Kadın Sembolünün Mitolojik Hikayesi

Kadın Sembolünün Mitolojik Hikayesi
Kadın Sembolünün Mitolojik Hikayesi

Erkek ve kadın, birçok özelliği ile birbirinden ayrılmaktadır. Cinsiyet sembolleri de bu ayrımın parçalarından biridir. Erkeği ve kadını sembolize eden işaretler, genel hatlarıyla aynı görünse de , aslında hem şekil hem de anlam bakımından birbirinden farklıdır.

Cinsiyet Sembollerinin Tarihi

Antik Roma; MÖ 9. yüzyılda Roma'da bir şehir devleti olarak kurulan, daha sonra ise tüm Akdeniz'e yayılan uygarlığın adıdır. Tarihte siyaseti, toplumu ve savaşları oldukça önemli bir yere sahip olan Roma İmparatorluğu, sanat ve dil konusunda da tarihteki en önemli topluluklardan biridir.

Cinsiyet Sembollerinin Tarihi Antik Roma'ya Dayanmaktadır.

Günümüze kadar gelebilmiş bu semboller, aslında astrolojik kökenlidir. Özellikle Orta Çağ zamanında astrolojiyle ilgilenen insanlar, çalışma notlarını hazırlarken gezegenlerin her biri için farklı semboller kullanmaktaydı. Gezegenlerin sembolleri de, zamanla cinsiyet sembollerini oluşturdu.

Bir daire şeklinde olan bu semboller, uçlarında bulunan şekiller itibariyle cinsiyetlere ayrılır. Semboller zamanla farklı şekillerde de kullanılmaya başlanmış ve çeşitli anlam değişikliklerine uğramıştır.

Kadın Sembolü

Ucunda aşağıya doğru bakan artı işareti bulunan daire, kadını sembolize eder. Bu sembol, Venüs ile ilişkilidir.

Astrolojide Venüs, güneş sisteminin 2. gezegenidir ve aynı zamanda en parlak gezegendir. Sembolik anlamda aşkla, mahremiyetle, güzellikle, büyüyle ve yumuşaklıkla ilgilidir.

Yunan mitolojisinde ise Venüs'ün ortaya çıkışı, Kranus'ün babası Uranüs'ü hadım ederek cinsel organını denize atmasıyla olur. Organın denizde düştüğü yerden, çıplak ve bakire Venüs doğar.

Kadın sembolü, Venüs'ün Aynası ismiyle de anılmaktadır. Daire aynayı, ucundaki artı ise aynanın sapını gösterir. Kadınların güzelliğini ve bakımını sembolize eder.

Aslında bu sembolde, daire sonsuzluğu, artı maddeyi simgeler.

Erkek Sembolü

Ucunda yukarıya doğru bakan ok işareti bulunan daire ise erkeği sembolize eder. Bu sembol de Mars ile ilişkilidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica