Akrep Sokması Nedir? Sokmasının Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi nedir?

Akrep Sokması Nedir?  Sokmasının Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi nedir?
Akrep Sokması Nedir? Sokmasının Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi nedir?

Akrep Sokması; Akrepler örümceğimsiler sınıfında yer almaktadırlar ve bilinenin tam zıttı olarak çok az türü zehirlidir. 1700 üstünde akrep türü vardır ve bunlardan sadece 50 tanesi zehirlidir ve sadece yarısının zehri insana bulaştığında ölüm riski doğurur. Evlerimizde en sık karşılaştığımız tür akrepler sarı ve siyah olanlardır. En çok merak edilen sorulardan birisi ise akrep sokması sonucunda ölüm meydana gelir mi? Akrep sokması meydana geldiğinde önlemleri alınmalıdır yoksa akrebin soktuğu kişi hayatını çok kısa sürede kaybedebilir. Bebekler, kalp ve akciğer hastalıklarına sahip olan kişilerin akrep sokmasından etkilenme ihtimali daha fazladır.

Akrep Sokması Nedir?

Birçok hayvanda olduğu gibi zehirli savunma mekanizmasına sahip olan akrepler, kendilerini baskı altında ya da tehdit ediliyor gibi hissettikleri zaman iğnelerini batırıp sokmaktan çekinmezler. Hücrelerin ölmesine neden olan, kanamaya yol açan ve sinir hücrelerini tahrip eden bir zehre sahiptir. Alerjiye neden olan cinsleri de mevcuttur.

Akrep Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

İlk önce akrebin soktuğunu düşündüğünüz bölgeye yakından bakın, küçük bir iğne izi görüyorsanız akrep tarafından sokuldunuz demektir. Akrebin soktuğu bölgenin büyüklüğüne göre değişerek aşağı yukarı 15 dakika ile iki saat arasında bölgede ağrı, şiddetli yanma ve vücut sıcaklığında artış meydana gelir. Vücutta beliren diğer semptomlar ise susuzluk başta olmak üzere, ağız suyunun tutulamaması, baş dönmesi ve ağrısı, yutmada güçlük çekilmesi, kusma, titreme, kramplardır.

Akrebin soktuğu bölgede uyuşma, ağızda köpüklenme, çift görmeye başlama, terleme, kusma, düzensizleşen kalp atışı, nefes darlığı da diğer semptomlar arasındadır. Gereken müdahale yapılmadığında komaya kadar varabilir.

Akrep Sokmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Akrep sokmalarından korunmak için, evlerimizi sürekli ilaçlatmalıyız. Özellikle sarı akrep türü en zehirli akrepler arasında ilk üçtedir. Çocukların, oyun oynarken akreple ya da herhangi bir böcek ile oynamadığına emin olmalıyız. Sıcak ve nemli yerlerde çok fazla bulunmamaya özen göstermeliyiz. Akreplerin olduğuna emin olduğunuz bölgelere gitmemelisiniz.

Akrep Sokmasının Tedavisi Nedir?

Akrep tarafından ısırılmış bölgenin kalp seviyesine getirilmesi gerekir. Aksi halde zehrin vücuda daha hızlı dağılmasına neden olursunuz. Isırılan bölgeyi kalbinizle aynı hizaya getirip hareket ettirmemeye özen gösterin. Ağrısı şiddetli olan akrep sokmalarında tıbbi müdahale gerçekleşene kadar ağrıyı dindirebilmek için reçetesiz satılan ilaçlara başvurabilirsiniz. İçeriğinde asetaminofen ve ibuprofen olan ilaçlar ve aspirin bu durumlar için uygundur. İçerisinde opiat bulunan ağrı kesicilerden kaçınılmalıdır. Akrep sokmasından ya da herhangi bir zehirlenmeden ötürü gerçekleşen ölümler genelde on iki ile yirmi dört saat arasında gerçekleşmektedir.

Akrebin soktuğu bölgenin biraz üzerinden, organın yapısına uygun olarak bağlanmalıdır ki kan akışı yavaşlasın ve zehrin dağılımı yavaşlasın. Sokulan yerin üstü kan akışını tamamen kesecek kadar sıkı da bağlanmamalıdır. Bir sonraki adım ise buz ile dokuyu dondurmayacak biçimde bölgenin soğutulmasıdır. Hızlı bir biçimde tıbbi müdahale gelene kadar yapılabilecek adımlar bunlardır.

Akrep Sokmuş Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Akrep tarafından sokulmuş kişilerle sürekli sohbet ederek bilincinin açık tutulması sağlanmalıdır. Basit sorular sorarak bilinç durumunu saptamalısınız. Sokulan bölgeyi bağladıktan sonra kımıldamamalısınız, tıbbi müdahaleden sonra ise doktorların verdikleri ilaçları aksatmadan kullanmalısınız.

Sonuç

Eğer hastaneye gitmeden önce herhangi bir ilaç kullandıysanız bundan mutlaka doktorunuza bahsedin. Eğer hastaneye giderken, sizi sokan akrebi yanınızda götürürseniz, doktorların yapacağı müdahale kolaylaşır. Sakın zehri emmeyin. Sokulan kişiden emilen zehir bu sefer sizin vücudunuzda dolaşmaya başlar, farkında olmadan karşınızdaki kişiyi kurtarayım derken zehirlenen siz olabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica