Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?
Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?

Parasal anlamda yapılan yatırımların artık genellikle online piyasalarda yapılmasından dolayı günümüzde çok çeşitli ürünlerin üzerine yatırım yapılmaya başlanmıştır. Çok fazla seçeneğin kullanılabilir olması kişilerin daha kolay bir şekilde kazanç elde edebilmesini sağlamaktadır. Sunulan fazlalık ve bol çeşitlilik sayesinde de geniş çevreler tarafından bu tür Online piyasalar sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. ‘Borsada işlem gören yatırım araçları nelerdir?’ sorusuna cevap arayan kişiler için yazı içerisinde oldukça fazla bir şekilde bilgi verilmiştir.

Kıymetli Evraklar

Borsada oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmekte olan yatırım araçlarından biri de kıymetli evraklardır. Bu evraklar sayesinde genel olarak şirketlere veyahut da bazı kurumlara borç verilmektedir. Verilen borçlar sayesinde de çeşitli şekillerde yatırım yapılabilmektedir. Dolayısıyla kıymetli evraklar hakkında kolaylıkla işlem gerçekleştirilebilmektedir. Kıymetli evraklar hisse senetlerinden, bonolardan ve tahvillerden oluşmaktadır. Her yatırım aracının birbirinden farklı özellikleri vardır. Bu sebeple de oldukça çeşitli alanlarda kullanılmaktadırlar.

Hisse Senetleri

Hisse senetleri, şirket yapısındaki ortaklık olarak bilinmektedir. Yani bu şu anlama gelmektedir; eğer bir hisse senedi alınır ve bu senet üzerine yatırım yapılır ise şirketin kârına ve zararına ortak olunur. Hisse senetleri borsa piyasalarında en büyük işlem hacmine sahip olan yatırım araçlarıdır. Bu araç doğrultusunda kazanç, şirketin kazançlarının ve senetlerinin artması ile sağlanabilmektedir. Bu kazancın elde edilebilmesi için kişinin öncelikle yapması gereken şey, şirketin en doğru şekilde seçilmesidir. Seçim eğer bu şekilde gerçekleştirilir ise kazanılan miktar en üst seviyeye yükselmektedir. Bu sayede kişi borsa piyasalarından daha fazla kâr elde etmektedir. Bu tür hisse senetlerinde kazanç sağlayabilmek için bir diğer yöntem de sadece şirketler ile ilgili değil, yatırımın yapıldığı ülkeler ile ilgili de siyaset anlamında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu tür konuları yakında takip eden kişiler kolaylıkla kazanç sağlayabilmektedir.

Tahvil

Tahviller uzun vadesi ile bilinmekte olan bir borç senedi türüdür. Eğer kişi herhangi bir şirketten tahvil almış ise, bu şirkete borç vermiş olmaktadır. Belirtilen vade dolduğunda da şirket parayı faizi ile birlikte yatırımcıya ödemektedir. Bu sayede ödenen paralar ile faiz kullanılmakta olur, büyük oranlarda kâr elde edilir. Fakat yatırımcıların tercihleri genellikle devlet tahvilleri yönünde olmaktadır. Çünkü alandaki riskler sıfırdır. Devletin kimseye borçlu kalmamasından dolayı devlete verilen borçlar kısa süreler içerisinde faizi ile geri alınabilmektedir. Fakat kazanç oranları diğerlerine nazaran daha düşüktür. Sebebi ise riskin sıfır olmasıdır.

Bono

Bono ile tahviller birbirleri ile bire bir olmasa da pek çok açıdan birbirlerine benzemektedirler. Bu sebeple de bonolar genellikle tahviller ile karıştırılmaktadır. Tahvillerin vade süreleri daha uzun olurken, bonolarınki daha kısadır ve bu vade süresi maksimum 1 yıl olarak şekilde belirlenmiştir. Yani bonolar bir nevi borç senedir. Bu sebeple de bono alanında yatırım yapacak kişiler şirketlerin bonoları üzerine yatırım gerçekleştirebileceği gibi, devlet hazinesi bonolarının üzerine de yatırım gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede sıfıra yakın riskler ile az da olsa net kazançlar elde edilebilmektedir.

Dövizler

Yatırım piyasalarında sıklıkla tercih edilen yatırım ürünlerinden birisi de dövizlerdir. Döviz, farklı ülkelerin para birimleri anlamına gelmektedir ve karşılıklı pariteler ile oluşmaktadır. Fakat ülkemiz borsasında kullanılması mümkün lan 2 farklı para birimi vardır. Bunlar da USD ve Euro’dur. Bu alternatifleri kullanarak, kişiler gerekli yatırımları yapabilmektedirler.

EUR/USD Paritesi

Her iki para birimi de karşılıklı olarak sürekli değerlenmektedir. Hem Avrupa ülkeleri para birimi hem de Amerikan Dolarının gelişimi sürekli olarak döviz alanında yatırım yapacak yatırımların radarında olmalıdır. Bu alana yoğunlaşan kişiler kolay bir şekilde işlem yapabilmekte ve yapılan işlemlerden olumlu anlamda sonuç alınabilmektedir. Bu tür paritelerin kullanılabilmesi sayesinde yatırımcı diğer pariteler ile ilgili de bilgi sahibi olmaktadır.

USD/TRY Paritesi

Bu paritede amaç Amerikan Doları ile Türk Lirasını karşılaştırarak işlem yapılmasıdır. Bu sebeple farklı amaçlardaki yatırımcılar bu şekilde yatırımlarını gerçekleştirebilirler.

EUR/TRY Paritesi

Bu parite de genel amaç, Avrupa ülkeleri para birimi ile Türk Lirasını karşılaştırmaktır. İki türlü dövizin kullanıldığı paritede yatırımcılar diledikleri para biriminin artışına veyahut da azalışına yatırım yapabilmektedirler.

Emtialar

Emtia adı verilen yatırımlar, borsa genelinde en güvenilir araçlar olarak anılmaktadır. Bu araçların kolay anlaşılabilir ve kolay araştırılabilir olması sebebi ile geniş çevreler tarafından genellikle emtialar üzerinden yatırım yapılmaktadır.

Altın

Emtialar arasında tartışmasız en çok işlem gören şey altındır. Altın, insanlığın ilk dönemlerinden beri sürekli büyük öneme sahiptir. Bu sebeple de yatırımcılar yapmakta oldukları yatırımları genel olarak altınlara yapmaktadırlar. Bu sayede de genel olarak altının fiyatlarında artış yaşandığı için kişi genel anlamda kâra geçmekte ve bu sayede zarar etme ihtimali en aza indirilmektedir.

Petrol

Petrol, en az altın kadar öneme sahip olan bir diğer emtiadır. Petrolün altına oranla giderek azalıyor olması, bu ürün türünün fiyatlarını giderek arttırmaktadır. Dolayısıyla çoğu kişi petrol üzerinden işlem yapmaktadır. Kullanıldıkça azalmasından dolayı da yatırımcılar bu sayede kolay bir şekilde kazanç elde edebilmekte ve petrolün azalmasından bir anlamda faydalanabilmektedir.

Gümüş

Değerli madenler arasında gümüş de altından hemen sonra gelen bir emtiadır. Gümüşün kullanım alanları oldukça farklıdır ve tamamen farklı kollara yayılmış durumdadır. Fiyatının düşük olmasına rağmen fazlasıyla talep gören gümüş, kısa süreli dalgalanmalar yaşadığı için yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmekte ve fiyatı düşük olduğu için yüklü miktarlarda satın alınmaktadır. Bu satın alma tabii ki fiziksel anlamda değildir.

Bakır

Bakırın kullanıldığı alanlar son derece geniştir. Bakır alım ve satımının borsada yapılması sayesinde milyonlarca kişi kendi portföyü içerisine bakırı da eklemiş durumdadır. Bu eklemenin ardından bakırın fiyatlarında değişen ufak değişmeler de yatırımcılara az da olsa kazanç sağlayabilmektedir.

Tarım Ürünleri

Borsada kullanılmakta olan onlarca çeşit tarım ürünü bulunmaktadır. Bu ürünler içerisinde en sık tercih edilenler ise buğday ve pamuktur. Bu yatırımların ve satın almaların normalde fiziksel olarak yapılması büyük bir külfet anlamına gelmektedir. Fakat bu ürünleri sistem üzerinden satan ve satın alan kişiler bu tür depolama ve taşıma masraflarının hiç birine maruz kalmamakta, sadece ve sadece satım - alım işlerindeki kazançları ile ilgilenmektedirler.

Borsa Endeksleri

Borsa endeksi, çok sayıda yatırım aracını bünyesinde barındırmaktadır. Endeks, fiyat ve performans gibi verilerin gösterilmesini sağlayan bir işlem göstergesidir. Edenks içerisinde yer alan firmanın veyahut da bir ürünün fiyatlarının düşmesi, yatırımcıyı direkt olarak olumsuz anlamda etkilememektedir. Aynı şekilde, şirketlerin veya ürünlerin gayet iyi değerlere ulaşması da yatırımcının direkt olarak kazanç sağlaması anlamına gelmemektedir. Tabii ki endekslerde gözüken değerlere göre kâr ve zarar elde edilebilir ama bunlar belirtilen oranlar kadar yüksek olmamaktadır. Borsa endeksleri ile kazanç sağlayacak kişilerin için tercih edilebilecek 3 farklı Türkiye borsa endeksi fonu bulunmaktadır. Yatırımcılar BIST 30, BIST 50 ve BIST 100 gibi endeksleri tercih edebilmektedir. Bu fonların kullanılması ile birlikte yatırımcının mevcut portföyü daha da genişleyecek ve ortaya çıkan herhangi bir fiyat düşüş durumunda yatırımcılar bu durumdan kötü etkilenmeyeceklerdir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica