Gebeliğin 7.Ve 12. Haftasında Neler Oluyor?

Gebeliğin 7.Ve 12.  Haftasında Neler Oluyor?
Gebeliğin 7.Ve 12. Haftasında Neler Oluyor?

Artık bir bebeğiniz olacağını gerçekten hissetmeye başladığınız bu haftalarda, içinizde büyüyen bebeğiniz de, şaşılacak bir gelişme evresi geçirmektedir.

Hamileliğin 7. Haftası, embriyonun dölüte dönüşmesini başlatır. Sonraki haftalar, bebeğinizin hızlı bir gelişme dönemini oluşturacaktır. Bebeğinizin başlıca organları gelişmektedir ve bu dönemde bedeninize giren alkol, ilaçlar, hatta bazı besin maddeleri gibi her şey, onu olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamileliğin ilk 12 haftasının sonlarında, dölüt tam anlamıyla gelişmiş duruma erişir. Sistemleri ve başlıca organları gelişmiştir ve yerli yerindedir. Sinirleri ve  kasları çalışmaktadır; refleksleriyle henüz oluşma aşamasındadır. Bu tarihten başlayarak bebeğiniz olgunlaşıp büyüyecektir.

Bu arada sizin bedeniniz de değişmekte, büyüyen bebeğinizle destek olabilmek için, sistemleriniz  daha sıkı çalışmaktadır. Sözgelimi:

  • Kalbiniz daha çok kan  pompalar ve kalp atışlarınız hızlanır.
  • Sindirim sisteminiz daha verimli biçimde çalışır.
  • Tiroyit beziniz, artan metabolizma gereksinmelerinizi karşılamak için, yaklaşık olarak %50 oranında büyür.

Hamilelik hormonlarının özellikle de insan koryon gonadotropin hormonunun  kanınızdaki düzeyi artar ve bi ilk üç ay sırasında doruk noktasına ulaşır. Hamileliğin  erken döneminin, memelerde duyarlılaşma ve şişme halsizlik, bulantılar gibi alışılmış rahatsızlıklarına, bu hormonlar neden olur.

Gebelikte Memelerdeki Değişiklikler

Hamileliğinizin sekizinci haftasına geldiğinizde, büyük bir olasılıkla, memelirinizde oluşan değişiklikleri farketmeye başlarsınız. Memeleriniz, tıpkı adet kanaması öncesindekine benzer biçimde şişer ve  duyarlılaşır. Meme başlarınızı çevreleyen kahverengi halkaların renginin koyulaştığını ve derinizin altındaki toplardamarların, kanla doldukları için daha belirginleştiklerini farkedebilirsiniz. Meme başının çevresindeki ala ile meme başının kendisi, hafifçe kabarık duruma gelebilir ve rengi koyulaşabilir. Aynı zamanda, memeleriniz karıncalanıp sızlayabilirler. Memeleri küçük olan kadınlar, hamileliklerinin başlarında, memelerinde büyüme biçiminde bir değişmeyi farkederler; göğüsleri büyük olanlarsa çok daha sonraki günlere kadar, herhangi bir değişikliğin farkına varmazlar.

Böyle bir alışkanlığınız olmasa da, artık sütyen kulllanmanız zorunlu olur; yoksa giderek ağırlaşan memeleriniz, taşıyıcı bağları iyice gererek esnekliklerini yitirmelerine, bu da memelerinizin bir daha düzelmeyecek biçimde sarkık kalmalarına yol açar. Büyüyen göğüsleriniz için sütyen alırken, en iyisi tezgahtarlardan yardım istemenizdir: Ölçünüzü alarak, size tam uygun sütyeni bulurlar.

Gebelikte (hamilelikte) Aşırı Yorgunluk

Pek çok kadın, hamileliklerinin ilk sekiz ya da  on haftası sırasında, bedenlerinde gerçekleşen metabolizma  değişiklikleri sonucu, kendilerine son derece yorgun, halsiz hissederler. Tansiyonunuz düşüp, hafif baş dönmelerine, hatta kısa baygınlıklar geçirmenize yol açabilir. Bu yorgunluk ve halsizlik belirtilerinden sakınmak için, geceleri uykunuzu gerektiği kadar almaya, gündüzleri de iki saat kadar dinlenmeyegayret edin. Bedeniniz hamileliğe alıştıkça yorgunluk azalacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter, Geçer?

Hamileliğin en yaygın belirtilerinden bir, ilk birkaç ay sırasındaki bulantılar ve kusmalardır. Nedeninin, kan dolaşımınızdaki hormon düzeylerinin yükselmesi olduğu düşünülmektedir. Hormon  düzeylerinde hamileliğin altıncı haftası dolaylarında görülen yükselme ile bulantı ve kusmaların başlaması, aşağı yukarı çakışır. Bulantılar 10. Hafta dolaylarında en şiddetli duruma gelir, yaklaşık 14.-16. Haftada , genellikle kendiliklerinden bütünüyle ortadan kalkarlar.

Gebelikte Hamilelikte Sık İdrar Çıkmak, Sık İdrara Çıkmanın Nedeni

Bazı hamile kadınlar bu dönemde, iki saatte biri bulan sıklıklarla, idrar çıkarmak zorunda kalırlar. Bunun nedeni, büyüyen dölyatağınızın, idrar kesenize baskı yapmasıdır. Dördüncü aya doğru, bu sık sık idrar çıkarma isteği azalır; ama hamileliğin sonlarına doğru yeniden sıklaşabilir.

Bu ilk haftalarda kabızlık çektiğinizi de hissedebilirsiniz. Kabızlığınız, bağırsaklarınızın kaslarını gevşeten progesteron hormonundan kaynıklanır. Bol bol su içmek ve düzenli hamilelik egzersizleri yapmak, müshil kullanmaktan daha iyidir. Aynı biçimde dölyatağı salgılarınızın artmış olduğu da dikkatinizi çekebilir; bunun nedeni de hormonlarınızdaki artıştır.

Yaygın olarak rastlanan başka belirti de dilinizin tat cisimciklerindeki değişikliktir. Olmadık yiyeceklere şiddetle istek duyduğunuzu bir zamanlar çok sevdiğiniz yiyecekleri hiç istemediğinizi ya da ağzınızda tuhaf bir metal tadı bulunduğunu farkedebilirsiniz. Bunlar da , hormon düzeylerinizdeki artıştan kaynaklanan durumlardır.

Onikinci haftaların sonlarına gelindiğinde , dölüt gerçek anlamıyla oluşmuş durumdur. Sistemliri ve başlıca organları geliştirmiştir ve yerli yerindedir. Sinirleri ve kasları çalışmaktadır ve  bebeğiniz büyüdükçe refleksleri yerleşecektir.

Kanınızdaki  hormon düzeylerinin artması meme duyarlılığı, yorgunluk,bulantı hissetmeniz ve elden  geldiğince kendinizi yormamanız gerektiği anlamına gelebilir. Büyüyen dölyatağınızın idrar keseniz üstüne yaptığı baskı, daha sık idrar çıkarmak zorunda kalmanıza yol açabilir. Hormon düzeylerinizdeki değişiklikler aynı zamanda, çoğunlukla kabızlığa ve belirli yiyecekleri aşırı canınızın istemesine, bazılarından da tiksinti duymanıza neden olabilir.

Yaklaşık dokuzuncu haftada, kan hacminiz büyük ölçüde artmaya başlayacaktır. Bu bebeği besleyen eteni beslemek içindir. Bu yüzden düzenli biçimde yemeniz ve sıvı alımınızı artırmanız gerekir. Kan hacmindeki artışla birlikte, kilonuz da artar; memeleriniz irileşip ağırlaşırlar; kalbiniz ve akciğerleriniz daha zorunlu bir çalışma içine girer.

Yüz biçimlenmekte, kapalı gözkapakları seçilebilmektedir. Kaslar büyümeye başlar; kol ve bacak hareketleri daha belirginleşir. Beyin ve kaslar eşgüdümlü çalışmaya başlar. Bebek, ayak parmaklarını  kıvırabilir ve ağzıyla emme hareketleri yapabilir. Yutkunarak amniyo kesesi içindeki sıvıdan yutabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica