kendi kendine iyileşebilen bir hastalıktır. Standart alerji ilaçları kurdeşen tedavisinde kullanılır ve olumlu olarak ta tedavi süreci sonuçlanabilmektedir. Fakat tedavi aşamasında ilaç dozajı iyi ayarlanmalı ve yan etkilere maruz kalınmamalıdır. Şiddetli ve sürekli gelişen kurdeşen hastalığı durumunda ise, doktorlar kortizonlu ilaçlar ile hastalığı tedavi etmektedir. Yinede uzmanlar süreci ilaçsız bir şekilde atlatılmasını amaçlamaktadır. Tedavinin ana amacı ise, yanma ile kaşıntıya karşı olması için hastayı rahatlatmak adına yapılmaktadır.

Kurdeşen Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kurdeşen hastası olan kişiler, alerjisi olduğunu bildiği gıda, bakım ürünleri gibi etmenlerden uzak durmalı ve kullanmamalıdır. Güneşli ve sıcak havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, çıkmak durumunda ise, gün aşırı duş alması gerekmektedir.

Sonuç itibari ile kurdeşen hastalığı belirli bir alerjik etmenlerden kaynaklı olduğu için, hastalığın kontrolü de kişilerin elindedir. Bulaşıcı bir hastalık olmadığı için, günlük hayatlarında aksamalara sebep olmasını gerektirecek bir durum yoktur. Tedavisi mümkün bir hastalık olması nedeni ile uzmana başvurarak bu durumu basit tedavi yöntemleri ile yok edebilir ve günlük yaşantılarına devam edebilirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica