Kadınlarda Adem Elmasının Özellikleri

Kadınlarda Adem Elmasının Özellikleri
Kadınlarda Adem Elmasının Özellikleri

Adem elması; boyunda gırtlak kısmında yer alan tiroid çıkıntısıdır.

Bilimsel Olarak Adem Elması

Adem elmasının bilimsel adı larinks tümseğidir. Adem elması, evrimsel süreçte gelişen bir yapıdır. İkincil eşey karakterlerinden olan adem elması, popülasyon yer alan erkek ve dişilerin birbirlerinden ayrılmasını sağlayan fiziksel farklılıklardan bir tanesidir.

İnsanların ses yapısı ve konuşma şekli birbirinden ayrılmaktadır. Bu farklılığı ses kutusu sağlar. Evrimsel süreçte ses kutusunun etrafında yer alan kıkırdak yapının daha sert olması, insanlar için bir farklılık olmakla birlikte aynı zamanda bir avantajdır. Adem elması daha belirgin olan insanların, sesleri daha güçlü ve kalındır.

Dinsel Olarak Adem Elması

Dini kaynaklarda Adem elmasının ortaya çıkışı ve sebebi farklıdır. Kaynaklara göre; Havva yasak elmayı yedikten sonra korkarak Adem'in yanına gider. Adem ise elmayı alıp yutar. Ancak yasak meyveyi yiyen Adem'in boğazında elma parçası takılı kalır. O günden sonra Adem'den itibaren tüm erkeklerde bu durum kalıcı olarak görülür.

Kadınlarda Adem Elması

Adem elması, kadınlarda görülmez durumu yanlıştır. Adem elması belirgin olan kadın sayısı da, genele göre düşük olsa da, aslında sanıldığından daha fazladır. Kadınlardaki tiroit çıkıntısı, erkeklerdeki 90 derecelik çıkıntının aksine, 120 derecelik açıdadır, bu nedenle dışarıya doğru çıkık durmaz. Kadınların ses yapısı da buna bağlı olarak daha incedir.

Kadınlardaki Adem elmasının normalden daha belirgin olmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin arasında ilk olarak, genetik özellikler ve ergenlik döneminde vücuttan salgılanan hormonlarla ilgili dengesizlik sayılabilir. Bunun yanında çeşitli hastalıklar ya da anatomik bir anormallik de Adem elmasının belirginleşmesinin nedenleri arasında olabilir.

Adem elmasının küçültülmesi için bazı estetik operasyonlar tercih edilebilir. Ancak boyunda iz kalması ya da ses değişikliği operasyonların riskleri arasındadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica