Borsada Hisse Senedi Yatırımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsada Hisse Senedi Yatırımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Borsada Hisse Senedi Yatırımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedinden bahsedildiğinde birçok kişinin aklına direkt olarak borsa gelmektedir. Ya da tam tersi olarak, borsadan bahsedildiğinde direkt olarak akıllara hisse senedi gelmektedir. Bunun sebebi, borsa piyasalarında eski zamanlardan beri en çok yapılan işlemler hisse senetleri üzerinden yapılmaktaydı. Fazlasıyla işlem görmekte olan hisse senetleri geniş çevreler tarafından sıklıkla kullanılmakta olan bir yatırım çeşididir. Halbuki borsa sektörünün içerisinde hisse senedinden farklı olarak onlarca yatırım aracı bulunmaktadır. Petrol, altın, döviz ve birbirinden farklı emtialar üzerine kolaylıkla yatırım yapılabilmektedir. Fakat yine de bu yatırım araçları içerisinde en fazla tercih edilen ve işlem hacmine sahip olanlar yine de hisse senetleridir.

Borsada yer alan hisse senedi yatırımcıları sürekli olarak kazanmakta sanılmasına rağmen bu yatırımcıların bir kısmı her sektörde olduğu gibi doğal olarak kaybedebilmektedir. Fakat tüm hisse senedi yatırımcıları kazanmıyor diye, siz de bu alandan kazanç sağlayamazsınız diye bir kaide yok. Çünkü hisse senetleri ile kazanç sağlayanlar ile yine aynı ürünle kayıp yaşayan kişiler arasında belirli ve bariz farklılıklar vardır. Bu farkların da tamamı piyasa genelinde başarılı olmayı mümkün kılan etkenlerdir.

Borsa piyasalarında alım veyahut satım yaparken yatırımcı olan kişi belirli aşamalara göre hareket etmez ise ve bu aşamalar hakkında bilgi sahibi değilse oldukça büyük ihtimalle kaybetmektedir ve kaybetmeye mahkumdur. Eğer bu yatırımlar araştırılarak ve bilgi edinerek sistemli bir şekilde yapılıyorsa da büyük ihtimalle kazanç sağlanmaktadır. Bu şu demek oluyor; borsa da kazanmak veyahut da kaybetmek tamamen yatırımcının kendisine bağlıdır. Bu sayede, hisse senedi alanında yatırım yapmak isteyen kişiler gerekli araştırmaların büyük çoğunluğunu tamamlamalarının ardından sektöre giriş yapmakta ve bu sayede daha düşük riskler alarak yüksek miktarlarda kazanç sağlayabilmektedir. Borsada hisse senedi yatırımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? diyen kişiler için de birbirinden farklı çözüm yolları mevcuttur. Birlikte bu çözüm yollarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hisse Senedi İşlemlerini Yapabilmeniz için Borsayı Tanımalısınız

Hisse senedi işlemlerinin ve yatırımlarının başarılı olabilmesi için izlenmesi gereken ilk adım, borsayı detaylıca tanımaktır. Aslında bu kural sadece hisse senedi yatırımları için değil, her çeşit yatırım için gereklidir. Eğer yatırım yapacak kişi bu tür konularda bilgi sahibi ve tecrübe sahibi olur ise, yapacak olduğu yatırımlarda daha büyük kârlar elde edebilir. İşte bu sebep yüzden borsa hakkında bilgi sahibi olmak aslında bir zorunluluktur. Yazı içerisinde genellikle hisse senedinden bahsedildiği için, sadece bu yatırım aracı üzerinde durmaktayım. Kısacası, hisse senedi yatırımları yapabilmek için borsa piyasasını ve senet sektörünü detaylı bir şekilde incelemek ve bu sektör hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu bilgilerin tamamı çeşitli eğitim kanalları vasıtası ile edinilebilmektedir. İnternet üzerinden hizmet alınacağı gibi birbirinden farklı aracı kurumlar da tercih edilebilmektedir. Bu sayede kişi hisse senetleri hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olabilmektedir.

Borsanın öğrenilebilmesi için kişinin birbirinden farklı alternatifleri mevcuttur. Kimi yatırımcılar kitaplar üzerinden bu eğitimleri aldığı gibi, kimileri de webinar eğitimleri tercih etmektedir. Webinar eğitimler, borsa hakkında aracı kurumlar tarafından internet üzerinden verilmekte olan seminerlerdir. Canlı görüntü paylaşımı yolu ile müşterilerine hizmet vermekte olan bu şirketler aracılığıyla kolaylıkla hisse senetleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu seçeneklerden herhangi biri ile bu konu hakkında bilgi edinilebilmektedir. Alınan eğitimlerin sonucunda da kişi kendisini piyasaya giriş için yeterli olarak görmektedir.

Hisse Senedi Piyasasını Takip Etmelisiniz

Hisse senedi yatırımı yapacak kişilerin izlemesi gereken bir diğer yol da piyasalarından düzenli ve dikkatli bir şekilde takip edilmesidir. Uluslararası piyasalara ek olarak, ulusal piyasalar da detaylıca izlenmeli ve incelenmelidir. Bu sayede hisse senetlerine etki edecek detaylar belirlenmekte ve bu detaylardan kaçınılmaktadır. Bu sebeple de yatırım yapmayı düşünen kişiler her gün çeşitli haber kaynaklarını kullanarak ülke ve dünya gündemini takip etmelidir. Bu takibin yapılmaması durumunda hisse senetlerinin fiyatlarında gelişecek detaylar kolaylıkla fark edilememektedir. Bu da yatırımcının kazanç elde ihtimalini büyük oranda düşüşe geçirmektedir.

Aracı kurumlar, kişinin yatırım yapabilmesi için her türlü hizmeti vermektedirler. Hangi yatırım aracının kullanılmasına ek olarak, bu yatırımların nasıl yapılacağına dair çeşitli bilgiler bu kurumlar tarafından kolaylıkla edinilebilmektedir. Bu kurumların bünyesinde yer almakta olan uzman personeller sayesinde yatırımcılar ile birlikte çalışılır ve yatırımların gidişatı ve uzun vadede elde edilecek kazanç miktarları belirlenir. Buradaki en önemli kısım, aracı kurumun doğru bir şekilde seçilmesidir. Aracı kurumunun doğru seçilmesi ile birlikte uzmanlar ile yatırımcılar birlikte çalışarak, ortaya daha el ile tutulabilir bir plan çıkarılmaktadır. Bu da büyük kazançların önünü açmaktadır.

Yatırım Yapacağınız Şirketi İyi Araştırmalısınız

Hisse senedi yatırımlarında karar verilmesi gereken en önemli konu, seçilecek olan hisselerdir. Borsa piyasalarında kazanılması, seçilen bu hisse senedinin fiyatının artması ile mümkün hale gelmektedir. Alınan senet, eğer daha yüksek seviyelere çıkar ise kazanç gerçekleşebilir. Aksi takdirde yatırımcı tamamen zarar etmiş olmaktadır. Bu sebeple de hisse senedi seçimi yaparken, ileriki tarihlerde fiyatlarının yükselmesi beklenen ürünler satın alınmalıdır. Aksi takdirde kâr değil, zarar edilir.

Hisse senedi alırken, hangi şirketin üzerine senet alınacak ise bu şirketin çalışmaları incelenmelidir. Şirketlerin pazardaki payları nasıldır, pazarda ne tür rakipler mevcuttur gibi birbirinden farklı konular üzerinde araştırmalar yapılmalıdır. Yapılan araştırmalar sayesinde birçok kişi daha düzgün kararlar vererek, hisse senetlerini bu kararlara göre yönlendirmektedirler. Şirketlerin belirlenmesinin ve şirketin çevresinin tanınmasının ardından gönül rahatlığı ile hisse senedi satın alınarak, şirketin hisselerinin yükselmesi beklenebilir. Bu sayede rahat bir şekilde mevcut yatırımlar arttırılabilir.

Hisse Senetleriniz Üzerinde Analizleri Kullanmalısınız

Yatırımın yapılacağı şirketlerin hisseleri ile ilgili araştırma yapılırken çeşitli borsa analizlerinin de kullanılması gerekmektedir. Yapılan analizler sayesinde, belirlenen fiyat artışları kesine yakın olmaktadır. Fakat bu analizleri oluştururken asıl yapılması gereken, verilerin doğru bir şekilde belirlenmesi ve veriler sayesinde ortaya çıkan sonuçları da kesin bir şekilde yorumlamaktır. Analiz süreci boyunca dikkatli bir şekilde çalışan kişiler büyük ihtimalle kazanmaktadır.

Hisse senedi için yapılan şirket analizleri iki farklı kola ayrılmaktadır. Temel analiz yapılabileceği gibi teknik analizin de yapılması gerekmektedir. Temel analiz sürecinde genel olarak bahis geçen yatırım piyasalarının tüm etkileri ele alınmaktadır. Yani bu demek oluyor ki; hem Türkiye’de hem de dünyadaki piyasalar detaylı olarak incelenmelidir. Bu sayede daha belirgin bir sonuç ortaya çıkarılabilmektedir. Teknik analiz yöntemi de eğer temel analiz süreci ile birlikte yapılır ise işte o zaman ortaya daha net ve kesin tahminler çıkarılabilmektedir. Teknik analiz, isminden dolayı doğal olarak daha çok matematiksel verileri kapsamaktadır. İşlemlerin tamamı kesinleşmiş değerler üzerinden yapılmaktadır. Bu sayılar da bahsi geçen hisse senetlerinin daha önce bulunduğu değerler üzerinden alınmaktadır. Bu sayede temel analiz yöntemine ek olarak teknik analiz süreci de başarıyla tamamlanmış olur. Bununla birlikte de her iki analiz yöntemlerini de uygulayan kişiler hisse senetlerinin ilerleyişi hakkında daha bilgi sahibi olmakta ve kazanma ihtimallerini daha da arttırmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica