Göz Kanlanması Hastalığının Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi Nedir?

Göz Kanlanması Hastalığının Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi Nedir?
Göz Kanlanması Hastalığının Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi Nedir?

Göz kanlanması gözde bulunan damarların genişleyip büyümesi ve belli bir süre sonra çatlaması sonucunda ortaya çıkan duruma verilen isimdir. Bu durum bütün yaş gruplarında sıklıkla karşılaşabilir. Kanamalar ciddi hastalıkların habercisi olabildiği için en kısa sürede doktorunuzu ziyaret ederek kontrol olmanız gerekiyor. Aksi takdirde hastalığınızın tespitinde geç kalabilirsiniz. Her on kişiden birinde görülebilen göz kanaması ülkemizde sıklıkla rastladığımız bir hastalıktır. Peki, siz daha önce hiç göz kanaması geçirdiniz mi?

Göz Kanlanması Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Gelişen teknolojiyle birlikte her an teknolojik aletlerle göz göze kalıyoruz. Eğer bu göz teması belirli bir süreyi aşıyor ise gözümüz sıvı kaybı yaşar. Bu sıvı kaybının yaşanması sonucunda gözde kuruma meydana gelir. Eğer bu duruma son vermezseniz gözünüz kanayabilir. Ayrıca bazı mikroplarda göz kanamasına sebep olduğu tıp literatüründe kabul edilmiştir. Eğer gözünüz iltihaplanma geçiriyorsa bu durum da göz kanamasına yol açabiliyor. Gözünüz de iltihaplanma yaşıyorsanız bir an önce doktorunuzu ziyaret edin. Aksi takdirde uzun vadede kalıcı görme kaybı yaşayama ihtimaliniz bir hayli yüksek. Ayrıca gözünüze uygun olmayan lens kullanıyorsanız bu da gözünüz de kanamaya yol açabilmekte. Bu durumda size uygun olan lensi tercih etmeniz sorunu ortadan kaldıracaktır. Siz size uygun lensi kullanıyor musunuz?

Göz Kanlanması Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Göz kanaması kendi kendine başka hastalıkların belirtisi durumundadır. Peki, siz göz kanlanmasının hangi hastalıkların belirtisi olduğunu biliyor musunuz? Göz kanlanması belirtisi genel olarak enfeksiyonlarda, üveit ve troid gibi çeşitli hastalıkların nedeni olarak sayılmakta. Bu hastalıklar tıp literatüründe ciddi hastalıklar olarak geçmektedir. Göz kanlanmasının temel sebebi gözde bulunan damarların genişlemesi sonucu çatlamasıdır. Bu çatlağa yol açacak damarlar eğer yeterli büyüklüğe eriştiyse gözünüze dikkatli bakarak görebilirsiniz. Ama genel olarak bu durumu gözleyemezsiniz.

Göz Kanlanması Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Göz kanlanması genel olarak damar genişlemesi sonucu ortaya çıktığı için sizin yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Ama yine de birtakım önlemler alabilirsiniz. Eğer gözünüzde ağrı, sızı hissediyorsanız gözünüze belirli aralıklarla soğuk su tedavisi uygulayın. Gözünüzü korumaya alın, ayrıca gözünüze taktığınız herhangi bir madde varsa bir an önce çıkarıp gözünüzü dinlendirin. Göz kanamalarının en temel sebebi göz kurumaları olduğu için vücudunuza çok fazla sıvı alımı gerçekleştirmelisiniz. Günlük olarak en az 8 bardak su için. Çok fazla gaz içeren ortamlardan uzak durmaya özen gösterin. Eğer göz kuruluğunuzu doğal yollarla sağlayamıyorsanız doktorunuzla iletişime geçerek göz damlası alabilirsiniz. Gözünüzü mutlaka tahrişlere karşı korumalısınız. Bunun için çeşitli göz damlaları ve kremlere başvurabilirsiniz. Siz günlük hayatınızdan göz kanamalarına karşı hangi önlemleri alıyorsunuz?

Göz Kanlanması Hastalığının Tedavisi Nedir?

Göz kanlanması tedavisi için doğal yöntemlere göz atabilirsiniz. Eğer gözünüz de kanlanma varsa bir beze buz sararak göz kapağınızın üstüne koyun ve hafif baskı uygulayın. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrar edin. Buz tedavisi yanıt vermediği takdirde birkaç pamuğa soğuk süt damlatarak göz kapağınızın üstüne pansuman uygulayın. İsterseniz evinizde bulunan çay poşetlerini biraz ılıtıp göz kapağı üzerinde bekletebilirsiniz. Bu işlemde göz kanlanmasına karşı fayda sağlayacaktır. Bunların yanı sıra bazı meyvelerinde göz kanlanmasına iyi geldiği biliniyor. Bunlardan bazıları salatalık, elma, patatestir. Dilerseniz bunlardan herhangi birini dilimleyerek göz kapağınızın üstüne 10-15 dakika kadar bekleterek tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer kanlanma geçmiyorsa en kısa sürede doktorunuzu ziyaret edin. Daha önce hiç göz kanlanmasından dolayı doktora gittiniz mi?


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica