Akut Böbrek İltihabı Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Akut Böbrek İltihabı Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Akut Böbrek İltihabı Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Böbrekler şekil itibariyle fasulyeye benzeyen vücudun filtreleridir. Bu iki organ bedenin içerisinde bulunan bir atık giderme sistemi olarak görev yapar. NIDDK (Ulusal Şeker Hastalıkları ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) verilerine göre sağlıklı bir insanın böbreklerinde günde ortalama 120 ila 150 litre kan işleme tabi tutulmaktadır.

Bir diğer adı da Akut Nefrit olan akut böbrek iltihabı böbreklerin aniden iltihaplanmasında ortaya çıkar. Bu durumun tedavi edilmemesinin sonucunda kişide böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkar.

Akut böbrek iltihabı tutulan bölgeye göre 3 ana başlık halinde incelenir:

 • Glomerülonefritler
 • Pyelonefrit
 • Tubulointertisyen Nefrit

Akut Böbrek İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Akut böbrek iltihabı incelendiği 3 farklı başlık için farklı nedenler gösterir. Ancak nadir de olsa bu başlıklara neden olan ortak özellikler de vardır.

Akut böbrek iltihabı nedenlerini başlıklar halinde sıralamak gerekirse;

 • Glomerülonefritler: besin, çeşitli alerjiler (sarmaşık, polen, vb), kullanılan ilaçlara, romatolojik hastalıklara (Osteoartrit, Romatoid artrit, Ankilozan Spondilit,vb), çeşitli enfeksiyonlara veya bazı kanser türlerine bağlı olarak gelişeceği gibi bazen de herhangi bir neden tespit edilemez.
 • Pyelonefrit: bu iltihabın genel olarak oluşma nedeni idrar yolundan vücuda alınan bakterinin böbreğe ulaşmasıdır. Nadiren gözlemlenen durumlar da ise kan yolu ile vücuda alınabilir.
 • Tubulointertisyen Nefrit: en sık kullanılan antibiyotik olan penisilin veya içerisinde parasetamol bulundurmayan ağrı kesiciler bağlı olarak vücuda alınabilir.

Akut Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Peki, bu böbrek iltihabı ne gibi belirtiler gösterir? Akut nefrit türleri farklı şekilde belirti gösterdiği gibi üçünün ortak belirtileri de vardır. Genel olarak ortaya çıkan bu ortak belirtiler doğrultusunda çeşitli test ve tahliller yapılarak akut böbrek iltihabı türü ortaya çıkarılır. Akut böbrek iltihabı türlerinin ortak özellikleri pelvis (kalça kemiği) ağrısı, ağrılı ve yakan idrar, sık idrar giderme ihtiyacı, idrar içerisindeki kan, böbreklerde veya karın bölgesinde ağrı, çoğunlukla yüz, bacaklar ve ayaklarda bulunan ancak farklı bölgelerde de görülen şişmeler, kusma, ateş ve tansiyonun aniden yükselmesi olarak belirtilebilir.

Ciddi boyutlarda olan böbrek iltihabı vücudun diğer organlarına da zarar verebilir. İltihap biriken böbrek kanı tam olarak temizleyemez ve bu da kan zehirlenmelerine yol açar.

Akut Böbrek İltihabı Hastalığından Korunma Yolları

Bu hastalıktan korunma yollarını biliyor musunuz? Hiç merak ettiniz mi? Her bireyin günlük yaşantısında uygulayabileceği basit yöntemler ile akut nefritten korunmak mümkün.

 • Vücuttaki her organ gibi böbreklerinde dostu sudur. Yeterli miktarda su tüketmek böbreklerin çalışmasını sağlarken aynı zamanda böbrekleri temizler.
 • Tuz, içerisindeki doğal kimyasallardan dolayı böbrek düşmanıdır. Tuz kullanımının azaltılması hatta kesilmesi gerekir.
 • Ağrılı olarak idrara çıkma birçok hastalığın belirtisi olabilir. Eğer kişi ağrılı olarak idrara çıkıyorsa kesinlikle bu durumu ihmal etmemesi gerekir.
 • Ağız içi ve diş sağlığı böbrekler için önem taşır. Akut böbrek iltihabına neden olan bakterilerin birçoğu da ağız yoluyla vücuda girer.
 • Böbrek sorunları ile bağlı olan belirtiler hissedildiğinde hemen tedavi olunmalıdır. Aksi taktirde ciddi sorunlar doğurabilir.

Akut Böbrek İltihabı Hastalığı Tedavisi Nedir?

Akut böbrek iltihabı tedavisi, öncelikli olarak probleme neden olan diğer hastalıkların tedavisini gerektirir. Örnek olarak kullanılan bir ilaç böbrek hastalığına neden oluyorsa doktor ile görüşülerek farklı bir ilaç kullanılmalıdır.

İlaçlar; doktorların bu hastalığı tedavide başvurdukları en yaygın yöntem antibiyotik tedavisidir. Ancak çok iltihaplı olan hastalarda hastanede yatarak tedavi de tercih edilebilir.

Takviyeler; gerekli derecede çalışmayan böbrekler vücuttaki elektrolikit dengesini bozar. Potasyum ve sodyum gibi elektrolikitler vücuttaki kimyasal reaksiyonlardan sorumludur ve bu reaksiyonları oluşturur. Eğer vücutta elektrolikit seviyesi az ise uygun IV sıvıları takviye edilmelidir.

Diyaliz; halk arasında bilinen en yaygın tedavi yöntemidir. Eğer böbrekler görevini yerine getiremeyecek kadar iltihaplanmışsa hasta diyaliz makinesine bağlanır. Bu özel makine bir böbrek gibi çalışarak vücudun ihtiyacı olan filtrelemeyi yapar.

Akut Böbrek İltihabı Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Akut böbrek hastalarının beslenme ve diyetlerine özen göstermesi hayati önem taşımaktadır. Eğer beslenme ve diyete önem verilmezse hastalık hızlı bir şekilde ilerleyerek ciddi sorunlara yol açabilir. Akut böbrek hastalarının tedavisi sırasında bir diyetisyen ile görüşerek hastalığı derecesinde uygun olan potasyum ve enerji temelli bir beslenme programı oluşturması gerekir.

Akut böbrek iltihabı olan hastaların vücut ağırlığı da önemlidir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde vücut kilosunun korunması hayati açıdan önem arz eder. Kilolu hastalarda öncelikle hastalığın ilerlemese yavaşlatılarak hasta zayıflatılır, daha sonra ise tedaviye başlanır.

Akut böbrek iltihabı olan hastalar için patates, tarhana, mısır, bulgur, kuru baklagiller, kavun, muz, tahin helvası, pekmez, tahin, nescafe, boza, kakao, kahve, meşrubat, et suyu, çikolata, kuru meyveler, kuru yemiş çeşitleri ve tuzlu olan her türlü yiyeceklerin tüketilmesi sakıncalıdır.

Ancak sade lokum, pişmaniye, akide şekeri, şeker, nişasta, tuşsuz olan yiyecekler, tuşsuz yağ, ıhlamur, çay gibi gıdaların tüketilmesi serbesttir.

Sonuç ve Okura Sorular

Akut böbrek iltihabı, ağız yolu, idrar yolu, kan veya çeşitli dış etkenlerle vücuda bulaşan virüslerin böbreğin işlemişini yerine getiremeyecek kadar iltihaplanmasını sağlamasıdır. Belirtiler bazen hastalığın en başında görülürken bazen de hastalık ilerledikten sonra ortaya çıkar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica