Kulak Kiri (Buşon) nedir? Kulak kirinin belirtileri Nelerdir? Kulak kiri nasıl temizlenir?

Kulak Kiri (Buşon) nedir? Kulak kirinin belirtileri Nelerdir? Kulak kiri nasıl temizlenir?
Kulak Kiri (Buşon) nedir? Kulak kirinin belirtileri Nelerdir? Kulak kiri nasıl temizlenir?

Kulak, deriyle kaplıdır. 3 bölümden oluşan kulak öncelikle dış kulak, orta kulak ve iç kulaktan oluşmaktadır. Dış kulak yolunda, işitmemizi sağlayan çekiç bölümü bulunmaktadır. Orta kulakta örs ve üzengi kemikçiklerini barındıran ve sesin algılanmasını sağlayıp, beyine sinyaller gönderen salyangozun yer aldığı iç kulakta bulunmaktadır. Kulak kiri tıp dalında buşon olarak adlandırılmaktadır. Fransızca bir kelime olarak geçmektedir. Kulak kiri, ıslak ve kuru olmak üzere 2 türden oluşmaktadır. Kimi insanlarda kuru kulak kiri görülürken, kimi insanlarda da ıslak kulak kiri görülebilmektedir. Islak ve ya kuru kulak kirinin görülmesinde yaşanılan yerin, iklimin ve vücut tipinin yağlı ve ya kuru olmasının da etkisi vardır.

Kulak Kirinin Nedenleri Nelerdir?

Kulak kirinin oluşmasında en önemli neden, kulağın içerisine sokulmaması gereken cisimlerin sokularak, temizlemeye çalışmaktır. Çalışılan ortamın elverişsiz olması da bunu tetikleyebilir. Peki, bu yerler nerelerdir? Özellikle yer altında çalışan madencilerde ve inşaatlarda çalışanlarda fazlasıyla görülmektedir. Bunun nedeni çalışılan ortamın çok tozlu, kirli ve sağlıklı yaşama elverişli olmamasıdır. Denize girildiğinde ve ya banyoda su kaçmasından dolayı da kulakta kir birikebilir. Kulak yolunun dar olması, kulaktaki pisliğin atılmasına mani olabilmektedir. İşitmede problem yaşayanlarda da sıklıkla görülmektedir. İşitebilmek için takılan cihazlar kulak kiri yapabilir. Doğru yollarla temizlenmediğinde de kulak kiri neden olmaktadır.

Kulak Kirinin Belirtileri Nelerdir?

Kulak kiri olan kişilere bakıldığında kulağındaki pislikler gözle görülür şekilde gözükmektedir. Kişinin kulağındaki pisliği anlayabilmesi ise, tıkanıklık sayesinde, iltihaplanma sayesinde ve kulakta ağrı oluşması sayesinde kendini belli etmektedir. Kulak kirinin belirtileri, genellikle kaşıntıyla ortaya çıkmaktadır. Kaşındığında parmak sokarak kurcalama esnasında, parmağa yağlı ve koyu bir mukoza kıvamında pislik yapışır ve parmakta kalır. Böyle bir durumda kulakta pislik olduğu anlaşılır. Kulak ağrılarında doktora başvurulduğu taktirde, kulak burun boğaz doktoru, öncelikle kulağa bakmaktadır. Ağrının bir sebebi de kulaktaki pislikten kaynaklanmaktadır. Kulaktaki pislik giderilirse ağrı dine mi? Kısmen ağrı ortadan kalkabilir. Fakat kulak ağrısının temel sebebi kulakta bulunan pislik olmayabilir. İltihaplanmadan kaynaklı bir durum söz konusu olabilir.

Kulak Kirinin Oluşumundan Korunmak İçin Neler Yapmak Gerekmektedir?

Kulak kirinin oluşması aslında doğal bir olaydır. Kulak kendini temizler ve fazla kiri kulak dışına atar. Böylece tıkanıklık ve ağrılı durumlar ortadan kalkarak, kulak temizlenmiş olur. Kulak kiri bazı durumlarda dışarıya atılamaz. Asıl önemli olan kirin dışarıya atılamamasıdır. Böyle bir durumda doktora gidildiğinde 2 seçenek vardır. Peki bu seçenekler nelerdir? Bu seçeneklerden en çok kullanılanı kulağı temizlemektir. Doktor bazı aparatlar yardımıyla kulağı temizleyebilir. Fakat 2. seçenekte kullanılan yöntem bazı durumlarda tekrar tekrar yaptırmayı gerektirebilir. Bu yöntem yıkatma yöntemidir. Yıkanan kulak rahatlayacaktır. Yine tekrar etmesi olasılığı yüksektir. Tekrar kirlendiğinde yapılacak yöntem yine yıkatma olacaktır.

Kulak Kirinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kulak kirinin tedavi edilmesi kişiden kişiye değişmektedir. Bazen kendi kulak kirini, saçak bir duş aldıktan sonra kulak çubuğuyla temizlenebilir. Kulak çubuğunu fazla derine sokmadan temizlemek gerekir. Yoksa kulaktaki pislik daha da geriye kaçar ve kulakta tıkanma yaşanır. Kulaktaki kiri bir peçete yardımıyla da temizlemek mümkündür. Aslında kulağa kulak çubukları dahil, hiç bir yabancı madde sokulmaması önerilir. Bunun yerine kulak dışında görülen pislik, sadece peçete gibi yumuşak bir cisimle alınarak, pislik görünmeyecek kadar temizlenmelidir. Bu yöntem neden tercih edilir? Bu yöntem haftada bir uygulandığı taktirde kulaktaki pislik hiç olmayacaktır. Diğer yöntemlerin kulak içine ve kulak zarına zararları olabileceğinden tercih edilmemektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica