Bitcoin nedir, nasıl alınır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? (Bitcoin hakkında her şey)

Bitcoin nedir, nasıl alınır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? (Bitcoin hakkında her şey)
Bitcoin nedir, nasıl alınır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? (Bitcoin hakkında her şey)

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, blockchain denilen elektronik ortamda oluşturulmuş bir dijital para birimi biçimidir. Bitcoin, şu anda yatırım amaçlı olarak kullanılan gerçekte ulaşabildiğimiz dolar ve euro gibi ülke para birimleri gibi basılmadığı için sanal olarak kabul edilse de değeri gün geçtikçe artmakta ve ülkelerin borsalarına girmektedir. Bilgisayarların matematiksel yazılımları ile üretilen bitcoin, kripto para birimi olarak adlandırılan ve büyümekte olan para birimlerinin ilk örneğidir.

Bitcoini Kim Yarattı?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin'i yaratarak kullanıcılara önerdi. Bu yaratım bir otoriteye veya ülkeye bağımlı olmadan, sadece elektronik ortamda yapılabilecek alışverişlerin gelişimi için üretilmiş, online bir hesaptan diğerine geçiş yapabilen, düşük işlem ücretleriyle dikkat çeken bir para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Ve bu fikir, birden bire büyüdü ve günümüze kadar tüm para birimlerinin üstüne çıktı.

Bitcoin Neye Dayanır?

Günümüzde, ortak kullanımda olan para birimlerinin kıyaslama ölçüleri genellikle altın, gümüş ve petrol gibi varlıklardır. Teorik olarak, bankada 10 dolar veya Euro’nuz varsa karşılığında altın alabilirsiniz. Ancak bitcoin elle tutulan, gözle görülen hiçbir esasa dayanmamakta sadece gücünü matematikten almaktadır.

Bitcoin'e sahip olmak isteyenler, bilgisayar ortamında bitcoin üretmek için blockchain denilen ortamda matematiksel formülleri takip eden yazılımlarla ulaşabilmekteler. Blockchain sisteminde, matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes tarafından kontrol edebilir. Blockchain yazılımı aynı zamanda açık kaynaktır, yani herkesin işlemini yaptığından emin olmak için ona bakabileceği anlamına gelmektedir.

Bitcoin’in En İyi Özelliği; Kimse Ödeme Bilgilerinizi Satıcılardan Çalamaz

Günümüzde yapılan online satın alımların çoğu kredi kartıyla yapılmaktadır. Kredi kartlarının online ortamda asla kullanılmaması gerekiyor ve şu anda oldukça güvensiz durumdalar. Kötü amaçlı kişiler, tüm gizli bilgilerinizi (kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CSV numarası) girdiğiniz bir web formundan rahatlıkla çalabilirler. Online iş yapmak için daha az güvenli bir yol düşünmek zor. Bu yüzden kredi kartı numaraları çalınmaya devam etmektedir.

Bitcoin işlemleri, ancak, herhangi bir gizli bilgi vermeyi gerektirmez. Bunun yerine, iki anahtar kullanır: bir açık anahtar ve özel bir anahtar. Herkes genel anahtarını (aslında sizin bit arkadaşınızın adresini) görebilir, ancak özel anahtarınız gizlidir. Bir bitcoin gönderirken, ortak ve özel anahtarlarınızı bir araya getirerek işlemi imzalarsınız ve bu matematiksel olarak kimse bu ayrıntıyı çalamaz.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, Derin Ağ'da( arama motorlarının endeksleyemediği verilerin bulunduğu bilgileri içeren sistem) en çok kullanılan para birimidir. 2009 yılında ortaya çıktığından beri popülaritesi sürekli artan dijital para bitcoin -฿- ile sembolize edilmiş olup, “BTC” dünyaca tanındığı kısaltmasıdır. Satoshi Nakamoto'nun oluşturduğu Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer imkânına, internet üzerinden kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapılması imkânına sahip özgür bir para birimidir. Parayı amaç değil araç haline getirmesi açısından bir deneysel teknoloji olarak değerlendirilen bitcoin dünyada bir milyon kullanıcıya sahiptir. Sanal para Bitcoin’in üretimi madencilik (bitcoin mining )olarak ifade edilmektedir ve hızlı çalışabilen ekran kartları ile yapılabilmektedir. Öyle ki bilgisayarın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performans o kadar etkili, iyi olur. Bitcoin madenciliği için özel cihazlar üretilmişse de yüksek elektrik fiyatları durumu dezavantaja çevirmiştir.

Bitcoin Hesabı Açma

Sahip olunan veya olunacak olan bitcoinlerin alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi bitcoin cüzdanının açılması ile mümkündür. Bitcoin’in resmi sitesi Bitcoin.org un Türkçe kısmından kullanılacak olan cihazın özelliklerine göre bir cüzdan indirmek kontrolün kullanıcıda olacağı bir cüzdanı indirmek uygun bir başlangıç olacaktır. Bitcoin kulanımı ile ilgili bilgi ne kadar doğru ve çok olursa elde edilecekler de o oranda olacağından çeşitli kaynaklar aracılığıyla sabırla bilgi edinilmeye çalışılmalıdır. Bu sitelerin İngilizce yayın yapanları Coindesk, Newsbtc, Cointelegraph, CCNews, Bitcoinst, Coinspeaker siteleriyken Türkçe yayın yapanları Bitcoin.org/tr coin-turk.com’dur. Bitcoin’i iyice kavradıktan sonra fiyatı, değerlerinin arz talep ilişkileri, grafikler ve tablolar gibi konularda bilgi edinilmelidir. Coinmarketcap Bitcoinaverage, BitcoinWisdom ve Bitcoincharts sitelerinden bu konularda bilgi edinilebildiği gibi hem madencilik açısından, hem de borsalar açısından en büyük hacimli şirketlere ev sahipliği Çin takas siteleri OkCoin, Huobi ve BTCChina da takip edilebilir. Bitcoin madenciliğinden önce bitcoin musluğu adı verilen Bitcoinaliens,LandofBitcoin gibi sitelerden genellikle “captcha” kodu girilerek ücretsiz Bitcoin kazanılması yeni başlayan kullanıcıların sıklıkla yaptığı işlemdir. Bitcoin kullanıcılarının alış satış yaptığı, kripto para kullanıcıları için temel kaynak bitcoin borsasıdır. Yurt dışı borsalarda Türk lirası veya Dolar gibi para birimleri ile yapılan işlemler genellikle banka havalesi ile gerçekleşir ve belirli bir süre beklemeyi gerektirir. Paribu, BTCTürk ve Koinim gibi sitelerde genellikle para çekme ve yatırma işlemleri aynı gün içerisinde yapıldığından yeni başlayanlar için kolaylık sağlayabilir. Kripto paraları güven altında tutmak ve kullanımı kolaylaştırmak için geliştirilmiş ileri düzey uygulamalar ile kriptolar depolanıp gerektiğinde harcanabilir, bahşiş vermek ve almak kolaylaşabilir. Blockchain.info sitesindeki uygulama, Changetip, BTCJam bu konuda yardımcı olabilecek uygulamalardır.

Bitcoin Piyasasına Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Bitcoin hızlı yükselişiyle tüm dikkatleri üzerine çekse de satın almanın oldukça kolaylaştığı bu dönemde bir yatırım aracı mı yoksa kumar mı olduğu konusu tartışılmaya devam ediyor. Bitcoin piyasasına girmek için öncelikle yatırımınızın ne olacağı ve nasıl uğraşmak istediğiniz konusunda netleşmeniz gerekiyor. Bitcoin madenciliği yaparak emek sarf ederek Bitcoin'e ulaşmak mı? Yoksa hali hazırda sizin için madencilik yapacak bir havuza, sisteme üye olarak mı? Yoksa bitcoin satın alıp direkt yatırıma mı? yöneleceksiniz, buna karar vermeniz bitcoin piyasasındaki ilk adımınız olacak.

Bitcoin Cüzdan Açmak

Akıllı telefonlarda "sıcak" cüzdanlar ve kâğıt üzerinde, donanım aygıtlarında (kartlar, küçük sürücüler vb.) Çevrimdışı olarak tutulan "soğuk depo" cüzdanlar veya farklı bilgisayarlar için farklı amaçlar için düzinelerce cüzdan bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla harcama paranıza ve tasarruf hesabınıza eşdeğerdir. Bitcoin için bu alternatifler arasından cüzdanı araştırmanız gerekecek. Bununla birlikte, BitPay'in Copay'ı yeni başlayanlara önerilebilir. Kullanımı kolaydır ve iOS, Android, Windows ve Windows Phone, MacOS ve Linux'ta çalışır. Ayrıca paylaşılan hesapları da işleyebilir. Cüzdan kurulduktan sonra, uygulamayı 33 ülkede Coinbase'den ve ABD'de Glidera'dan satın almak için kullanabilirsiniz. Coinbase aracılığıyla kripto paralar satın almak veya satmak birkaç gün sürebilir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin başlangıçta, para kazanmanın en iyi yolu bir ev bilgisayarı ile onları bulmaktı. Bununla birlikte, ormancılık madenciliği daha fazla madenciğin olması zorlaşıyor. Bugün, özel donanıma ihtiyacınız var ve çok sayıda madencinin birlikte çalıştığı ve sonuçlarını paylaştığı bir madencilik havuzuna katılmanız gerekiyor. Madencilik maliyeti ve madencilik sırasında tüketilen elektrik yüzünden madeni paralar salt kâr etmez. Ayrıca, maden çıkarmaya başladığınızda hangi dijital para biriminin değerli olacağını bilmiyorsunuz. Bununla birlikte, bitcoin yanı sıra düzinelerce dijital para birimi var. Bilinen alternatifler Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve Bytecoin'dir. Madencilik için hâlâ değerli olanı veya bit yangınından daha iyi bir kumar oluşturan bir tane bulabilirsiniz.

Bitcoin Yatırımı Araçları

Bitcoin almak için mutlaka birçok siteyi kontrol etmiş, birçok forumdan bilgi almış ya da yatırım uzmanlarına danışmış olabilirsiniz. Ancak yine de sizlere bu konuda bilgi vermek üzere yabancı ve yerli platformları araştırdık.

Bitcoin Borsaları

Bilgisayarınız ile Bitcoin elde etmek zor olsa da, yatırım amaçlı bitcoin için en iyi yol satın almaktan geçiyor. Eğer bitcoin ilk çıktığı yıllarda 1000 dolar yatırım yapmış olsaydınız şu anda 150.000 dolarınız olurdu. Şimdi yükselen değeriyle 1 bitcoinin 15.000 dolar olması sizi yatırım yapmak için yönlendiriyor olsa da doğru yatırımı doğru yerden yapmanızın önemli olduğunu unutmamanız lazım. Bitcoin almak için güvenebileceğiniz yabancı siteler, Bitstamp, Bitcoin.de, Kraken, LocalBitcoins’dir. LocalBitcoins, sitesi size coğrafi olarak yakın olan bitcoin alım satımı yapan kişileri listeliyor. Tanımadığınız kişilerden yüksek meblağlı alışveriş yapmanın riskli olduğunu unutmadan alışveriş yapmanız en doğrusudur.

Bitcoin Türkiye Borsaları

Tüm dünyanın yavaş yavaş kabul ettiği Bitcoin istikrarlı yükselişi gelişirken aynı zamanda tanınırlık oranını da arttırıyor. Alışveriş sitelerinden, yatırım araçlarına kadar tüm internet siteleri yavaş yavaş Bitcoin'i kabul ediyor. Ülkemizde de oldukça yaygınlaşan Bitcoin alım- satım ve yatırım siteleri de çoğalıyor.

1-Paribu

Türkiye'nin güven veren Bitcoin Borsası olarak 2017 yılında hayata geçen Paribu, Türk Lirası karşılığında basit ara yüzüyle hizmet vermektedir. Günlük 500 ve aylık 5000 TL’lik işlemlerin altında kimlik onayı istemeyen Paribu'da Türkcep telefonu numarasıyla sms doğrulaması yapılarak hesap hareketleriniz size aktarılır.

2. Coinbase

California, San Fransisco merkezli Coinbase, 32 ülkede varlık gösteren dijital bir borsadır.32 ülke para birimiyle Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer dijital varlıkların alım satımını gerçekleştirebilirsiniz.

3. BTCTurk

BTCTurk, Türkiye'de ilk Bitcoin borsası olarak tarihe geçmiştir. Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum al-sat yapabilirsiniz. En büyük artısı Türk lirası için 7/24 hafta içi ve hafta sonu yatırımlarınızı yapabilirsiniz. İşlemleriniz için kimlik onayı istemektedir.

4. Koinim

Koinim Türkiye'de Bitcoin ve Litecoin takaslarını yapabileceğiniz bir başka borsadır. Türk Lirası yatıma işlemlerinde kimlik onayı gereklidir. Bitcoin veya Litecoin takas işlemlerinde ve BTC, LTC, TL çekimlerinde kimlik onayı istememektedir.

5. Koineks

Kasım ayında hizmete giren Koineks; Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve Dash gibi kripto para birimlerinin Türk lirası ile satış işlemlerini gerçekleştirmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica