Ciltte Çıkan İltihaplı Sivilce Hemen Nasıl Geçer?

Ciltte Çıkan İltihaplı Sivilce Hemen Nasıl Geçer?
Ciltte Çıkan İltihaplı Sivilce Hemen Nasıl Geçer?

Sivilce sorunu ile karşılaşan pek çok kişi iltihaplı sivilce hemen nasıl geçer sorusunun cevabını arıyor. Sivilceler genel olarak kadın ve erkek herkesi rahatsız eden bir cilt sorunudur. İnsan hayatının belli dönemlerinde kendini daha fazla gösterir. Sonra azalık fakat ara sıra tekrardan ortaya çıkabilir. İşte bu cilt estetiğini olumsuz etkileyen son derece sorunlu etkenlerden kurtulmak için çeşitli çözüm önerileri sunabiliriz. Ancak sivilcelerden kurtulmaya çalışırken ortaya çıkış sebepleri de son derece önemlidir. Sivilcelerle baş etmek için neden meydana geldiklerini de bilmek gerekiyor.

İltihaplı Sivilcelerle Nasıl Baş Ederiz?

İltihaplı sivilceleriniz varsa bu sivilceler özellikle suratınızda bir yerde bulunuyorsa estetik anlamda sizi oldukça rahatsız edecektir. Buna verdiği acıyı ve sızıyı da katarsak iltihaplı sivilcelerle uğraşmak bazen sizi zorlayabilir. Bazı sivilceler vücudun çeşitli yerlerinde de meydana gelebilir. İşte bu zorlu süreçte işinize yarayacak çözüm Önerileri:

Süt İle Sivilce Tedavisi: Süt cilt bakımı için kullanılan son derece önemli bir gıdadır. Hem içilerek tüketilmesi hem de cilde uygulanması bakımından farklı şekillerde kullanılabiliyor. Birçok cilt bakım ürününün içeriğinde kullanılıyor. Aynı zamanda sivilce tedavisi için de kendiniz cildinize süt uygulayabilirsiniz. İçerdiği alfa hidroksi ile cildinizde bulunan gözeneklerin arınmasına yardımcı olur. Böylece gözeneklerde biriken yağların sivilce oluşturmasına da engel olur.

Bal Maskesi ile Sivilce Tedavisi: Cilt bakımı için kullanılan ürünlerin ve gıdaların içinde en etkili olanı baldır. Özellikle bal maskesi yaparak cilde uygulandığında mevcut sivilcelerin iyileşmesinde etkili olur. Daha da önemlisi -ki asıl özelliği- sivilce oluşumunu önler. Bu nedenle koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bunun nedeni de anti bakteriyel ve anti septik olmasıdır. Cildinize bal maskesi yaptığınızda iyi bir peeling etkisi gösterecektir. Çünkü cilt temizleme konusunda çok güçlü bir etkendir.

Patates Suyu ile Sivilce Tedavisi: İltihaplı sivilce hemen nasıl geçer konusunda patatesin etkisi unutulmamalıdır. Sivilce sorunlarınız için en etkili yöntemlerden biri de patates uygulamasıdır. Bu uygulamayı iki şekilde yapabiliyorsunuz. Birincisi patatesi yuvarlak parçalara ayırarak yüzünüze sivilceli bölgeye sürmektir. İkincisi de yine patatesin suyunu sıkarak bu suyu sivilceler üzerine uygulamaktır. Bunu en iyi bir pamuk yardımı ile yapabilirsiniz. Bu şekilde ortalama 10-15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü iyice yıkamalısınız. Bilindiği gibi çiğ patates pek çok alanda tedavi edici olarak kullanılıyor. İltihaplı sivilceler içinde hem önleyici hem de tedavi edici özelliği biliniyor. Bu son derece kolay olan uygulamayı yaparak sivilceleriniz konusunda rahatlayabilirsiniz.

Sirke İle Sivilce Tedavisi: Sivilce denince akla gelen ürünlerden biri de sirkedir. Özellikle elma sirkesinin adını sağlık konusunda sıkça duyarız. Cilt bakımı için de kullanılan sirkenin sivilceler için etkili olduğu biliniyor. Ancak sirke yakıcı bir etkendir. Bu nedenle doğru bir şekilde kullanılması gerekir. Kullandığınız sirke miktarının iki katı kadar su ile bu sirkeyi inceltmeniz gerekir. Örneğin; 1 tatlı kaşığı kadar sirke ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırarak kullanmanız gerekir. Daha sonra bir pamuk yardımıyla bu karışımı sivilceler üzerine sürmelisiniz. Yaklaşık 10 dakika kurumasını bekleyin ve sonra bol su ile yıkayın.

İltihaplı sivilce hemen nasıl geçer konusunda yukarıdaki doğal tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Fakat uygulama sonrasında cildinizi bol su ile yıkamayı ve nemlendirici sürmeyi de unutmamalısınız. Patates ve sirke uygulamasını günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Sivilcelere Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Sivilce sorunu aslında yaşam tarzımızla da alakalıdır. Ortaya çıktıktan sonra yukarıdaki çözüm yollarını deneyebilir, bir cilt doktorundan yardım alabiliriz. Ancak ortaya çıkmasını önlemek için çabalamak da önemlidir. Bunun için ilk olarak beslenme konusuna dikkat etmek gerekir. Aşırı yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu desteklemektedir. Diğer bir etken de hijyen eksikliğidir. Cildinizi temiz tutmadığınızda cilt yüzeyinde biriken yağlar zamanla gözeneklere dolar ve sonrasında sivilce oluşumuna sebep olur. Sivilce oluşum süreci ciltte biriken yağlarla başlar. Bu nedenle düzenli olarak cilt temizliği önemlidir.

İltihaplı Sivilceler Kimlerde Görülür?

İltihaplı sivilce hemen nasıl geçer konusunda bu sivilcenin farklı yaş gruplarında görülebilmesi de unutulmamalıdır. En çok ergenlikte karşımıza çıkar. Ergenlik için normal bir durumdur fakat yine de bu dönemdeki gençler fazla yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Diğer yaş gruplarında da cildi yağlı olan kişilerde ara sıra sivilce meydana gelebilir. Bunların dışında herhangi bir hastalıktan kaynaklanma ihtimalini de göz önünde bulundurarak bir doktora görünmelisiniz. Yukarıdaki tavsiyeler alternatif ve doğal etkenler olarak değerlendirilebilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica