Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) nedir?  Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kemik Yumuşaması (Osteomalazi) nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kemik Yumuşaması; Kemikler, fosfat ve kalsiyumun çökmesi yani mineralizasyonu sonucu sertleşen ve aynı zamanda dayanıklılık kazanan bir yapıdadırlar. Yeterli miktarda fosfat ve kalsiyum alınmadığında veya kemiklerde çökme engellenirse, kemikler dayanıksız bir hale gelir ve yumuşar. Bu durum da, kemik yumuşaması hastalığının oluşmasına neden olur.

Kemik Yumuşaması Hastalığı Nedir?

Kemik yumuşaması, yetişkin kişilerde kemik ağrısına ve kas güçsüzlüklerine neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık pek çok durumdan kaynaklanabilir ancak, kemik yumuşamasının en temel nedeni D vitamini eksikliği olarak kabul edilir. Çocuklarda raşitizm olarak adlandırılan kemik yumuşaması hastalığı, D vitamini eksikliği olan kişilerde daha sık görülür.

Kemik Yumuşaması Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kemik yumuşaması, kemiklerin oluşum süreçlerinde yaşanan bozukluklardan kaynaklanır. Özellikle az güneş gören yerlerde yaşamak, bu hastalığın görülme riskini artırır. Kemik yumuşamış hastalığının temel nedenleri arasında; D vitamini eksikliği, çeşitli kanser türleri, anteseptik ilaçlar, vejetaryen beslenme, süt ürünlerinin eksik alımı, fosfat alımının az olması, böbrek yetmezliği, pankreas hastalığı, çölyak hastalığı, karaciğer hastalıkları, güneş ışınlarından yetersiz faydalanma ya da güneş ışınlarına aşırı maruz kalma gibi durumlar yer alır.

Kemik Yumuşaması Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kemik yumuşaması hastalığın gözle görülen belirtilerinin başında, kemiklerin çabuk kırılması gelir. Bunun dışında, hastalığa yönelik belirtiler, kişiler arasında şiddet açısından farklılıklar gösterebilir. Kemik yumuşaması hastalığının belirtileri her gün ya da ara sıra yaşanabilir. Belirtiler; kemiklerin zayıflayıp kolay kırılması, kas zayıflığı, bacaklarda yamulma, yürümekte zorlanma, kaslarda kramp, özellikle bacaklarda ve kalça kemiklerinde yoğun ağrı şeklindedir.

Kemik Yumuşaması Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Birçok hastalık gibi, kemik yumuşaması hastalığına karşı da bol bol egzersiz yapılması gerekir. 35 yaşın altındayken kemiklerin güçlendirilmesi sağlanmalıdır. 35 yaşın üstünde olanların da, mevcut kemik yapılarının gücünü korumaları gerekir. Yürüyüş gibi bir aktivite, kemik yumuşaması hastalığından korunmak için çok önemlidir. Bu sayede, hem kemikler güçlenir hem de koordinasyon sağlanır. Yapılan egzersiz seviyelerinin yavaş yavaş artırılması, dengeli beslenmek, demir ve fosfat içeren besinleri tüketmek, kalsiyum ağırlı beslenmek, süt ve süt ürünlerinin tüketimini düzenli hale getirmek, kemik yumuşaması hastalığına karşı bir koruma sağlar.

Kemik Yumuşaması Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalık, yeterli miktarda D vitaminin alınmamasından kaynaklanmış ise, D vitamini içeren besinlerin tüketimi artırılır ya da D vitamini içeren ilaç tedavilerine başlanır. Hastalık, kalsiyum ya da fostat eksikliğinden kaynaklanıyorsa, bu sefer de bu eksikliklerin giderilmesi için ilaç kullanımı uygun görülür. Bunlara ek olarak, aşırı olmamak şartıyla güneşlenmek, süt ve süt ürünlerini tüketmek, balık tüketimini artırmak ve tahıl grubu besinlere ağırlık vermek, kemik yumuşaması hastalığında önerilen tedavi yöntemleridir.

Kemik Yumuşaması Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş ışınlarından maruz kalmamak, kemiklerin sıklaşması ve dayanıklılıkların artması için bol bol yürüyüş yapmak, hastalar için oldukça faydalıdır. Bunların dışında, düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gidilerek kemik testleri yaptırılması gerekir. Hastalığın kaynağı, hangi vitaminin eksikliğinden kaynaklanmış ise, o vitamini içeren besinlere ağırlık vermek şarttır. Ayrıca, tüketimi kısıtlanan besinlerden de uzak durulması gerekir.

Sonuç ve Okura Sorular

Genel bir değerlendirme ile kemik yumuşaması hastalığının yaş farkı gözetmeden herkeste görülebilen bir hastalık olduğu anlaşılır. Özellikle çocukluk yaşlarından itibaren, kalsiyum, fosfat ve D vitamini açısından zengin besinlerin tüketiminin artırılması, hastalığın oluşma riskini en aza indirir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica