Genetik Şişmanlar Zayıflayabilir Mi?

Genetik Şişmanlar Zayıflayabilir Mi?
Genetik Şişmanlar Zayıflayabilir Mi?

Şişmanlık ya obezite; kişinin normal kilo aralığının dışına çıkmasıdır. Şişmanlık durumu, kişilere ilk başta birtakım fiziksel zorluklar çıkarmaktadır. Ancak ilerleyen süreçlerde bu zorluklar çeşitli hastalıklara (kalp ve damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, karaciğer yağlanması, safra problemleri, eklem sorunları, uykusuzluk, adet düzensizliği, hamile kalamama riski ve depresyon gibi) dönüşmektedir. Geri dönüşü olmayan problemler, kişileri ölüme kadar sürükleyebilmektedir.

Şişmanlığın Nedenleri

Fazla yemek yeme, düzensiz beslenme, hareket azlığı, psikolojik sorunlar ve çeşitli metabolik ya da hormonal bozukluklar şişmanlığın nedenleri arasındadır.

Şİşmanlık ve Genetik

Yapılan araştırmalar, obezitede genetik faktörünün de etkisi olduğunu göstermektedir.

Kişilerin vücut ağırlığı yaklaşık olarak %30-%70 oranında genetik faktörlere bağlıdır. Bu durumda şişman bir kişinin çocuklarının da şişman olmasının riski 2-3 kat civarında artış göstermektedir.

Şişmanlığın genetik ile bağlantısı, henüz tam anlamıyla çözülememiştir, konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Ancak obez kişilerin yaklaşık %95'inde çeşitli gen bozuklukları olduğu bilinmektedir.

Yapılan bir çalışmada, 10. kromozomda yer alan bir gen bölgesinin, obezite gelişiminde etkisi olduğu görülmüştür. Bunun dışında obezite ile ilişkili en bilinen tek gen bozuklukları, leptin hormon ve reseptör geni bozukluğudur. Ayrıca melanokortin-4 reseptör geni ve POMC geni de yine obezite ile ilgilidir.

Şişmanlığın Tedavisi

Tedavinin ilk basamağı kişiye özel diyet programı hazırlanmasıdır. Diyetin yanında her gün yürüyüş ya da spor yapılmalıdır. İlaç takviyesi ise doktor uygun görüyorsa, onun kontrolünde yapılmalıdır. Eğer tedavi süreci başarılı olmazsa, kişideki fazlalıklar için estetik müdahaleler vb. işlemlere başvurulmaktadır.

Genetik şişmanlık da tedavi süreci daha zordur ancak imkansız değildir. Diyet ve sporun işe yaramadığı durumlarda, yani sağlıklı şekilde zayıflama sağlanamadığında, şişmanlığa neden olan gen faktörü belirlenerek bu faktör odaklı, özel bir tedavi programı yapılmalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica