Cilt Üzerindeki Ucu Çıkmamış Sivilce Nasıl Geçer?

Cilt Üzerindeki Ucu Çıkmamış Sivilce Nasıl Geçer?
Cilt Üzerindeki Ucu Çıkmamış Sivilce Nasıl Geçer?

Derinin altında gizlenmiş ve ucu bulunmayan sivilceler genellikle iltihaplı sivilcelerdir. Cildin üzerinde deliklerin tıkalı olması sonucu dışarıya açılamayan bu sivilceler ağrı ve sızılara da sebep olduğu için bir an önce kurtulmak istenir. Ucu Çıkmamış Sivilce Nasıl Geçer? Sorusu genellikle sık karşılaşılan sorulardan birisidir ve herkesin başına gelebilen bir olaydır. Cildin üzerinden bakıldığında kırmızı ve içe dönük olduğu baş vermediği görülür. İçi serttir ve dışarıya doğru çıkamadığı için içeride oluşan sivilce normalinden daha çok sızı yapmaktadır. Sivilcenin sıkılması yanlış olacaktır. Bakterilerin üremesine  sebep olacağı için sıkılmaması tavsiye edilir. Sivilcenin ucunun çıkabilmesi için cilt bakımı yapılmalıdır. Cildin temizliği düzenli olarak yapılır ve peeling uygulanarak gözeneklerin açılması sağlanır. Sivilcenin baş verebilmesi için nemlendiricilerin kullanılması da gerekir. Kuru ve nemli olmayan cildin üzerinden sivilce baş veremez ve içeride daha çok büyüyebilir ve bu da ağrının artmasına sebep olur. Cildin gözeneklerini tıkayan makyaj yada kimyasal ürünler gözenekleri tıkaması sonucu sivilceler içeriye doğru büyümekte ve gözeneklerden tıkalı olduğu için çıkamamaktadır. Bu yüzden cilde makyaj uygulandığında temizlemeden yatılmamalıdır. Gözeneklerin her daim açık olması ve nefes alması gerekecektir. Makyaj ürünleri gece yatmadan temizlenmeli ve cildin ihtiyacı olan nemin verilmesi için nemlendirici kullanılması gerekir. Cildin bakımı yapıldığında sivilcelerle de savaşmak daha kolay olacaktır.

Ucu Çıkamayan Sivilcelerde Neler Yapılabilir?

 Sivilce üzerine sarı kantaron yağıda pamuk ile sivilcenin üzerine sürülmesi sızının azaltılmasında etkili olabilecek bir yöntemdir. İltihap kurutucu özelliğe sahip merhemler eczanelerden alınarak sivilceli bölgeye sürülmesi iltihabın geçmesinde ve sivilcenin dışarıya doğru açılmasında fayda sağlayacaktır. Böylelikle kendiliğinden patlayacak ve içindeki iltihap kuruyacaktır. Ucu Olmayan Sivilce Nasıl Çıkar? Aspirin ve Limon suyu kullanılarak yapılacak maske sivilcenin ucunun çıkmasında faydalı olacak yöntemlerden birisidir. 2 çay kaşığı limon suyu , 1 aspirin ve 2 çay kaşığı bal karıştırılır. Karışımın olabilmesi için aspirinin ezilmesi gerekir. Karışım sivilcenin üzerine sürülür 10 dakika kadar bekletilir. İşlemin ardından karbonat batırılan nemli bir bez ile sivilcenin üzeri temizlenir. Aspirinin içinde bulunan salisilik asit ve limonda bulunan sitrik asit sayesinde Sivilcenin ucunun çıkması sağlanır ve bakterileri öldürür. Aspirin aynı zamanda dokuya nüfus ederek iltihap üzerinde etkili olur. Ayrıca zerdeçal ve bal karışımını da sivilcenin üzerine uygulanması sonucu içeriğinde bulunan anti bakteriyel ve antioksidan sayesinde Sivilcenin Ucu Nasıl Çıkar? Sorununa çare olacak bir işlemdir. Bunun için az miktarda bal ve zerdeçal macun olacak şekilde hazırlanır ve ciltte 10 dakika bekletilir ve ardından yıkanır. Ağrıyı azaltmakta ve sivilcenin ucunun açılmasında rahatlatıcı olacaktır.

Ucu Çıkmayan Sivilcede Bal ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır?

Sivilcenin Ucu Dışarıya Nasıl Çıkar? Tarçın ve Bal ikisinde de anti bakteriyel özellik bulunmaktadır. Bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz tarçın küçük bir kapta karıştırılır ve ucu olmayan sivilcenin üzerine sürülür. Bal sivilceye yapışacağı için sivilce üzerinde daha etkili olacaktır. Ballı karışım cildin üzerinde 10 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanabilir. Doğal mucizevi karışım miktarları biraz daha artırılarak tüm yüze maske olarak da uygulanabilir. Karışımın ardından sivilcenin yumuşadığını ve kısa sürede ucunun çıkacağı görülür. Günde bir defa olmak üzere uygulanmasında cilt için hiçbir sakıncası yoktur. Limon suyunun da sivilceye karşı kullanıldığı bilinmektedir. Ucu olmayan sivilcenin üzerine de birkaç damla limon pamukla sürülür ve 10 dakika bekletilerek yıkanır. Limon iltihaplı sivilceye iyi gelecek ve dışarıya doğru baş vermesi sağlanacaktır.

Deri Altı Sivilce İçin Karbonat Maskesi Nasıl Uygulanır?

Karbonat içeriğinde bulunan antiseptik özellik sayesinde ciltteki sivilcelerin her türlüsünde faydalı olabilmektedir. Sivilcenin bakterisini yok edeceği için deri altındaki sivilceye karşı da etkilidir. Karbonatın ayrıca hasarlı durumda olan cilt içindeki sivilcelerde oldukça etkili bir yöntemdir. Cilt atıklarının dışarı çıkmasını sağladığı için çok kolay bir şekilde ucu çıkmamış sivilce içinde işe yarayacaktır. Bir miktar karbonat ve biraz su ile macun kıvamında hazırlanır ve cilde sürülür sadece 15 dakika bekledikten sonra cilt yıkanır. Bu işlemlerin ardından nemlendirici sürülmesi sivilceyi rahatlatacaktır. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica