Difteri(Kuşpalazı) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Difteri(Kuşpalazı) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Difteri(Kuşpalazı) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çocuklarda görülen, en şiddetli belirtiler gösteren hastalık olarak bilinmektedir. Hastalık belirtilerini boğaz kısmında göstermektedir. Tüm çocuklarda görülme oranı yüksektir. Hastalığın en büyük etkeni mikropların bir şekilde vücuda girmesi ile başlamaktadır. Boğaz kısmında gri ve beyaz renk tabakası şeklinde görülmektedir. İlk başlarda üst solunum yolu rahatsızlığı gibi görünse de zamanla şiddetlenerek daha ağır bir duruma gelmektedir. Geçmiş yıllarda, çok görülen ve can kayıplarına yol açan bu hastalık zamanla, geliştirilen aşılar sayesinde, neredeyse yok denilebilecek seviyelere kadar indirilmiş ve tedavisi mümkün bir hastalık haline gelmiştir. Diğer adı ise difteri olarak bilinmektedir. Sizlerde kuşpalazı hakkında bilgiler dinmek isterseniz yazımızı okuma ya devam edebilirsiniz.

Difteri(Kuşpalazı) Hastalığı Nedir?

Kuşpalazı hastalığı, sadece çocuklarda görülen etkeni olarak vücuda giren corynebacterium dipteria adlı virüsün vücuda dağılması ile meydana gelen, ilk önce burun içi ve boğaz bölgesini etkileyen bölgede gri ve beyaz zar tabakası oluşturan, ilerleyen dönemlerde şiddetli etkiler ortaya çıkaran bir bakteri hastalığıdır. Hasta olan bireyden sağlıklı olan bireylere de bulaşabilen bir hastalıktır. Solunum yoluyla ve hasta kişinin temas ettiği çatal, kaşık gibi araçların teması ile bulaşabilmektedir. Zamanında tedavi edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir bulaşıcı hastalık özelliği taşımaktadır.

Difteri(Kuşpalazı) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde çok fazla kuşpalazı vakası görülmez iken, nedenleri arasında dışarıdan gelen ve ithal vaka denilen diğer ülkelerden gelmiş kuşpalazı mikrobunu almış olan vakalardır. Seyahatler en çok kuşpalazı hastalığının nedenleri arasında yerini almaktadır. Öksürme, hapşırma gibi durumlarda, ortamda bulunan kişilere de bulaşması mümkündür. Belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Difteri(Kuşpalazı) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri arasında en çok görülenleri, yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kusma, nabız artışı, yutkunma zorluğu, nefes darlığı ve yorgunluk gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Tüm bu durumlara, ses kısıklığı eklenmiş ise kuşpalazı hastalığı akla gelmelidir. Tüm bu bulgular üst solunum yolu enfeksiyonları ile aynı belirtilere sahip olması nedeni ile ağrılar şiddetleniyor ise, mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmesi gereklidir. İhmal edilen bir kuşpalazı hastalığı ölüm ile sonuçlanabilecek kadar tehlikeli bir hastalık boyutuna ulaşabilmektedir. Nasıl korunabiliriz, sizlerde okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Kuşpalazı Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kuşpalazından korunmanın ilk önemli yolu, toksoid aşı ile rutin olarak aşıların yaptırılmasıdır. Yurt dışına çıkacak olan ve gidilen ülkede ki risk faktörüne göre gitmeden önce mutlaka, DTB aşısı olmaları gerekir. Tüm bebek ve çocuklar belirlenen aşı tablosuna göre hareket etmeli aşılarının zamanında yapılması korunmanın en etkili yöntemidir. Bunlara ek olarak, kalabalığın çok olduğu ortamlardan uzak durmak yâda maske kullanarak ortamda bulunan havayı solumamak gibi önlemlerde alınabilir.

Kuşpalazı Hastalığın Tedavisi Nedir?

Hastalığın teşhis edilmesinden sonra hastanın öncelikli olarak en az 1.5, 2 ay yatak istirahati yapması ve doktorun vermiş olduğu antibiyotik ve antitoksin ilaçların bu zaman zarfında düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Antibiyotikler sayesinde, 48 saat içerisinde hastalığının vücuda dağılması ve bulaşıcılık özelliğinin kaybolması sağlanır. Bu tedavi sürecinde hastaya mutlaka bol miktarda sıvı tükettirilmesi gerekmektedir. Belirli dönemlerde testler yapılır bu testler 3 kez tekrar edilir, durum negatif ise virüste vücuttan atılmış ve hastalık geçmiş sayılır.

Kuşpalazı Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus tedavi sürecine harfiyen uyulması, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması ve bulaşıcı özelliği yok olana kadar diğer kişilerin sağlığı açısından uzak durması gerekmektedir.

Kuşpalazı netice itibari ile tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara neden olsa da günümüzde tedavisi mümkün ve kolay olması nedeni ile ihmal edilmeden bir uzmandan destek alınması gereken bir hastalıktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica