Hipokrat Yüzü Nedir? Hipokrat Yüzü Hangi Hastaliklarda Olur?

Hipokrat Yüzü Nedir? Hipokrat Yüzü Hangi Hastaliklarda Olur?
Hipokrat Yüzü Nedir? Hipokrat Yüzü Hangi Hastaliklarda Olur?

Modern tıbbın mimarı olan Hipokrat, hekimlerin de babası olarak anılmaktadır. Milattan Önce 460 yılında Kos Adasında doğan Hipokratın babası da kendisi gibi hekimdir. Hipokrat , tedavi yöntemlerini geliştirerek batıl inançlara bağlı olan tedavi yollarını engellemiştir. Kendisi gibi hekim olarak hayatına devam eden oğlu ile birlikte eski Yunanı gezerek araştırmalar yapmış vr eğitimler vermiştir. Modern tıp konusundaki bilgilerini öğrencileri ile paylaşmıştır. Epilepsi ve verem hakkındaki bilgileri henüz modern kitaplarda kullanılmaya devam edilmektedir.

Bir çok hastalığın da ortaya çıkmasında etkisi olan Hipokratın ismi pek çok hastalığı verilmiştir. Genellikle ölüm anına yakın zamanlarda kişinin yanakları çöker, gözler çukurlaşarak göz kapakları ağırlaşır ve alt dudak şişer. Ölüm anına yakın oluşan bu yüze Facies Hipocratica yani Hipokrat Yüzü adı verilir.

Hipokrat Yüzü Belirtileri Nelerdir?

Hayatı boyunca tıp alanında araştırmalar yapan Hipokrat, birçok aforizmleri ile de tıp dünyasına büyük miraslar bırakmıştır. Bu aforizmlerin arasında en önemli tanımlamalarından birisi olan Hipokrat Yüzü tanımlaması, hâlâ kullanılmaktadır. Adbeminal sendromların ve peritonitlerin son zamanlarında beliren bu yüz ifadesini; burnun uzaması, gözlerin ve göz çevresinin çukurlaşması, kulak ve şakakların beyaza yakın bir renge dönmeleri ve alt dudağın şişmesi olarak tanımlamıştır. Hipokrat Yüzü durumunda durumunda ayrıca yüz derisinin kurşun rengine dönüşmesi de en belirgin olan durumlar arasındadır.

Ayrıca Hipokrata ait aforizmler günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Facies Hipocratica terimi günümüz tıp dünyasında da kullanılan bu tanımlama tıpkı diğerleri gibi binlerce yıl öncesinden günümüze miras kalmıştır.

Hipokrat Yüzünden Korunma Yolları Nelerdir?

Genellikle epilepsi ve kanser gibi ölümle sonuçlanabilen hastalıkların son evrelerinde meydana çıkan Hipokrat Yüzünden korunma yolları da pek mümkün değildir. Ancak Hipokrat Yüzü öncesinde bu duruma neden olabilecek hastalığın teşhis edilmesi ve bu yönde tedavi yollarının aranması az miktarda da olsa bir korunma yöntemidir. Kanser ve kansere benzeyen hastalıkların son evresinde ve ölümden önce meydana gelen Hipokrat Yüzünden önce bu hastalıkları alternatif tedavi yollarının uygulanması gerekmektedir. Örnek olarak Hipokrat Yüzüne neden olan hastalıkların başında gelen Epilepsi hastalığından korunma yolu olan iyi beslenme sonucunda bu durum en aza indirilebilir.

Hipokrat Yüzü Tedavisi Nedir?

Genellikle ölüm anından önce oluşan Hipokrat Yüzü pek tedavisi mümkün olan bir durum değildir. Günümüz teknolojisi ile her türlü hastalığın tedavisi mümkün olmasına rağmen hâlâ tedavi yöntemleri mümkün olmayan ya da etki göstermeyen hastalıklar bulunmaktadır. Bazı kanser türlerinde ölüm oranı iyileşme oranına göre fazla olan hastalıkların sonucunda ortaya çıkan Hipokrat Yüzü geri dönülemez bir yol olarak kabul edilir.

Bilim adamlarının araştırmalarının devam ediyor olması bu durumun ne kadar ciddi olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. Hipokrat Yüzü tanımı Hipokrat döneminden kalma bir tanımdır. Üzerine yapılmış ve yapılmakta olan incelemeler bu durumun gerçekliğini ortaya koymaktadır. Hastanın son dönemlerinde ortaya çıkan Hipokrat Yüzü hastanın görünümünü tamamen değiştiren bir durumdur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica