Bireysel Kredi Reeskontu, Yıl Sonu Bireysel Kredi Reeskontu Ne Demektir?

Bireysel Kredi Reeskontu, Yıl Sonu Bireysel Kredi Reeskontu Ne Demektir?
Bireysel Kredi Reeskontu, Yıl Sonu Bireysel Kredi Reeskontu Ne Demektir?

Gelişen teknoloji koşullarına rağmen banka şubelerine giden insan sayısı oldukça fazladır. Ekonominin can damarı olan para hem uluslararası hem de yurt içi ekonomi için oldukça önemlidir. Ekonominin devam etmesi için gerekli olan paranın olmadığı zamanlarda müşteriler bankalardan kısa veya uzun vadeli kredi ile bozulan ekonomilerini düzeltmeye çalışıyor. Yapılan kredi başvurusu kabul edildiği takdirde bankalar size uygun faizle kredi vereceklerdir. Verilen krediler ekonomik durumu kısa süreli düzeltse de günü geldiği zaman toplu ödemek müşterileri zorlayabiliyor. Bu yüzden müşteriler aylık ödeme kredileri tercih edilebiliyorlar.

Bankalar müşterileri için çeşitli krediler veriyorlar. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ise bunlardan sadece birkaçıdır. Bu kredilerden birisini kullanan müşteriler hesap dökümü, yılsonu geldiğinde kendilerinin haberi olmadan Bireysel Kredi Reeskontu adı altında kesinti yapılıyor.

Bireysel Kredi Reeskontunun Uygulama Nedeni Nedir?

Banka veya sigorta şirketleri 281. Ve 285. Vergi usul kanununa göre mali gelirlerin ve borç senetleri için reeskont ücret tahsis etmektedirler. Bankalar ve sigorta şirketleri haricinde diğer işletmelerin Reeskont yapmaları zorunlu değildir. Banka ve sigorta şirketlerinin kendi bünyelerindeki çalışanların hesapladığı reeskontları müşterilerin dönem hesaplarına uygulamak zorundadır. Bu işlem anayasada yazmaktadır ve yasal bir işlemdir.

Kesilen Reeskont Nasıl Öğrenilir?

Kredi başvurularında banka çalışanlarından bilgi isteyebilirsiniz. Bir de kredi sözleşmesinde yazılanların incelenmesi gerekmektedir. Reeskont ücreti her bankaya göre farklıdır. Bu işlemler bankaların nakit akışı için çok önemlidir.

Kesilen Reeskont Geri Alınır Mı?

Reeskont ödeyen müşteri kesilen tutarı takip etmelidir. Daha sonra ise müşteri temsilcisi aracılığıyla kesilen tutarın geri iadesi istenebiliyor. Banka sözleşmesinde kredi reeskontu ile ilgili bir madde bulunursa kesinti tutar müşterinin hesabına havale ve ya EFT edilebiliyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica