Hava Yutma (Aerofaji) Nedir? Hava Yutmak Nasıl Engellenir?

Hava Yutma (Aerofaji) Nedir? Hava Yutmak Nasıl Engellenir?
Hava Yutma (Aerofaji) Nedir? Hava Yutmak Nasıl Engellenir?

Kişiler ağız yoluyla çok fazla hava yutmaya müsait olurlar.​ Fakat bu sorunu solunum yolları sıkıntısı olan kişiler daha çok yaşar. Yetişkinlerden çok bebeklerin belli bir süre yaşadıkları bir problemdir hava yutma yaşamaları.. Çünkü bebekler ağızlarından nefes almayı yaklaşık 6 ay kadar bir süre öğrenemezler. Çok sancılı gaz problemlerinin nedeni her zaman annenin sütüne yada bebeğin yanlış beslenmesine bağlanır. Bu durumda anneye çok fazla yüklenilir. Oysa araştırmalar sonucu bebeklerde biriken gazın hava yutmaya bağlı olduğu kesinleşmiştir. Biberonda ki mamanın bitmesine rağmen emmeye devam eden bebekler veya annenin memesini emerken ağızlarından açık bir boşluk kalması bebeklerin doğrudan hava yutmalarına neden olur.

Hava Yutma Nedir?

Hava yutmak tam olarak nedir? Hava yutmak kişinin burnundan değil de ağzından havayı alması ve yutarak midesine çekmesidir. Bazen istem dışı oluşur. Burundan nefes alınsa dahi ağız açıklığı halinde hava kolayca içeri girer.

Hava Yutmak Nasıl Engellenir?

Neden hava yutulur? Bebekler için çok farklı ve ellerinde olmayan nedenlerle hava yutmaları söz konusu olur. Ancak yetişkinler daha çok uzun süre soğuk ve açık havada kalmalarına bağlı hava yutabilirler. Burun hastalıkları varsa ve nefes alma sorunları yaşanıyorsa ağız yoluyla çok fazla hava yutmak mümkün olur. Grip dönemi hava yutmak için çok sık müsait bir dönem sayılır.

Hava Yutma (aerofaji) Eşlik Eden Belirtiler

Hava yuttuğunuzu nasıl anlarsınız? Hava mideye girdikten sonra şişkinlik yapar. Gaz olarak bağırsakta kalır. Bu gaz dışarı çıkana kadar sancılar meydana gelir. Yani hava yutmanın en büyük belirtileri gaz, şişkinlik, sancı, mide bulantısı ve hazımsızlık olmaktadır.

Ne yapmak gereklidir? Burundan nefes almaya özen göstermek gereklidir. Aynı zamanda bir burun hastalığı varsa ve buna bağlı nefes alma sorunu yaşanıyorsa mutlaka muayene olmak gerekir. Durum tedavi edilirse burnundan nefes alan kişi daha az hava yutacaktır. Korunmak için ise yine uzun süre açık ve soğuk havada kalmamaya özen göstermek gerekir.

Hava Yutma (aerofaji) Tedavisi Nedir?

Ne yapmak tedavi sağlar? Bu sorunu evde bir süre sancıda yaşansa tedavi etmek mümkün olmaktadır. Kişi sıcak içecekler içerek havayı dışarı çıkarmayı amaçlamalıdır. En kesin tedavi sağlayacak yöntem spor ve masaj yöntemleridir. Kişi ev içinde dahi olsa mümkün olduğu kadar hareket etmelidir. Sırt masajı da havayı bağırsaktan dışarı atmaya etki eder.

Kişi nelere dikkat etmelidir? Sigara kullanan kişiler çok fazla hava yutmaya müsait olurlar. Açık havada kalmamak bir önlem olduğu gibi sigarayı mümkünse hiç içmemek içilecekse de çok soğuk bir havada dışarı da içmemek gereklidir. Kapalı alanda içmek doğru olmaz. Ancak daha uygun ve çok soğuk olmayan yerler seçilebilir. Bunun dışında kişi en çok solunum yaptığı anlarda kontrolünü kaybetmemeye ve ağzını açık bırakmama konusunda dikkatli olmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Uyurken dahi ağız açık kalmamaya özen göstermek gerekir. Nefes almada hırıltı, burunda bir et parçası ya da kemik fazlalığı gibi nefes almayı doğrudan etkileyecek sorunlar varsa zaman kaybetmeden kulak burun boğaz doktoruna gitmeli ve sorun halledilmelidir. Bebekler için ise ebeveyn önlem alarak bebeğin emme sırasında ağzının tamamen biberon ya da meme ile kapalı olmasına sadece burundan nefes almasına özen göstermelidirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica