Altını Islatmak Ne Demektir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Altını Islatmak Ne Demektir?  Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Altını Islatmak Ne Demektir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Halk arasında alt ıslatmak olarak tanımlanan enürezis çocukların farkına varmadan yani istem dışı gece veya gündüz yatağını ya da giysilerini ıslatmasıdır. Uzmanlar tarafından beş yaşına kadar alt ıslatma durumunu çok büyük problem olarak nitelendirmediği gibi beş yaşından büyük çocukların bu istemsiz eylemleri doğumsal ya da merkezi sinir sistemine bağlı bir sorun olmadıktan sonra enürezis olarak değerlendiriyorlar. İleri üriner sistemi incelemesi gerektiren bu durumun altında yatan pek çok rahatsızlıklar olabilir. Gece alt ıslatmalar daha normal bir aralık da değerlendirilirken özellikle gündüz altını ıslatmak ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Ancak burada bir uzmana gitmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta altını ıslatmak ile idrar kaçırma farklı durumlardır. Çocuğunuz farkına varmadan bir parça idrarını mı kaçırıyor, yoksa tamamen altını ıslatıyor?

Altını Islatmak Ne Demektir?

Normal gelişim sürecinde olan bir çocuk verilen eğitim ve kendisinin farkındalığı ile birlikte 2-3 yaş aralığında fiziksel olarak mesane kontrolü kazanır ve psikolojik olarak da tuvalet eğitimini algılar. Doğduğunda bebeklerin mesane kapasiteleri 15-20 ml civarında iken çocuğun büyümesi ve yetişkin konuma ulaştığında bu mesane kapasitesi 700 ml değerine ulaşır. Yeni doğan bir bebek refleks olarak günde 20 kez gibi idrar yapar. Altıncı ayından sonra ise miksiyon sıklığı azalacağından idrar boşaltma miktarı da bu durumda daha çok artar. Bir iki yaşlarına geldiğinde ise sinirsel olgunlaşma oluşmaya başladığı için idrarını istemli ve bilinçli olarak yapar. Bu nedenle tuvalet eğitimi verileceği en uygun dönemlerde bu zamanlardır. Çocuğunuz tuvalet eğitimine rağmen altını ıslatmaya devam ediyor mu? Beş yaşına gelmiş olmasına rağmen ısrarla altını ıslatan çocuklar için bu durum bir problemin habercisi olabilir.

Çocuğun Altını Islatmasının Nedenleri Nelerdir?

Bir çocuğun altını ıslatmasının pek çok nedenleri olabilir. Örneğin ailede genetik olarak enürezis varsa çocukta da olma olasılığı %44 civarıdır. Özellikle anne ya da babada bu sorun daha önceleri oluşmuşsa çocukta olma olasılığı %77 denebilir. Yani genetik bir problem ile karşı karşıya kalınma durumu söz konusu olabilir. Mesane hacmi küçük olan çocuklarda, mesane kendiliğinden kasılır ve tam dolmadan idrar yapma isteği olacağından özellikle gece farkına varmadan altını ıslatabilir. Ailede enürezisi olup olmadığını araştırdınız mı? Anneler bir uzmana danışmadan önceden mutlaka ailesel olarak böyle bir durumun olup olmadığını araştırmalıdır. Yapılan araştırmalarda çocukların altlarını uykularının en ağır olduğu yani ilk üçte birlik döneminde yaşadıkları yönündedir. Dikkat eksikliği olan çocuklarda bu durum daha çok rastlanır. İnsan vücudunda gece salgılama yapan ve idrar üretimini azaltan AVP hormonunun çalışmasında problem varsa çocuk da enürezise gelişebilir.

Enürezisde Ne Gibi Belirtiler Olur?

Bir çocukta enüresiz olup olmadığının belirlenmesi için bazı gözle görülür bulguların oluşması gerekir. Örneğin çocuğunuz haftada kaç kez altını ıslatıyor? İstemli ya da istemsiz olarak yatağına veya giysilerine sürekli tekrarlayan bir şekilde idrarını kaçırma bu durumu düşündürebilir. Ayrıca alt ıslatma olayı üç ay boyunca haftada iki kez gibi sıklıkla olması ya da klinik açıdan belli bir sıkıntı oluşması, okul, kreş gibi toplumsal alanlarda yaşanması ve altını ıslatan çocuk kız çocuğu ise takvim yaşının 5 erkek çocuğu ise 6 yaşında olması ve bunların dışında çocuğun altını ıslatmasına neden olacak diüretik tipi ilaç kullanmıyor ise fizyolojik nedenlere bağlanması ve enürezisde olduğunun belirtisidir.

Altını Islatan Çocuk İçin Nasıl Tedbirler Alınabilir?

Çocuğunuzun altını ıslatmaması için anne olarak ne gibi önlemler aldınız? Altını ıslatan bir çocuğun genetik ya da fiziksel bir nedene bağlı değilse öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve günlük sıvı alım saatleri mümkünse gün içinde 6 ve 7 kez 250 ml gibi ayarlanmalıdır. Akşamları yatmadan en az 2 saat öncesine kadar aşırı sıvı alımına kendisine fark ettirmeden kısıtlamalıdır. Kabızlık ya da boşaltım sisteminde sorun varsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve düzenli gaita alışkanlığı kazandırmalıdır. Uzmanın önerisi ile gerekirse ilaç kullanılmalıdır. Uzun süreli bir şekilde bilgisayar oyunları ya da televizyon karşısında oturması engellenerek hareket etmesi sağlanmalıdır. Ev ya da okul ortamında düzenli tuvalete gitmesi ve tuvaletten hemen kalkmadan mesanesi boşalana kadar beklemesi gerektiği anlatılmalıdır. Yatmadan önce ve yattıktan 2 saat sonra tuvalete kaldırılması gerekir. Altını ıslattığı için kesinlikle cezalandırılmamalıdır.

Altını Islatmanın Tedavisi Nedir?

Çocuğun alt ıslatma problemine aynı zamanda psikososyal bir durumda eşlik ediyorsa ve eğer çocukta ciddi bir kaygı bozukluğu, depresyon gibi rahatsızlıklar varsa uzmanlar ilaç tedavisini tercih ederler. Alt ıslatma sorununda doktorların önerdiği pek çok ilaç tedavisi vardır. Bu ilaçlar özellikle çocuğun psikolojik durumunu düzeltmeye yarayan ilaçlar olup, sorun ruhsal olarak gelişmişse iyi gelmesini sağlamaktır. Ayrıca idrar torbasını kapasitesini genişleten. Uyku derinliğini, idrar salınımını azaltan hormonları arttırmada etkilidir.

Altını Islatan Çocuğun Ebeveynlerine Düşen Görevler Nelerdir?

Altını ıslatan çocuğuna ebeveynleri tarafından bir takım hedefler koymalıdır. Altını ıslatan çocuğunuz için ebeveynleri olarak nasıl önlemler aldınız? Örneğin anne ve baba çocuğundan bir takvim tutması isteyebilir. Kuru geçirdiği günler için verilen sayıya ulaşan çocuk ödüllendirilir. Belirli saatlerde sıvı alımı kısıtlanabilir, alarm tedavisi de uygun olabilir. Örneğin gece tuvaletini kaçırdığında bir zil sesi çocuğu uyandırır ve bu şekilde bir süre sonra idrar yapma isteği geldiğinde kendiliğinden uyanması sağlanmış olur. Sadece gece idrar kaçırması olan durumlarda ADH hormonu yetersiz ise uzman tarafından verilen ilaç takviyesi ile bu hormon yerine konur. Dilaltı olarak verilen bu tabletlerin ciddi yan etkileri yoktur doktor kontrollü olarak kullandırılır ve gece oluşan idrar miktarını azaltır.

Sonuç ve Okura Sorular

Yatak ıslatma sorunları olan çocukların yaklaşık yüzde 85 gibi bir oranı herhangi bir destek almadan sadece ailesinin sevgi ve şefkati ile bu durumu düzeltebiliyor. Hatta çoğu çocuk 7 yaşında yaptığını farkına vardığından bu sorunun üstesinden tek başına gelebiliyor. Ancak 7 yaşından sonra bu sorun hala devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica